Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie
Aktualnie przebywasz na: Strona główna Aktualności z jednostek

Aktualności z jednostek Drukuj

W więzieniu zbierają nakrętki dla Jakuba

2014-02-26 03:59

Jakub Chrabański, mały chłopiec, który choruje na nowotwór mózgu – glejaka, potrzebuje stałej pomocy związanej z rehabilitacją i kosztowną chemioterapią. W wieku 4 lat przeszedł pierwszą chemioterapię, w 2013 r. stwierdzono nawrót choroby i ponownie jest poddawany chemioterapii. Funkcjonariusze i skazani Zakładu Karnego w Łowiczu postanowili wesprzeć rodzinę w leczeniu Jakuba. Akcję zainicjowała mjr Magdalena Brzozowska – starszy wychowawca dz. penitencjarnego.

Rozpoczęło się od rozmów z rodzicami Kuby Chrabańskiego, którzy szukają wszelkiej możliwej pomocy dla swojego dziecka. Po uzyskaniu w grudniu minionego roku zgody dyrektora ZK Łowicz wychowawcy przystąpili do rozpropagowania akcji wśród osadzonych. Pomoc miała polegać na zbieraniu przez osadzonych plastikowych nakrętek. W każdym z oddziałów na kracie oddziału zawieszone zostały pięciolitrowe butle z krótkim opisem choroby dziecka. Ponadto w oddziałach przygotowane zostały tablice informujące o chorobie Jakuba i prowadzonej zbiórce. Aktywnie w akcję włączył się też wychowawca kulturalno-oświatowy mł. chor. Robert Stępniewski.

Stopniowo akcja rozpędzała się i w dniu 26 lutego 2014 r. można już było dokonać pierwszego uroczystego przekazania nakrętek zbieranych przez skazanych i funkcjonariuszy. Akcja jest tym bardziej cenna, że osadzeni w zakładzie karnym mają ograniczone możliwości zbierania nakrętek – brak jest możliwości otrzymywania w paczkach napojów w butelkach i jedynie możliwość ich zakupowania w sklepiku więziennym.

Po odbiór nakrętek do zakładu przybył pan Robert Chrabański, ojciec Jakuba. Widocznie wzruszony dziękował za pomoc kadrze penitencjarnej reprezentowanej przez ppłk. Sławomira Witkowskiego i mjr Magdalenę Brzozowską, miał też możliwość podziękowania i porozmawiania ze skazanym, który aktywnie włączył się w zbiórkę nakrętek w jednym z oddziałów. W sumie w ciągu dwóch miesięcy zebranych zostało prawie 25 pięciolitrowych butelek i dwa pudła nakrętek. Akcja trwa nadal...

kpt. Zdzisław Kryściak