Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie
Aktualnie przebywasz na: Strona główna Aktualności z terenu

Aktualności z terenu Drukuj

Nowosądecka Służba Więzienna laureatem konkursu dobroczynności „Ziarnko Gorczycy”

2013-02-05 04:44

Zakład Karny w Nowym Sączu został tegorocznym lauratem XIII finału konkursu dobroczynności „Ziarnko Gorczycy”. W trakcie finałowej gali, która odbyła się w sobotni wieczór w nowosądeckim „Sokole”, nagrodę dla zakładu karnego odebrał dyrektor ppłk Bogusław Kawończyk.

Celem konkursu organizowanego przez Prezydenta Nowego Sącza, Związek Sądeczan, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum”  jest wyłonienie, docenienie i uhonorowanie firm, stowarzyszeń oraz osób, które w bezinteresowny sposób pomagają innym oraz hojnie wspierają dobroczynne inicjatywy w regionie. W kategorii firma – stowarzyszenie – wolontariat do nagrody nominowano kilkanaście instytucji. W wyniku głosowania internautów i decyzji Kapituły laureatem tegorocznej edycji plebiscytu został Zakład Karny w Nowym Sączu. Nagrodę – Statuetkę „Ziarnko Gorczycy” – odebrał z rąk organizatorów dyrektor nowosądeckiego więzienia, ppłk Bogusław Kawończyk.

Przedstawiciele Kapituły wyróżnili Zakład Karny w Nowym Sączu za wysiłek w kierunku budowana przestrzeni dobra i wyobraźni tam, gdzie człowiek zmaga się z karą i poczuciem winy, izolacją i odrzuceniem. Wskazano również na prowadzenie bardzo aktywnej działalności społecznej na rzecz wielu lokalnych instytucji i organizacji. Przypomniano, że od lat współpracujemy z placówkami oświatowymi, świadcząc na ich rzecz prace remontowe i porządkowe. Na terenie sądeckiego więzienia realizowane są działania w ramach programu przeciwdziałania przestępczości i wykolejeniu społecznemu. Funkcjonariusze prowadzą w szkołach zajęcia z pierwszej pomocy, uczestniczą systematycznie w akcjach honorowego oddawania krwi. Nieodpłatnie wspierane są instytucje i organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, Stowarzyszenie „Nadzieja” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Sączu. Podsumowując, wskazano na stale rosnącą społeczną akceptację działań prowadzonych w zakładzie karnym na rzecz środowiska.
W kategorii osobowość Statuetką „Ziarnko Gorczycy” za całokształt prowadzonej działalności wyróżnienie otrzymał również jezuita o. Stanisław Majcher, który między innymi od ponad dziesięciu lat, systematycznie  przyjeżdża do Zakładu Karnego w Nowym Sączu i Nowym Wiśniczu, niosąc pomoc duchową więźniom.

Opracował: kpt. Łukasz Chruślicki