Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Aktualności Służby Więziennej Drukuj

XI Międzynarodowe Seminarium Sztuk Walki i Technik Interwencyjnych w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

2012-05-08 12:04

W dniach 4–6 maja 2012 roku Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu był miejscem zarówno treningu umiejętności z zakresu walki wręcz i technik interwencji, jak również wizyty studyjnej i wymiany doświadczeń kierownictwa dziewięciu instytucji szkolących pracowników i funkcjonariuszy więziennictwa oraz przedstawicieli środowiska akademickiego. Po raz pierwszy w takiej właśnie formule odbyło się XI Międzynarodowe Seminarium Sztuk Walki i Technik Interwencyjnych 2012.

W uroczystym otwarciu XI Seminarium uczestniczyli: Daniel Sztandera - wiceprezydent Miasta Kalisza, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, przedstawiciele Biura Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz kierownictwo europejskich instytucji szkolących kadrę więzienną.

Seminarium zorganizowane zostało we współpracy z Polskim Towarzystwem Instruktorów Walki Wręcz Służby Więziennej, Polską Federacją Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Urzędem Miasta w Kaliszu. Po raz jedenasty przedstawiciele służb mundurowych Polski, Czech, Słowacji, Francji, Włoch, Węgier, Rosji, Łotwy, Ukrainy, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Belgii, Armenii, Gruzji, USA oraz Izraela spotkali się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, aby doskonalić swoje umiejętności w zakresie skutecznego podejmowania działań interwencyjnych oraz radzenia sobie z zagrożeniem życia i zdrowia. W kilku obiektach treningowych swoje doświadczenie podnosiło kilkuset uczestników seminarium.

Rozszerzona formuła tegorocznego seminarium stała się również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie szkolenia kadry więziennej w różnych, nie tylko europejskich systemach penitencjarnych. Do Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu zostali zaproszeni dyrektorzy i kierownicy placówek szkolących kadry penitencjarne, odpowiedzialni za szkolenia przedstawiciele ministerstw oraz świata nauki. W czasie gdy w sali sportowej trwały ćwiczenia z samoobrony – równolegle odbywała się wizyta studyjna połączona z wykładami i prezentacjami. W części dyskusyjnej swoimi spostrzeżeniami na temat systemów szkolenia kadr penitencjarnych wymieniali się goście z Belgii, Francji, Słowacji, Mołdawii, Republiki Czeskiej, Łotwy, Armenii, Norwegii oraz Gruzji. Przedstawiciele nauki w swych wystąpieniach omówili zagadnienia komplementarności systemu szkolenia akademickiego przygotowującego do wykonywania zawodu więziennika oraz podzielili się swoimi doświadczeniami w organizowaniu studiów podyplomowych dedykowanych funkcjonariuszom.

Harmonogram seminarium przewidywał również prezentację Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim oraz Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. W czasie wizyty zaproszeni goście mogli zapoznać się z organizacyjnymi, technicznymi i ochronnymi rozwiązaniami, stosowanymi w jednej z najnowocześniejszych jednostek penitencjarnych w Polsce oraz warunkami szkolenia w ośrodkach.

Dla uczestników seminarium przygotowano także zawody sportowe w paintball oraz zawody strzeleckie. W programie wizyty nie mogło zabraknąć zwiedzania najstarszego miasta w Polsce – Kalisza. Dzięki uprzejmości władz miasta, specjalnie dla naszych gości zorganizowano wycieczkę po kaliskiej starówce. Tegoroczne XI Międzynarodowe Seminarium Sztuk Walki i Technik Interwencyjnych wpisane jest nie tylko w kalendarz kursów, konferencji i seminariów organizowanych przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, ale jako jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Europie, zainicjowane wiele lat temu przez ppłk. Mirosława Kuświka, wpisuje się w terminarz ogólnoeuropejskich konferencji i seminariów, których celem jest doskonalenie procesu szkolenia funkcjonariuszy porządku publicznego.