Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie
Aktualnie przebywasz na: Strona główna Aktualności z terenu

Aktualności z terenu Drukuj

Zespół wokalny z Zakładu Karnego w Zamościu - Służbie i Społeczeństwu

2012-10-29 10:55

„Potrzeba chwili” związała kilku uzdolnionych muzycznie funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu we wspólnym działaniu, nie tylko w kontekście wykonywanych zadań służbowych w pracy ze skazanymi, ale także w dbałości o wizerunek Służby Więziennej oraz wspieraniu wszelkich inicjatyw społecznych, zarówno lokalnych jak i krajowych.

Pomysł – w październiku 2005 r. – podsunął ówczesny dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu płk Marian Puszka. Niespełna dwumiesięczna praca funkcjonariuszy, którzy zgłosili swój akces do uczestnictwa w zespole wokalnym zakończyła się udanym muzycznym dopełnieniem sprawowanej liturgii Mszy Św. w związku z uroczystością otwarcia Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu w grudniu 2005 r. Przychylność kierownictwa Służby Więziennej na szczeblu centralnym i okręgowym oraz motywowanie do dalszej pracy w tym kierunku spowodowały, że funkcjonariusze nie zaprzestali tej „pionierskiej” formy działalności.
Doskonalili wykonanie następnych utworów muzycznych, które przygotowywali na kolejną resortową uroczystość w Katedrze Lubelskiej, w lutym 2006 r. Następną oprawą muzyczną była w kwietniu 2006 r., liturgia Mszy Św. w Zamościu upamiętniająca Zbrodnię Katyńską. Te patriotyczne uroczystości na stałe wpisały się już w kalendarz czynnego uczestnictwa jak się okazuje jedynego w Polsce zespołu wokalnego funkcjonariuszy Służby Więziennej. Uznanie społeczności lokalnej i świadomość godnego reprezentowania służby powodowały, że wzrastało morale zespołu umiejętnie umacniane przez pułkownika-pomysłodawcę. Stąd czasem zespół żartobliwie nazywany jest „chórem lub grupą Puszki’na”, lecz do chwili obecnej nie posiada swojego imienia czy nazwy.
Kolejne miesiące zacieśniały kalendarz muzycznych wystąpień: wrzesień 2006 r. – 100-lecie ZK w Zamościu, październik 2006 r. – oprawa muzyczna liturgii Mszy Św. w Częstochowie z okazji Ogólnopolskiej Pielgrzymki Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej.
W maju 2007 r., zespół uczestniczył w uroczystościach w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. Wspólnie z policyjną orkiestrą reprezentacyjną obsługiwał Mszę Św. w intencji uczczenia pamięci ofiar tragedii sieradzkiej oraz zamanifestowania solidarności środowiskowej Policji i Służby Więziennej. W lipcu tego samego roku, w Kaliszu zainaugurował obchody „Roku gen. Andersa”, podczas których obecny był ostatni prezydent na uchodźstwie a tragicznie zmarły w Smoleńsku Ryszard Kaczorowski. Kalendarz muzycznych wystąpień 2007 r., zamknęło wspólne kolędowanie środowisk muzycznych oraz przedstawicieli zamojskich zakładów pracy na Rynku Wielkim w Zamościu. Rok 2008 - uroczystości: kwiecień 2008 - Obchody Święta SW w Hrubieszowie. Rok 2009: luty – Kraków – Obchody 90-lecia SW, maj – Warszawa, wrzesień – Katyń, październik – otwarcie ZK w Opolu Lubelskim.
W dniach 14-15 listopada 2009 r., odbył się Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej – Hrubieszów 2009, będący kontynuacją Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Funkcjonariusze zespołu wokalnego zamojskiej jednostki penitencjarnej, zostali wysoko ocenieni, zdobywając III miejsce wśród zespołów wokalnych. Gratulacje wraz z życzeniami z tej okazji złożył gen. Paweł Nasiłowski. W lutym 2010 r., zespół uczestniczył w obsłudze ogólnopolskiej uroczystości Służby Więziennej, które tym razem odbywały się w Bydgoszczy. Wrzesień 2010 r. obfitował w kolejne wystąpienia – obsługa muzyczna liturgii Mszy Św. w Zamojskiej Katedrze z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie żołnierzom Podziemia Niepodległościowego Armii Krajowej, w Warszawie z okazji XX rocznicy powstania NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz w Radomiu w dniu 8 listopada 2010 r. z okazji uroczystego odsłonięcia odrestaurowanego przez Służbę Więzienną pomnika na cmentarzu żydowskim w Radomiu. Na tę okoliczność zespół przygotował utwór w języku hebrajskim, a jego wykonanie spotkało się z nie tylko życzliwym przyjęciem przez gości z Izraela, ale także został odebrany jako akt solidarności w cierpieniu i męczeństwie obydwu narodów oraz szacunku dla kultury żydowskiej. W lutym 2011 r., zespół został zaproszony do uświetnienia centralnych uroczystości z okazji święta Służby Więziennej w Warszawie. Między innymi z tego powodu repertuar zespołu został wzbogacony o pieśni patriotyczne.
Podkreślenia wymaga przede wszystkim przychylność i uznanie kierownictwa Służby Więziennej na szczeblu centralnym i okręgowym, które umacniają przekonanie trwania i dalszej pracy zespołu. Swój dorobek muzyczny po raz ostatni mieli okazję zaprezentować podczas zainaugurowania w dniu 15 października 2012 r., akcji „Pola Nadziei”, realizowanej w całej Polsce przez hospicja. Jest ona powiązana ze Światowym Dniem Hospicjum i Opieki Paliatywnej. W tym roku był on obchodzony pod hasłem: „Living to the end - palliative care for an ageing population”.
Jak się okazuje nie był to  ostatni występ, gdyż zespół już przygotowuje się do koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, do którego został zaproszony przez Dowództwo 3391 Jednostki Wojskowej w Zamościu. Funkcjonariusze w sali widowiskowej Klubu Batalionowego w dniu 9 listopada br., obok Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra” wykonają pieśni patriotyczne i o treści refleksyjno-religijnej. Kolejnym zaplanowanym w listopadzie występem będzie udział w XVII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie.
Warto wspomnieć, że zespół wykonuje utwory własnej aranżacji w opracowaniu trzy-   i czterogłosowym. A może się wydawać, że to jeszcze nie koniec ich możliwości, zwłaszcza gdy ujmie się fakt, że zespół już w swoim dorobku posiada napisaną przez siebie muzykę, aranżację i trzygłosowe opracowanie jednego z poematów wielkiego Polaka, błogosławionego już Jana Pawła II. 

Materiał otrzymany od Telewizji Polsat

 

Opracowanie: por. Mirosław Radliński, kpt. Jacek Zwierzchowski. Zdjęcia: archiwum zespołu