Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Aktualności Służby Więziennej Drukuj

Więzienna strefa kibica

2012-06-15 11:58

Wielkie święto piłkarskie trwa. Sportowa atmosfera jest wyczuwalna również na więziennych korytarzach. W oknach zakładów karnych i aresztów śledczych pojawiły się biało-czerwone flagi. Cele mieszkalne zmieniły swój wygląd, pojawiło się w nich mnóstwo piłkarskich gadżetów. W świetlicach i na korytarzach powstały strefy kibica, gdzie skazani mogą oglądać i wspólnie przeżywać piłkarskie emocje. Newsy z turnieju zawsze są wiadomościami dnia.

Mistrzostwa stały się okazją dla realizacji programów resocjalizacji o tematyce sportowej. Wiedza laureatów konkursów na temat Mistrzostw Europy budzi podziw.

Zainteresowanie najważniejszym wydarzeniem sportowym odbywającym się aktualnie w kraju wśród osób pozbawionych wolności jest zupełnie podobne do tego, które towarzyszy na co dzień wszystkim innym zwolennikom piłki nożnej. Jeszcze za nim zabrzmiał pierwszy gwizdek na Mistrzostwach Europy powstawały strefy kibica, gdzie skazani mogą oglądać i wspólnie przeżywać piłkarskie emocje. Nie zabrakło również miejsca na działalność własną skazanych, czyli kącik ich twórczości związanej z Euro. Strefy są na bieżąco aktualizowane. Skazani zamieszczają w nich bowiem wyniki oraz rozkład meczów. Personel zakładów karnych i aresztów śledczych zadbał, aby sportowe święto wykorzystać do zaktywizowania osób odbywających kare pozbawienia wolności. Więźniowie biorą udział w lokalnych imprezach, spotykają się z kibicami, organizują „więzienne mistrzostwa”, w trakcie których występują jako reprezentacje poszczególnych krajów uczestniczących w Euro 2012. Kolejne mecze rozgrywane podczas Mistrzostw Europy oglądane są w oddziałowych świetlicach, w dużych grupach, co jest dobrą okazją do kulturalnego dopingowania niezależnie od tego jakie drużyny pojawiają się na boisku. Podczas wspólnego oglądania meczów z udziałem reprezentacji Polski wspólne odśpiewują uroczyście hymn Polski. Jeszcze w okresie przygotowań do Euro 2012 skazani (także kobiety) tworzyli makiety stadionów, gdzie trwają rozgrywki oraz maskotki Slawka i Slavko. Aktualne wiadomości z Euro 2012 są regularnie emitowane przez zakładowe radiowęzły i studia telewizyjne.
Mistrzostwa stały się też okazją dla realizacji programów resocjalizacji o tematyce sportowej – ich celem jest uczenie osadzonych prawidłowych zachowań sportowych i takich, które na trwałe zmienią ich postawy i przekonania. Od kilku tygodni trwają już konkursy wiedzy o piłce nożnej i historii futbolu, skazani pod okiem wychowawców przygotowują audycje propagujące sportowy styl życia, kulturalny doping i etyczne wartości sportu. Zainteresowanie konkursami było znaczne. Wiedza laureatów konkursów na temat Mistrzostw Europy budzi podziw. Skazani typują liderów oraz wygranych poszczególnych grup, dzięki akceptacji dyrektorów jednostek na czas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej mają również możliwość oglądać transmisje meczy po godz. 22.00. Dzięki współpracy z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku, skazani nieodpłatnie porządkowali rejony Gdańska, bezpośrednio sąsiadujące z nowym stadionem oraz okolice strefy kibica. Na rzecz miasta Inowrocław skazani uczestniczyli w budowaniu strefy kibica i w ustawieniu „największej piłki solnej na świecie”.

 

                                                                                                                  Ppłk Luiza A. Sałapa
Rzecznik prasowy Służby Więziennej


 

Informacja o działaniach Służby Więziennej wobec skazanych związanych z organizacją EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie na podstawie informacji przesłanej od rzeczników prasowych okręgowych inspektoratów Służby Więziennej:

 

1/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku
Areszt Śledczy w Białymstoku – od kilku tygodni w audycjach radiowęzła dominuje tematyka EURO 2012. Na bieżąco podawane są informacje o przygotowaniach i przebiegu turnieju. Gazetki informacyjne na oddziałach mieszkalnych wypełniają wiadomości piłkarskie oraz bieżące wyniki rozgrywek. Wychowawcy organizują konkursy wiedzy o tematyce EURO 2012 oraz konkursy sportowe w grze piłkarzykami oraz halowy turniej piłki nożnej na świetlicach oddziałów mieszkalnych, w którym biorą udział drużyny skazanych.
Areszt Śledczy w Giżycku - od kilku tygodni skazani uczestniczą w konkursach wiedzy piłkarskiej. Zasadę gry fair play poznają bezpośrednio na spotkaniach z trenem lokalnej drużyny piłkarskiej GKS "Mamry Giżycko". Rozgrywki turniejowe oraz audycje sportowe emitowane są za pośrednictwem lokalnej sieci radiowęzła.
Areszt Śledczy w Hajnówce - administracja aresztu udostępniła skazanym pełny sygnał cyfrowy TV naziemnej DVB-T . W czasie rozgrywek cele mieszkalne wyraźnie zmieniły swój wygląd, pojawiło się w nich mnóstwo piłkarskich gadżetów. Jak we wszystkich jednostkach okręgu białostockiego, tematyka audycji radiowęzłowych jak również gazetek w oddziałach mieszkalnych od kilku dni przepełniona jest sportowymi treściami.
Areszt Śledczy w Ostrołęce OZ Przytuły Stare - odbył się turniej piłki nożnej EUROPRZYTUŁY . Drużyny skazanych rozgrywały mecze turniejowe na przywięziennym boisku. W oknach cel mieszkalnych pojawiły się polskie barwy narodowe, a cele mieszkalne wypełniły piłkarskie gadżety. Dla chętnych zorganizowany został konkurs wiedzy o EURO 2012. Tematyka sportowa wypełnia wiadomości i audycje radiowęzła.
Areszt Śledczy w Suwałkach - skazani uczestniczą w turnieju piłkarskim „Wirtualne Euro 2012” rozgrywanym na konsolach, z nagrodami na których widnieje oficjalne logo Euro 2012. Radiowęzeł emituje konkursy wiedzy o tematyce sportowej oraz EURO 2012. Dzięki umowie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach skazani korzystają z hali sportowej gdzie grają piłkę nożną w ramach programu „Sport to wolność”. Skazanym kupiono stroje piłkarskie i obuwie sportowe, na zajęciach szczególnie propagowane są zasady gry fair play. W okresie Euro 2012 wykorzystywane są boiska sportowe na których prowadzone są zajęcia sportowe oraz turnieje piłkarskie dla osadzonych.
Zakład Karny w Białymstoku – skazani oglądają mecze w strefie kibica w dużym formacie rzutnikiem multimedialnym. Tematyka zajęć kulturalno-oświatowych dla osadzonych zdominowana jest przez tematykę sportową a newsy z turnieju zawsze są wiadomościami dnia. W okresie turnieju, podobnie jak w całym mieście, w oknach zakładu pojawiły się biało-czerwone flagi.
Zakład Karny w Czerwonym Borze - przed rozpoczęciem Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej dokonano konserwacji i przeglądu sieci audiowizualnej, aby prawidłowy sygnał docierał do wszystkich cel i umożliwiał śledzenie sportowej rywalizacji odbywającego się EURO 2012. Z pomocą radiowęzła zostały przygotowane i emitowane programy oraz audycje autorskie, prezentujące poszczególne drużyny, stadiony, sylwetki popularnych piłkarzy, systemy i przepisy gry, zorganizowane zostały również konkursy o tematyce sportowej . W wydawanej na terenie jednostki gazecie „Echo C-boru”- zaprezentowano stadiony, na których rozgrywane są mecze mistrzostw. „Sportuś”- gazetka o tematyce sportowej, została w całości poświęcona Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej Polska - Ukraina 2012. Ważnym elementem przygotowań było propagowanie idei fair-play oraz kształtowanie postawy kulturalnego kibica, co stało się hasłem przewodnim miesiąca czerwca. W ramach współpracy z klubami piłkarskimi regionu skazani uczestniczyli w kolejnym już Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Niezrzeszonych w Zambrowie, a jeszcze podczas trwania EURO 2012 na zaproszenie klubu Olimpia Zambrów drużyna piłkarska osadzonych „Grom” Czerwony Bór weźmie udział w turnieju piłki nożnej drużyn niezrzeszonych o Puchar Burmistrza Zambrowa, organizowanym poza terenem zakładu.
Zakład Karny w Grądach Woniecko - jak we wszystkich jednostkach okręgu białostockiego, tematyka EURO 2012 zdominowała zajęcia kulturalno-oświatowe oraz sportowe. Radiowęzeł jednostki przygotował skazanym liczne konkursy wiedzy sportowej oraz audycje w których dominuje tematyka EURO. W zakresie pracy świetlic poszczególnych oddziałów decyzją dyrektora utworzono tzw. strefy kibica - skazani mogą oglądać transmisje na żywo do zakończenia rozgrywek. Szczególnie z tego przywileju korzystają skazani, którzy w swoich miejscach zakwaterowania nie posiadają telewizora. 15 czerwca będzie rozegrany mecz towarzyski. W skład drużyn wchodzić będą skazani z zakładu karnego oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej w Grądach Woniecko.

2/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy
Areszt Śledczy Bydgoszcz – drużyna skazanych z Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy uczestniczyła w Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Amatorskich grających w Bydgoskiej Lidze Piłki Nożnej, rozgrywanym zgodnie z formułą Mistrzostw Europy. Turniej odbył się 2 czerwca br. Skazani grali na Starym Rynku, w bydgoskiej strefie kibica, jako jedna z 16 reprezentacji.
Areszt Śledczy Inowrocław – w ramach prac wykonywanych nieodpłatnie na rzecz miasta Inowrocław skazani uczestniczyli w budowaniu strefy kibica. Sprzątali – zamiatali, myli i ustawiali ławki oraz przyczynili się do wyeksponowania „największej piłki solnej na świecie” postawionej w inowrocławskiej strefie. W dniu 13 czerwca br., na boisku współpracującej z jednostką szkoły podstawowej (nr 6 w Inowrocławiu), rozegrano mecz w piłkę nożną pomiędzy funkcjonariuszami a skazanymi.
Areszt Śledczy Toruń – 8 czerwca br. zorganizowano spotkanie skazanych z irlandzkimi kibicami. Pięcioro gości opowiadało o reprezentacji swego kraju, przygotowaniach do Euro, kibicowaniu drużynie, a także o tym jak spostrzegają nasz kraj. Wspólnie śpiewano piosenki dopingujące drużyny narodowe Irlandii i Polski, symbolicznie rozegrano mecz w „piłkarzyki”.
Zakład Karny Bydgoszcz – Fordon - w dniu rozpoczęcia Euro 2012 w świetlicy centralnej utworzono strefę kibica. Jej uroczyste otwarcie poprzedziła wystawa gazetek ściennych wykonanych przez osadzonych w poszczególnych oddziałach mieszkalnych. Ceremonię otwarcia Mistrzostw i mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Grecji grupa skazanych oglądała w biało – czerwonej strefie kibica. Najpierw wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a potem był kulturalny doping i kulturalne emocje. W jednostce rozgrywany jest turniej piłkarski na wzór Euro 2012 – grają drużyny, które noszą nazwy państw uczestniczących w Mistrzostwach Europy. Osadzeni z zakładu karnego typu półotwartego rozegrają dodatkowo mecz piłkarski o puchar dyrektora zakładu. Mecz odbędzie się na boisku Szkoły Podstawowej nr 4 w Bydgoszczy – wstęp wolny.
Zakład Karny Nr 1 Grudziądz – pomimo tego, że w jednostce w większości odbywają karę kobiety także tutaj tematyka Euro 2012 dominuje. Są konkursy wiedzy o piłce nożnej i o Mistrzostwach, konkursy literackie i plastyczne – relacja z 3 ostatnich minut meczu i na „gadżet kibica”, oraz gazetki ścienne, maskotki i prelekcje o zdrowym stylu życia i wartościach uprawiania sportu.
Zakład Karny Koronowo – rozgrywany jest turniej piłki halowej o puchar dyrektora zakładu.
Zakład Karny Potulice – „Więzienne Euro 2012”, turniej piłkarski, rozpoczęło się już 28 maja br. Uczestniczy w nim 16 siedmioosobowych zespołów, które przybrały nazwy reprezentacji startujących w Mistrzostwach Europy, łącznie ponad 100 skazanych. Rozgrywki odbywają się codziennie na placach spacerowych. Finał turnieju zaplanowano na 18 czerwca br.
Zakład Karny Włocławek – także tutaj rozgrywany jest turniej piłkarski. Na czas Euro 2012 poszczególne oddziały mieszkalne wystawiły swe reprezentacje odpowiadające krajom uczestniczącym w Mistrzostwach. Relacja z turnieju prowadzona jest poprzez więzienną telewizję. Zwycięska drużyna otrzyma symboliczną nagrodę – piłkę z autentycznym podpisem trenera Kazimierza Górskiego. Piłka będzie przez miesiąc eksponowana na terenie zwycięskiego pawilonu.

3/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku
Gdańsk jest jednym z miast – gospodarzy rozgrywek EURO 2012. Dzięki współpracy z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku skazani mogli nieodpłatnie przygotowywać na przyjęcie gości z kraju i zagranicy rejon bezpośrednio sąsiadujący z nowym stadionem, na którym w Gdańsku odbędą się w sumie cztery mecze. Także okolice Strefy Kibica, gdzie mecze ogląda nawet około 30 tysięcy osób, były porządkowane przez skazanych. Dodatkowo personel zakładów karnych i aresztów śledczych zadbał, aby sportowe święto wykorzystać do zaktywizowania osób odbywających kare pozbawienia wolności. Piłkarskie święto to dobry pretekst, aby pokazać skazanym zasady fair play w sporcie, aby przypominać o zdrowej rywalizacji i kulturalnym kibicowaniu i aby przekonać, że sportowy, zdrowy styl życia może być alternatywą dla wcześniejszego, przestępczego funkcjonowania.
W wejherowskim areszcie śledczym przygotowania do EURO 2012 ruszyły długo zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek hiszpańskiego sędziego w meczu otwarcia. Na zaproszenie działu penitencjarnego przyjechali tutaj piłkarze miejscowego zespołu GRYF Wejherowo. A mieli się czym pochwalić. Oprócz tego, że w tym roku dotarli do półfinału Pucharu Polski, to jeszcze awansowali do II ligi. Podczas spotkania z osadzonymi opowiedzieli o życiu codziennym zawodnika, trudach treningów i przyjemności wygrywania. Gwiazdą spotkania był trener GRYFU Wejherowo, Pan Grzegorz Niciński, były reprezentant pierwszego składu Arki Gdynia. Goście ogłosili konkurs dla wszystkich osadzonych, którzy chcą wykazać się znajomością historii klubu GRYF Wejherowo oraz napisaną najlepszą recenzję meczu otwarcia EURO 2012. Nagrody otrzyma pięciu osadzonych: szaliki klubowe oraz książki historii klubu podarowane przez piłkarzy, którzy osobiście i uroczyście wręczą je laureatom po zakończeniu EURO 2012. Zorganizowano również zajęcia sportowe poza więziennymi murami. Skazani rozgrywają mecze piłki nożnej, uczą się teorii i poznają szczegółowe zasady gry. Mecze uatrakcyjnia specjalistyczny sprzęt zakupiony specjalnie na tą okazję: kamizelki dla piłkarzy, rękawice dla bramkarzy oraz oczywiście piłka. Wytworzyła się nawet swoista sportowa rywalizacja pomiędzy osadzonymi dwóch oddziałów półotwartych, którzy rozgrywają mecze przeciw sobie. Na świetlicach oddziałów powstały gazetki poświęcone piłce nożnej, a osadzeni z całej jednostki mogli sprawdzić swoją wiedzę na jej temat podczas ogłoszonego przez radiowęzeł konkursu wiedzy o piłce nożnej i EURO 2012. Skazanym, którzy nie posiadają własnego odbiornika telewizyjnego udostępniono świetlice oddziałów, gdzie, za zgodą Dyrektora, mogą oglądać kolejne mecze.
Ciekawą formę o charakterze audiowizualnym przygotowano w gdańskim areszcie śledczym - osiem filmów przedstawiających wszystkie reprezentacje biorące udział w mistrzostwach. Każdy film przedstawia dwie reprezentacje z historią futbolu w danym kraju. Filmy te obejmują także zagadnienia związane z Fair Play oraz zasady czystego kibicowania: ,,Czysta gra - czyste kibicowanie”, ,,Oblicze kibica”, ,,Intencją kibica jest dobra zabawa”, ,,Rodzinne kibicowanie”, ,,Bezpieczne kibicowanie jest rzeczą najważniejszą”, ,,Kibicowanie bez prowokacji”, ,,Wzorowe kibicowanie bez alkoholu”. Filmy emitowane były na kanale wewnętrznym TV. Przygotowano również konkurs w postaci testu tv o tematyce futbolowej i opracowano cykl 10- ciu spotkań związanych ze światem sportu, z którymi skazani zapoznają się na świetlicach oddziałów. Po tych spotkaniach przewidziana jest debata poświęcona każdemu z tematów: ,,Adrenalina”, ,,Fair Play”, ,,Historia Formuły 1”, ,,Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej”, ,,Piłka ręczna”, ,,Polityka i Futbol”, ,,Historia skoków narciarskich”, ,,Społeczno-etyczne aspekty sportu”, ,,Starożytne Igrzyska w Atenach” i ,,Bezpieczne kibicowanie”.
W Zakładzie Karnym w Gdańsku – Przeróbce przed piłkarskim turniejem, a także w czasie jego trwania, są emitowane w lokalnym radiowęźle audycje oraz programy o tematyce sportowej i rekreacyjnej oraz audycje cykliczne pt.:"Co warto wiedzieć o gościach UEFA EURO 2012" oraz "Gdańsk organizatorem UEFA EURO 2012". Na każdym oddziale mieszkalnym gazetki ścienne poświęcone tematyce sportowej. W jednostce tej na co dzień realizowany jest program readaptacji społecznej promujący zdrowy tryb życia. Podczas mistrzostw skazani nie tylko będą uczestniczyli w zajęciach sportowych na boisku. Dodatkowo zaplanowano na 20 czerwca 2012 roku spotkanie z rugbystami Lechii Gdańsk i Arki Gdynia pt.: "Lekcja tolerancji – o szacunku do rywala i kibiców drużyny przeciwnej". W trakcie trwania mistrzostw skazani mogą brać udział w organizowanych w oddziałach mieszkalnych konkursach tematycznych, pogadankach oraz spotkaniach poświęconych futbolowi i EURO 2012 - zapewniono nagrody (stanowią je materiały promocyjne informacyjne, flagi zapewnione przez Biuro Promocji Miasta Gdańsk oraz Biuro Spółki Euro 2012). Organizowane są również konkursy gry w „piłkarzyki” i tu również przewidziano nagrody.
W braniewskiej jednostce penitencjarnej, w ramach zajęć kulturalnych, pod kierunkiem wicemistrza Polski w modelarstwie szkutniczym por. Piotra Butkiewicza dwóch osadzonych sporządziło makietę stadionu PGE Arena w Gdańsku. Skazani mogą oglądać wszystkie rozgrywane mecze – zakupiono bowiem nowoczesne odbiorniki telewizyjne do świetlic. Dodatkowo – za pośrednictwem radiowęzła – trwa konkurs wiedzy historycznej dotyczącej rozgrywek EURO, a 16 czerwca 2012 zaplanowano cieszące się ogromnym zainteresowaniem skazanych rozgrywki „Mini Euro” w popularne „piłkarzyki”.
W Kwidzynie, oprócz konkursów dotyczących tematyki rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy, zorganizowano rywalizację zawodników z poszczególnych oddziałów mieszkalnych w turnieju ... piłki siatkowej. Sztumski zakład karny utworzył natomiast Strefę Kibica. Na korytarzu oddziału półotwartego został zawieszony 47 calowy telewizor. Skazani mogą kibicować polskiej reprezentacji i oglądać pozostałe mecze.
Także w elbląskim areszcie śledczym w świetlicy centralnej jednostki przygotowano specjalną strefę kibica, w której osadzeni mają możliwość oglądania meczów. Stworzono specjalne możliwości techniczne, aby mecze pokazywane były w atrakcyjniejszej formie. Sygnał przekazywany jest z użyciem projektora, emitowany na dużym ekranie, z wykorzystaniem odrębnego systemu nagłaśniającego. Strefa kibice została udekorowana z wykorzystaniem elementów barw narodowych i symboli piłkarskich. Codziennie wszyscy chętni korzystają z możliwości grupowego oglądania meczów. Jeszcze przez mistrzostwami zorganizowano cykl spotkań z polskim wybitnymi sportowcami, w trakcie których zaproszeni goście opowiadali o swoich karierach sportowych, trudnych momentach w życiu i w czasie czynnego uprawiania sportu. W trakcie spotkań goście propagowali zasady fair play i zdrowego współzawodnictwa sportowego. Dotychczas osadzeni mieli okazję spotkać się z byłym reprezentantem Polski w piłce nożnej, Panem Piotrem Świerczewskim i byłą wielokrotną mistrzynią świata i Europy w kick-boxingu i boksie, Panią Iwona Guzowską. W obu spotkaniach uczestniczyło 70 skazanych, zaś w najbliższych planach są spotkania z byłym żużlowcem, Panem Zenonem Plechem i byłym mistrzem świata w boksie, Panem Dariuszem Michalczewskim. Ponadto zorganizowano konkursy wiedzy o piłce nożnej i mistrzostwach Europy. Zintensyfikowano zajęcia w ramach programu dotyczącego konstruktywnego organizowania czasu wolnego. W trakcie zajęć zorganizowano szereg możliwych rozgrywek sportowych, między innymi „mini mistrzostwa w piłkarzyki stołowe”. Umożliwiono osadzonym, którzy nie posiadają odbiorników telewizyjnych, możliwość oglądania meczów piłkarskich w świetlicach oddziałowych. Mecze transmitowane są również w sieci radiowęzłowej. W programie własnym radiowęzła znalazło się szereg informacji dotyczących mistrzostw Europy i ciekawostek sportowych. Trwa także konkurs plastyczny dotyczący najbardziej oryginalnej satyry i karykatury związanej z Euro 2012.

4/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach
Przygotowania do UEFA EURO 2012 w województwie śląskim być może nie są tak gorączkowe, jak w miastach będących gospodarzami tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, niemniej jednak sportowa atmosfera jest wyczuwalna również na więziennych korytarzach. Za murami nie brakuje kibiców sportowych, zbliżające się mistrzostwa to doskonała okazja, aby mobilizować skazanych do aktywności sportowej i rekreacji. W tym celu w każdej jednostce penitencjarnej naszego okręgu wychowawcy przygotowali specjalną ofertę programową. Od kilku tygodni trwają już konkursy wiedzy o piłce nożnej i historii futbolu, skazani pod okiem wychowawców przygotowują audycje propagujące sportowy , zdrowy styl życia, kulturalny doping i etyczne wartości sportu. Czerwcowy numer wydawanej w AŚ Bielsko – Biała gazetki więziennej „Z Górki” w większości był poświęcony tematyce sportowej. W niektórych zakładach karnych przewidziano rozgrywki sportowe. W ZK Wojkowice zaplanowano turniej gry w piłkę nożną pomiędzy drużynami utworzonymi z poszczególnych oddziałów penitencjarnych, podobne rozgrywki toczą się w Zakładzie Karnym w Zabrzu w ramach programu „Piłkarska ferajna” oraz w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu Zdroju.
Zajęcia sportowe to jednak nie tylko piłka nożna. To również inne gry zespołowe rozgrywane na wolnym powietrzu, dzięki którym skazani uczą się zdrowej rywalizacji, gry fair play i umiejętności współpracy. Tam, gdzie nie ma boisk sportowych organizowane są wewnątrz aresztów podobne zajęcia świetlicowe. W Areszcie Śledczym w Bytomiu wkrótce ruszy kolejna edycja programu „Szybka piłka”, podczas której skazani poza zajęciami z wychowawcami, będą mogli rozegrać pomiędzy sobą turniej w popularnych „piłkarzykach”. Swoje „Małe Euro” rozgrywają również skazani z AŚ Katowice i Bielsko-Białej. Tam też zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pracę o Euro 2012. W Areszcie Śledczym w Zabrzu osadzeni będą ćwiczyć na specjalnie wyposażonym polu spacerowym.
Przewidziano również spotkania ze znanymi sportowcami. W Areszcie Śledczym w Sosnowcu skazani uczestniczyli w spotkaniu z zawodnikami „Zagłębia Sosnowiec”, ZK Wojkowice i AŚ Zabrze odwiedzą piłkarze „Górnika Zabrze”, AŚ Bytom -KS „Polonia Bytom”, a AŚ Katowice – GKS Katowice. Ten ostatni odwiedził również 25 maja znany sportowiec - T. Guenard.
W ramach zajęć kulturalno – oświatowych osadzeni w AŚ Sosnowiec i ZK Wojkowice wykonali makiety stadionów, na których odbędą się rozgrywki piłkarskie.
Wszystkie zajęcia sportowe odbywają się pod nadzorem wyspecjalizowanej kadry penitencjarnej, do której należą nie tylko absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego, ale i wychowawcy z uprawnieniami trenerskimi.

5/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalin
ZK Wierzchowo – zorganizowano strefę kibica, grupa 40tu skazanych będzie oglądać wybrane mecze w dużej sali z rzutnikiem, w odpowiedniej oprawie i z "gadżetami".
W Areszcie Śledczym w Koszalinie w czasie trwania Euro odbywa się radiowęzłowy konkurs "Euro 2012". Planowany jest również jeszcze w czerwcu mecz skazanych z AŚ Koszalin i OZ Dobrowo.
W Oddziale Zewnętrznym w Dobrowie odbył się turniej Unii Hokeja pod patronatem UEFA 2012, pod hasłem "Kulturalny doping". W związku z odbywającym się turniejem na każdej ze świetlic zorganizowano strefę kibica, na której osadzeni oglądają mecze.
Jeszcze za nim zabrzmiał pierwszy gwizdek na Mistrzostwach Europy, pieczołowicie do najważniejszej piłkarskiej imprezy 2012 r. przygotowali się osadzeni z Zakładu Karnego w Starem Bornem. W miejscach, gdzie gromadzą się na wspólnym oglądaniu meczów, powstały strefy kibica. Kierownictwo jednostki zgodziło się, by utworzono je zarówno w świetlicach Starem Bornem jak i podległym Oddziale Zewnętrznym w Opatówku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych kibiców oraz w ramach promocji zdrowego stylu życia i sportowej rywalizacji. Jeszcze zanim przystąpiono do rywalizacji, w centralnym miejscu był licznik, który odliczał dni do rozpoczęcia zawodów. W strefach znalazły się ponadto wycinki z gazet z rysem historycznym mistrzostw, zdjęcia i opisy miast oraz stadionów, na których rozgrywane są mecze oraz ekip uczestniczących w sportowej rywalizacji. Nie zabrakło również miejsca na działalność własną skazanych, czyli kącik ich twórczości związanej z Euro. Strefy są na bieżąco aktualizowane. Skazani zamieszczają w nich bowiem wyniki oraz rozkład meczów.
AŚ Słupsk/ OZ Ustka - przed Euro skazani brali udział w mistrzostwach okręgowych w Bobolicach. W Ustce był VI drużynowy turniej piłki nożnej pomiędzy oddziałami. Obecnie trwa konkurs na plakat .
W Zakładzie Karnym w Szczecinku, w jednym z oddziałów mieszkalnych, został zorganizowany program plastyczny pod nazwą „ EUROGADŻET”, który zakończył się konkursem. W ramach programu osadzeni mieli wykonać wytwory twórczości własnej związane z EURO 2012 i w ten sposób przygotować się do tak wielkiego wydarzenia, jakim są Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wśród osadzonych również jest wielu fanów piłki nożnej, którzy z całą pewnością czas oczekiwania na mecze wykorzystali na tworzenie przeróżnych prac. Osadzeni wykazali się ogromna pomysłowością. Wśród euro gadżetów znalazł się nawet pamiętny telewizor „RUBIN” w 3D, graffiti na brystolu, puchary oraz maskotki EURO 2012 czyli Slavko i Sławek. Powołana komisja dokonała wyboru najciekawszej i najładniejszej pracy i wynagrodziła osadzonych nagrodami regulaminowymi. W programie udział wzięło 10 osadzonych.

6/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie
Areszt Śledczy Kraków - od początku czerwca b.r. za pośrednictwem radiowęzła emitowane są Konkursy z Wiedzy o Sporcie - czas trwania 1-go konkursu to jeden tydzień. Dotychczas odbyły się dwa konkursy, kolejne dwa będą realizowane do końca miesiąca. W świetlicy oddziału V regularnie odbywają się rozgrywki w FOOSBALL'u (tzw. "piłkarzyki stołowe"). W dniach 28 - 29 czerwca przewidziane są finały. Dwa razy w tygodniu (wtorek i czwartek) za pośrednictwem radiowęzła emitowane są audycje przybliżające reprezentacje piłkarskie z poszczególnych grup, sylwetki piłkarzy itd. Każdego dnia w "Serwisie Sportowym" podawane są informacje dotyczące rozegranych dzień wcześniej spotkań, zapowiedzi meczy oraz ciekawostki związane z EURO 2012.
Zakład Karny Tarnów Mościce - turniej ,,mini Euro" - trwa od początku rozgrywek. Kilka drużyn skazanych gra między sobą. Konkurs na najlepszego ,,Typera" Euro 2012. Konkursy w centrum KO na temat wiedzy o Mistrzostwach Europy w Piłce nożnej. W Centrum KO, świetlicach, korytarzach przygotowano gazetki i plakaty okolicznościowe o tematyce Euro. Dla osób niezainteresowanych Euro: występ grupy teatralnej Dąbrowskiego Domu Kultury w spektaklu kabaretowym ,,Żywot ptaków wszelakich”, turniej w tenisa stołowego i konkursy wiedzy historycznej, geograficzne itd.
Zakład Karny Trzebinia – skazani przygotowują gazetki tematyczne, które zostaną umieszczone w pawilonach mieszkalnych skazanych dotyczące zasad prawidłowego zachowania się podczas imprez masowych.
Zakład Karny Nowy Wiśnicz - skazani biorą udział w konkursach związanych z Euro w szkole dla uczniów lekcje zostały skrócone i skazani I połowę meczu oglądają na dużym ekranie z projektora.
W Areszcie Śledczym w Kielcach audycja radiowęzła pt. "Historia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej jest nadawana systematycznie poprzez radiowęzeł. Transmisja wszystkich meczów jest nadawana za pośrednictwem tutejszego radiowęzła. Czerwcowa gazetka więzienna pt. "Z Tej Strony" poświęcona została tematyce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Przeprowadzono dwa konkursy o tematyce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej("Co wiesz o UEFA EURO 2012 i EURO 2012 - wytupuj wynik). Zakupiono dekodery do odbioru telewizji cyfrowej w świetlicach oddziałów mieszkalnych.
Zakład Karny Pińczów – w trakcie trwania EURO odbywają się konkursy tematyczne dotyczące Euro, w świetlicach poszczególnych oddziałów mieszkalnych rozgrywane są piłkarskie turnieje w formie gry play station. Wychowawcy w świetlicach prowadzą ze skazanymi pogadanki dotyczące mistrzostw.
Zakład Karny Kraków Nowa Huta - umieszczono duży telewizor na świetlicy centralnej aby umożliwić skazanym oglądanie meczy na dużym ekranie, odbywają się konkursy nt. wiedzy o Euro, przedłużono możliwość korzystania z telewizorów aż do zakończenia transmisji z meczy, gazetki tematyczne na poszczególnych oddziałach mieszkalnych, udział w konkursie na makietę stadionu. W transmisji meczu Polska – Grecja towarzyszyli dziennikarze z tygodnika NEWSWEEK

7/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie
Zakład Karny Biała Podlaska - od 8 czerwca na terenie zakładu utworzono Strefę Kibica. Transmitowane są mecze poprzez rzutnik multimedialny. Pomieszczenie jest udekorowane w symbole narodowe oraz są na ścianach umieszczone gazetki informacyjne o ME. W ramach programu "Ekologia na co dzień" skazani wykonują makietę Stadionu Narodowego. W oddziałach mieszkalnych znajdują się gazetki poświęcone EURO. Planowane są dwa konkursy tematyczne o ME. W telegazecie radiowęzła są przekazywane wyniki meczy oraz tabele. W trakcie mistrzostw są zorganizowane wyjścia skazanych na mecze piłki nożnej poza teren zakładu ( boisko Orlik oraz stadion Miejskiego Klubu Sportowego Podlasie). Odbył się mecz funkcjonariusze - skazani.
Areszt Śledczy Krasnystaw - świetlice w oddziałach mieszkalnych są w pełni wykorzystywane według opracowanych planów z uwzględnieniem posiadanego sprzętu sportowo – rekreacyjnego. Opracowany i przewidziany jest do realizacji jest konkurs „Piłki nożnej - Piłkarzyki” z wykorzystaniem posiadanych stołów do gry w świetlicach sportowo – rekreacyjnych w ramach poszczególnych oddziałów mieszkalnych. Realizowane będą dwa konkursy tematyczne na temat „EURO 2012r.”, „Z piłką za Pan Brat... oraz przygotowano do emisji audycję „Mistrzostwa w piłce nożnej UEFA EURO 2012 r.” W najbliższych dniach rozpocznie się turniej piłki siatkowej, który zostanie przeprowadzony na boiskach sportowych jednostki. W ramach promocji etycznych wartości sportu, 9 czerwca, odbyło się spotkanie z Jerzym Nieciem – polskim zapaśnikiem, medalistą mistrzostw świata, olimpijczykiem z Seulu 1988 r.
Areszt Śledczy Lublin - skazani przygotowywali w oddziałach mieszkalnych gazetki ścienne dotyczące mistrzostw, w tym terminarze wraz z wynikami, które są na bieżąco uzupełniane. W trefie kibica sala przyozdobiona jest przedmiotami będącymi atrybutami kibica tj. flagami, bądź plakatami i wycinkami z gazet. Skazani przed rozpoczęciem mistrzostw wzięli udział w konkursie typowania zwycięzców mistrzostw, a także wielu innych powiązanych z tematyką sportową.
Zakład Karny Opole Lubelskie – odbyły się konkursy związane z tematyką EURO, skazani przygotowywali prace plastyczne i modelarskie związane z mistrzostwami: makiety stadionów piłkarskich, gazetki ścienne itp.
Zakład Karny Włodawa – w czerwcu 2012 br. planowane są m.in.: pogadanka pt." Kibic czy kibol- rola widzów w rozgrywkach sportowych", negowanie agresywnych postaw i negowanie łamania zasad gry "fair play", prezentacja multimedialne pt."Kodeks dobrego kibica", prezentacja postaw jak kibicować i propagować etyczne wartości sportu, konkursy tematyczne o Euro 2012", rozgrywki w piłkę nożną na stadionie sportowym „Orlik”, pomoc skazanych przy organizacji XI Olimpiady Sportowej Przedszkolaków , sportowe rywalizacje maluśkich i koncert muzyczny grupy muzyków zakładowych, wycieczki rowerowe, wycieczki piesze i organizacja Dnia Dziecka w zakładzie.
Zakład Karny Hrubieszów - emitowane są audycje radiowęzłowe, prowadzone przez wychowawców pogadanki, przeprowadzane konkursy, skazani wykonali gazetki ścienne. Pomimo stałego dostępu skazanych do świetlic w ramach ustalonego porządku wewnętrznego dodatkowo na czas transmisji meczów tj. w godzinach 18:00 – 23:30 z uwzględnieniem przedłużających się transmisji, stworzono plany korzystania ze świetlic przez osadzonych, którzy nie posiadają odbiorników telewizyjnych w celach mieszkalnych.
Zdecydowanie poszerzono zakres czasowy i ilościowy korzystania przez skazanych z boiska .
Zakład Karny Zamość - od 1 do 30 czerwca 2012 roku przygotowano trzy konkursy wiedzy o tematyce piłki nożnej w kontekście EORO 2012 - za zajęcie 1,2. 3 miejsca przygotowano nagrody książkowe, zorganizowano konkurs dotyczący przewidywania wyników meczów pt. „Wytypuj wynik” - zakończenie konkursu ustalono na 19 czerwca, nadawane są audycje tematyczne dotyczące EURO 2012, w każdym oddziale mieszkalnym na tablicach ogłoszeń przygotowano gazetki sukcesywnie uzupełniane informacjami o EURO, na korytarzach każdego oddziału mieszkalnego usytuowano odbiornik TV, umożliwiając w ten sposób osadzonym, którzy nie mają w pomieszczeniach mieszkalnych odbiornika do obejrzenia spotkań piłkarskich, zorganizowano turniej piłki nożnej (3-osobowych drużyn) skazanych, wyświetlanie dla osadzonych z projektora multimedialnego wybranych meczów EURO 2012, zorganizowano konkurs sprawnościowy dla osadzonych, związany z piłką nożną t.j. żonglerkę piłka i strzały do braki, 5 czerwca br. zaproszono wicemistrza świata w trikach piłkarskich - Michała Rycaja, który zaprezentował swoje umiejętności podczas zajęć kulturalno-oświatowych.

8/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi
W Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim w czerwcu zostanie zorganizowany pomiędzy skazanymi turniej piłki nożnej. Poprzez więzienny radiowęzeł emitowane są informacje na temat przebiegu mistrzostw Europy, tj. grupy, terminarze, godziny spotkań, wyniki, składy drużyn, a także a także pogadanki na temat historii europejskiej piłki nożnej w szczególności tej, związanej z mistrzostwami Europy.
W Areszcie Śledczym w Łodzi już od marca emitowany jest poprzez radiowęzeł cykl pogadanek tematycznych pt. "Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej". W związku z audycjami przygotowane są również konkursy z zakresu wiedzy nt. mistrzostw w piłce nożnej.
W Zakładzie Karnym Nr 1 w Łodzi oprócz tradycyjnego turnieju pomiędzy osadzonymi z różnych oddziałów w czerwcu zorganizowany będzie turniej w trambambule.
Gazetka więzienna „Neo” działająca w Zakładzie Karnym Nr 2 w Łodzi przygotowała specjalne strony poświęcone Euro 2012 oprócz tego skazani będą mogli sprawdzić swoje umiejętności gry w „Zośkę”.
W zakładach karnych w Garbalinie i Łowiczu odbędą się turnieje w piłkę nożną.
Na doskonały pomysł wpadli funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Sieradzu. W ramach działającej wewnętrznej telewizji „Albatros” wychowawcy uruchomili kanał tematyczny EUROGOL. Osadzeni będą mogli oglądać w nim mecze, dowiedzą się o terminach spotkań, składach drużyn, ciekawostkach związanych z turniejem.
W Zakładzie Karnym w Płocku, w kwietniu, został zorganizowany konkurs pt: “Sławni piłkarze”. W m-cach: luty-marzec 2012 został zorganizowany konkurs plastyczny “EURO 2012”. Rozegrano również turniej w trambambule. W ramach audycji okolicznościowych przez radiowęzeł emitowane są audcje pt: “Encyklopedia futbolu” oraz “Sławni piłkarze”. W gazetce ogólnozakładowej “Gazeta Bez Nazwy” – w każdym wydaniu ukazującym się co 2 m-ce zawarte są informacje dot. EURO 2012. Osadzeni w ramach KLUBU Gier Planszowych – 1 raz w miesiącu mają okazję grać w grę pt: ”TRENER”.

9/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie
Zakład Karny Iława - przygotowania trwały już od kwietnia, kiedy na spotkanie ze skazanymi przybył były reprezentant Polski Jacek Bąk. W czasie kolejnych dni odliczanych do rozpoczęcia mistrzostw emitowano w lokalnym radiowęźle audycje oraz programy propagujące etyczne wartości sportu, w świetlicach oddziałów mieszkalnych organizowano Kluby Kibica, w których aktualizuje się na bieżąco informacje o Euro i wyniki meczów. W maju skazani wychodzili oni między innymi na iławski orlik, by rozegrać mecz imitujący rozpoczęcie mistrzostw oraz na stadion Iławskiego Klubu Sportowego Jeziorak, by uczestniczyć w rozgrywkach ligowych, a jednocześnie pożegnać zmarłego piłkarza tego klubu. Przygotowania osadzonych do Euro 2012, to także licznie przeprowadzane konkursy z wiedzy o tej dyscyplinie sportu, wiele wykonanych gazetek, plakatów i informatorów ściennych – zawierających informacje o aktualnych przygotowaniach do mistrzostw, terminarze rozgrywek, dane o drużynach biorących udział w Euro 2012, historię mistrzostw. Osadzeni wykonywali także, zarówno w ramach programu resocjalizacyjnego prowadzonego w Zakładzie Karnym w Iławie, jak również z własnej inicjatywy liczne przedmioty związane z Euro 2012. Wśród nich są między innymi wykonane techniką origami papierowe piłki, dzbanki i makiety Stadionu Narodowego w Warszawie.W zakresie zajęć sportowych prowadzone są również dodatkowe zajęcia na hali sportowej – na terenie jednostki. Nie lada gratką dla osadzonych – kibiców było również spotkanie 6 czerwca z bramkarzem Arturem Borucem, w czasie którego dało się wyczuć atmosferę zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W spotkaniach z piłkarzami uczestniczyło łącznie około 300 osadzonych.
Zakład Karny Kamińsk - Skazani już od dawna przygotowywali się do przeżywania Mistrzostw EURO 2012. Od 1 maja w ramach organizacji zajęć sportowych na wolnym powietrzu wykorzystywane są pełnowymiarowe boiska do piłki siatkowej oraz minibasketu. W ramach zajęć poza terenem ZK w trybie art. 91 pkt 4 Kkw osadzeni w oparciu o nawiązaną współpracę z klubem sportowym „Zalew” Kamińsk korzystają z boiska do piłki nożnej. Każdy pawilon mieszkalny wyposażony jest w świetlicę telewizyjną oraz do gier świetlicowych i w każdym pawilonie mieszkalnym jako odrębne pomieszczenie do zajęć sportowych wykorzystywane do konkursów związanych z EURO 2012, funkcjonuje sala rekreacyjna. Roczny plan zajęć k-o i sportowych uwzględnia potrzeby z zakresu Mistrzostw Europy, miedzy innymi konkurs tematyczny Euro 2012. Na potrzeby studia radiowęzła zakupiono nowoczesne urządzenie wzmacniające sygnał emisji studia. Opracowano i rozpoczęto emisję audycji i pogadanek promujących etyczne wartości sportu oraz historii Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Ponadto zakupiono cyfrowy dekoder DVB-T, który pozwala na bieżącą emisję rozgrywanych meczów. Natomiast nagrania ww. meczów zostaną wykorzystane w dalszej pracy wychowawczej.
Zakład Karny Dubliny - W ramach przygotowań do EURO 2012, skazani uczestniczą w zajęciach rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu w obrębie placu spacerowego (turnieje siatkówki, koszykówki, ćwiczenia rekreacyjne) oraz poza terenem jednostki (boisko w Dublinach – rozgrywki piłki nożnej). Przez radiowęzeł emitowane się cyklicznie audycje: „Przemoc na stadionach – pseudokibice”, „Wulgaryzmom mówimy NIE – kulturalny doping TAK”. 24 kwietnia br. zorganizowano dla skazanych quiz dotyczący wiedzy
o EURO 2012.
Areszt Śledczy Szczytno - w trakcie trwania EURO 2012 zostały wprowadzone dodatkowe zajęcia świetlicowe w celu maksymalnego wykorzystania dostępnej bazy lokalowej. W ramach zajęć kulturalno-oświatowych został rozegrany turniej w grę stołową „piłkarzyki”. Ponadto rozegrane zostały dodatkowe turnieje w tenisa stołowego, szachy i domino. Przeprowadzono dwa konkursy tematyczne związane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Za pośrednictwem radiowęzła jednostki emitowane były i są audycje o tematyce związane z piłką nożną ze szczególnym uwzględnieniem propagowania zachowań fair play. Wychowawcy w swoich grupach wychowawczych prowadzili pogadanki na temat Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Na każdym oddziale mieszkalnym znajduje się gazetka o tematyce Mistrzostw Europy w piłce nożnej (historia, najważniejsze informacje, itp.). Trwają przygotowania do zorganizowania meczu piłkarskiego na jednym z boisk ORLIK w Szczytnie pomiędzy funkcjonariuszami a skazanymi (planowany czas realizacji – do końca czerwca).
Areszt Śledczy Olsztyn - w ramach przygotowania do EURO 2012 zostały przygotowane specjalne audycje emitowane w radiowęzłach AŚ i OZ przybliżające historię Mistrzostw Europy, sylwetki piłkarzy, a także zasady fair play. Przeprowadzono dodatkowe konkursy tematyczne, turnieje piłkarzyków rozgrywane w świetlicach oddziałowych. Wydano dodatek do gazetki więziennej „OZETKA”. W planowanym numerze gazetki więziennej „POD KASZTANEM” zostanie zamieszczone sprawozdanie z najciekawszych wydarzeń EURO 2012. Ciekawym przedsięwzięciem związanym z przygotowaniami do EURO 2012 było pomalowanie przez skazanych Baby Pruskiej (swoistego znaku towarowego naszego regionu) w barwy narodowe uczestników Mistrzostw Europy.
AŚ Działdowo - w ramach zajęć rekreacyjno – sportowych skazani regularnie korzystają z sali rekreacyjno – rehabilitacyjno – sportowej, boiska wielofunkcyjnego, m.in. do gry w piłkę nożną, siatkówkę. Skazani wychodzą poza teren jednostki na imprezy sportowe organizowane przez samorząd lokalny, między innymi na mecze III Ligi Piłkarskiej oraz I Ligi Tenisa Stołowego, uczestniczą w rajdach rowerowych oraz innych imprezach kulturalnych. W świetlicy aresztu udostępniono gazetkę ścienną z tematyką piłkarską Euro 2012, którą osadzeni na bieżąco aktualizują. Odbyły się i odbędą konkursy tematyczne związane z Mistrzostwami Europy: „Konkurs wiedzy piłkarskiej” oraz „Konkurs wiedzy o mistrzostwach Europy w piłce nożnej”, „Historia piłki nożnej”, „Gwiazdy piłkarskie w EURO 2012”.

Zakład Karny Barczewo - w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w zakładzie odbyły się : konkursy wewnątrzoddziałowe oraz ogólnozakładowe o tematyce piłkarskiej i o historii Mistrzostw Europy, 28 maja spotkanie z piłkarzami Stomilu Olsztyn, 29 maja i 12 czerwca mecz sparingowy na terenie Barczewa skazanych z juniorami Pisy Barczewo, skazani wykonali gazetki tematyczne w oddziałach mieszkalnych, przez zakładowy radiowęzeł zostały wyemitowane pogadanki na temat etyki w sporcie, 6 czerwca odbył się konkurs rzutów osobistych do kosza, konkurs żonglerki oraz 20 czerwca Mistrzostwa Zakładu w Piłkarzyki na bazie Mistrzostw Europy ( 16 zespołów, każdemu przypisane państwo biorące udział w ME, losowanie tak jak w oryginale. 18 czerwca planowany jest spływ kajakowy osadzonych z zawodnikami Stomilu Olsztyn.
Areszt Śledczy Ostróda – wśród skazanych kobiet daje się zauważyć atmosferę towarzyszącą Mistrzostwom Europy. Śledzą wyniki spotkań i mają możliwość obejrzenia ich w telewizji.
AŚ Bartoszyce - emitowane są cyklicznie przez radiowęzeł jednostki audycje propagujące etyczne wartości sportu i związane z tematyką EURO. Zorganizowany został również konkurs wiedzy o tematyce Mistrzostw Europy. Przygotowano tablicę informacyjną dotyczącą rozgrywanych meczy. Cele mieszkalne wystrojone są w szaliki i flagi reprezentacji Polski. Podobny wystrój został przygotowany w bibliotece jednostki przez skazanego zatrudnionego na stanowisku bibliotekarza. Przeprowadzono konkurs żonglerki piłką nożną dla funkcjonariuszy i osadzonych.

10/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu
Wszystkie jednostki organizacyjne okręgu opolskiego Służby Więziennej przystąpiły do działań wobec osadzonych związanych z organizacją UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Prowadzone są konkursy wiedzy związanej z historią piłki nożnej, osadzeni wykonują prace plastyczne o tematyce piłkarskiej, typują liderów oraz wygranych poszczególnych grup, dzięki akceptacji dyrektorów jednostek na czas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej mają również możliwość oglądać transmisje meczy po godz. 22.00. Wszelkie podejmowane w jednostkach inicjatywy mają na celu nie tylko popularyzację gry w piłkę nożną, ale także propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz zasady fair play.
W świetlicy centralnej Zakładu Karnego w Nysie administracja więzienna utworzyła tzw. strefę kibica. Przy wykorzystaniu projektora multimedialnego oraz odpowiedniego nagłośnienia osadzeni mogą zobaczyć na dużym ekranie piłkarskie zmagania w większej grupie osób. Administracja jednostki zadbała także o odpowiedni wystrój sali, którą udekorowano flagami w barwach narodowych. Pozostali osadzeni zainteresowani mistrzostwami mają możliwość oglądać mecze w celach mieszkalnych lub w świetlicach oddziałowych.
Administracja Aresztu Śledczego w Kędzierzynie - Koźlu postanowiła wykorzystać entuzjazm związany z organizacją tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej do promocji wśród osadzonych sportu, prowadzenia zdrowego trybu życia oraz przestrzegania zasady fair play. Osadzonym przebywającym w jednostce zapewniono możliwość oglądania meczów, bądź to w świetlicy, bądź też poprzez odbiorniki telewizyjne znajdujące się w celach mieszkalnych. Wychodząc na przeciw zainteresowaniu UEFA EURO 2012 dyrektor jednostki wyraził zgodę na oglądanie transmisji telewizyjnych meczów po godz. 22.00. Ponadto w ramach realizacji zajęć kulturalno - oświatowych wśród skazanych organizowane są konkursy o tematyce piłkarskiej, m.in. związane z typowaniem wyników, przygotowaniem tematycznej gazetki oraz tworzeniem więziennej kroniki UEFA EURO 2012. Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej stały się także okazją do propagowania zdrowego trybu życia, istoty przestrzegania zasady fair play oraz zasad współżycia społecznego.
W Zakładzie Karnym w Głubczycach na czas trwania UEFA EURO 2012 podjęto działania związane z utworzeniem tzw. centrum informacyjnego, dzięki któremu osadzeni mają możliwość zapoznawać się z programem rozgrywek, wynikami poszczególnych meczów, aktualnymi statystykami wybranych piłkarzy i drużyn, ciekawostkami z imprez towarzyszących rozgrywkom. Każdego dnia pn. „Euro Biało – Czerwone” poprzez więzienny radiowęzeł przygotowywany jest serwis informacyjny zawierający najważniejsze i najnowsze informacje futbolowe. We wszystkich świetlicach zakładowych nadawane są transmisje telewizyjne z meczów, a więzienna biblioteka zorganizowała liczne konkursy dotyczące futbolu oraz historii Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Swoją radość z piłkarskiego święta skazani wyrażają także poprzez prace plastyczne i gazetki ścienne. Dla osadzonych przewidziano również udział w imprezach rozrywkowo – sportowych, tj. meczach piłki nożnej, radzie pieszym połączonym z rozgrywkami piłkarskimi oraz konkursem umiejętności technicznych gry w piłkę nożną. Rozpoczęto też program readaptacji społecznej pn. „Piłka nożna moją pasją”, który służy skupieniu uwagi skazanych tym sportowym święcie, ale też wskazuje futbol, jako dyscyplinę sportu będącą skutecznym i pożytecznym sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz prowadzenia aktywnego trybu życia.
Zakład Karny w Kluczborku zorganizował konkurs dla skazanych pn. "Loteria Euro", podczas którego mieli oni możliwość wytypowania dwóch zespołów z każdej grupy, które przejdą do dalszej gry turniejowej, wytypowaniu dwóch par półfinałowych oraz wytypowaniu drużyn, które zagrają w finale. Informacje o konkursie zostały zamieszczone w gazetce więziennej "TAMiTU", a jego planowane zakończenie przewidziano 2 lipca br. Skazani wykonali także prace plastyczne o tematyce EURO 2012, które umieszczone zostały w świetlicach i na korytarzach oddziału. Ponadto w czerwcowym numerze gazetki "TAMiTU" został przedstawiony kalendarz meczy grupowych oraz tekst przeboju muzycznego na EURO 2012 r. Dyrektor jednostki na czas rozgrywek wyraził zgodę na przedłużenie oglądania meczów po godz. 22.00. W pierwszej kolejności w zajęciach biorą udział skazani, którzy nie posiadają w celach mieszkalnych odbiorników telewizyjnych. Wszystkie cele przejściowe administracja Zakładu Karnego w Kluczborku wyposażyła w odbiorniki telewizyjne.
Dla skazanych odbywających karę w Zakładzie Karnym w Opolu przewidziano możliwość wspólnego kibicowania podczas transmisji meczów w dwóch świetlicach usytuowanych na terenie jednostki. Ponadto każda cela wyposażona jest w odbiornik telewizyjny z dostępnym programem, na którym emitowane są rozgrywki. Administracja jednostki zorganizowała skazanym także konkursy dotyczące UEFA EURO 2012, osadzeni wykonali też tematyczną gazetkę.
Również w Areszcie Śledczym w Prudniku administracja więzienna umożliwiła osadzonym oglądanie meczów po godz. 22.00, zorganizowano dla nich konkurs wiedzy o piłce nożnej oraz przygotowano tematyczne gazetki.
Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich przygotował osadzonym trzy konkursy nawiązujące do tematyki piłkarskiej. Ponadto na majowy ogólnopolski konkurs dotyczący zbudowania makiety jednego z nowopowstałych w Polsce stadionów piłkarskich, skazany przygotował projekt, który zdobył II lokatę. W trakcie trwania UEFA EURO 2012 osadzeni mogą korzystać ze świetlic umiejscowionych w pawilonach mieszkalnych, które wyposażone są w odbiorniki radiowo – telewizyjne, również mając możliwość oglądania transmisji po godz. 22.00. W oddziałach mieszkalnych pojawiły się gazetki okolicznościowe dotyczące Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, a przez więzienny radiowęzeł emitowany jest program o tematyce piłkarskiej. Pomiędzy reprezentacją skazanych ze Spartakusa a piłkarzami grającymi w juniorach z Polonii Bytom 12 czerwca br. zorganizowano mecz piłkarski, którego zamysłem była popularyzacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
Podobnie sytuacja wygląda w Oddziale Zewnętrznym Przywary w Sierakowie Śląskim, który podlega strzeleckiej „jedynce”. Osadzeni na czas UEFA EURO 2012 przygotowali tematyczne gazetki i prace plastyczne, w więziennych świetlicach zapewniono im możliwość kibicowania podczas rozgrywek, również administracja więzienna przygotowała dla nich konkurs, a 16 czerwca br. zorganizowany zostanie turniej piłki nożnej, podczas którego zmagać się będą osadzeni z poszczególnych oddziałów.
W Areszcie Śledczym w Opolu, który jest jedyną taką jednostką w okręgu opolskim przeznaczoną zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, administracja więzienna zapewniła osadzonym możliwość oglądania meczów w świetlicy, łącznie z przedłużeniem na czas trwania UEFA EURO 2012 kibicowania podczas emisji rozgrywek po godz. 22.00. Ponadto każda z cel mieszkalnych wyposażona jest w sprawny odbiornik telewizyjny, umożliwiający śledzenie meczu w celi mieszkalnej. Podobnie, jak to ma miejsce w innych opolskich więzieniach, przygotowano konkursy o tematyce futbolowej, a poprzez więzienny radiowęzeł osadzonym przekazywane są informacje związane z historią Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, jak również tego, jakie warunki musi spełnić państwo, aby móc ubiegać się o status gospodarza EURO.
Zakład Karny w Grodkowie wzorem największych polskich miast stworzył dla fanów piłki nożnej tzw. strefę kibica. Została ona ulokowana w świetlicy budynku penitencjarnego. Na tablicy ogłoszeń osadzeni przygotowali gazetkę poświeconą turniejowi UEFA EURO 2012. Znaczna część osadzonych oddała głosy w konkursie piłkarskim, polegającym na wytypowaniu wyników meczy grupowych z udziałem reprezentacji Polski. Na autorów prawidłowych odpowiedzi czekają nagrody regulaminowe. Z uwagi na znaczne zainteresowanie osadzonych wspólnym oglądaniem meczy umożliwiono im swobodny dostęp do świetlicy do godziny 23.00. Wspólne kibicowanie „Orłom Smudy” cieszy się wśród skazanych sporym zainteresowaniem. Do strefy kibica przynoszą flagi, zagrzewają do walki naszych reprezentantów, emocjonują się każdym udanym i nieudanym zagraniem, dyskutują o szansach awansu Polaków do dalszej fazy turnieju. Trzeba zaznaczyć, że wszystko odbywa się z zasadą fair play i promowaną przez UEFA zasadą Respekt.
Dla osadzonych przebywających w Zakładzie Karnym w Brzegu utworzono aż pięć tzw. stref kibica w świetlicach poszczególnych oddziałów, a co za tym idzie, przedłużone zostały na nich zajęcia tak, aby umożliwić skazanym oglądanie mistrzostw. Osadzeni przygotowali tematyczne gazetki. Administracja więzienna zadbała o to, aby dzięki audycjom więziennego radiowęzła poznali historię piłki nożnej, jak również o to, aby mogli wziąć udział w futbolowych konkursach. Ponadto dyrektor jednostki wyraził zgodę na dostosowanie wydawania osadzonym kolacji, z uwzględnieniem godzin transmisji rozgrywek.
W trakcie rozgrywek piłkarskich UEFA EURO 2012 na terenie Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich bezpośrednio przed rozgrywkami zorganizowano turniej wirtualnej piłki nożnej "EURO 2012" na konsolach elektronicznych. Na świetlicy centralnej pawilonu "B" utworzono tzw. strefę kibica, gdzie odbywają się transmisje i retransmisje meczów z wykorzystaniem projektora multimedialnego i sprzętu nagłaśniającego. Ponadto skazani z kółka dekoratorskiego przygotowali dla każdego oddziału gazetki okolicznościowe, na których zawarte są najbardziej istotne informacje dotyczące rozgrywek, plan emisji meczy w strefie kibica oraz konkurs wiedzy dotyczący polskiej reprezentacji. Do 1 lipca br. na terenie zakładu karnego trwa konkurs wiedzy nt. "Polskiej reprezentacji w piłce nożnej - EURO 2012". Tak, jak ma to miejsce we wszystkich opolskich jednostkach, również w strzeleckiej "dwójce" za pośrednictwem więziennego radiowęzła osadzeni informowani są o ważnych informacjach związanych z UEFA EURO 2012 oraz planach projekcji.

11/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu
We wszystkich jednostkach okręgu poznańskiego świetlice i miejsca przeznaczone do zajęć rekreacyjnych są w pełnym zakresie, włącznie z urządzeniami przeznaczonymi do realizacji zajęć rekreacyjnych, wykorzystywane. W ramach programów readaptacji organizowane są turnieje „piłkarzyków” oraz konkursy żonglerki dla osadzonych. W okresie poprzedzającym rozgrywki radiowęzły wyemitowały cykle audycji na temat zasad fair play, uczciwości i etyki w sporcie. Przeprowadzone były konkursy wiedzy nt. piłki nożnej, polskiej reprezentacji czy też samego turnieju. Ciekawostką jest, że konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem nawet w areszcie śledczym dla kobiet w Lesznie. W świetlicach, bibliotekach, na korytarz oddziałów rozwieszone są gazetki ścienne, które są uzupełniane na bieżąco przez osadzonych. W trakcie trwania Mistrzostw Europy osadzeni są na bieżąco informowani o wynikach meczów oraz o najważniejszych wydarzeniach sportowych na EURO 2012. W zdecydowanej większości cel mieszkalnych są telewizory, nieliczni osadzeni w celach, w których brakuje aktualnie odbiorników telewizyjnych mają możliwość wysłuchania transmisji meczów emitowanych poprzez sieć radiowęzłową. Osadzeni, którzy nie mają możliwości oglądania transmisji na żywo są preferowani w grafiku zajęć świetlicowych na następny dzień, gdzie mogą oglądać retransmisje meczów nadawanych w TV. W niektórych jednostkach np. w Areszcie Śledczym w Śremie skazani odbywający karę w wydzielonym oddziale typu półotwartego mają możliwość korzystania z odbiornika telewizyjnego zainstalowanego na czas trwania EURO na ścianie korytarza oddziału mieszkalnego. W Areszcie Śledczym w Poznaniu przed Euro 2012 ukazał się specjalny numer gazetki wewnętrznej „Życie Młyna” z najważniejszymi informacjami dotyczącymi turnieju (Skarb Kibica), a radiowęzeł oraz Studio TV, przygotowują specjalne codzienne audycje dotyczące turnieju, w kanale wewnętrznej telewizji prezentowane są ciekawostki dotyczące Euro 2012, terminarze, tabele. Raz w tygodniu emitowana jest audycja TV na żywo dotycząca Euro 2012 podsumowująca każdy tydzień rozgrywek. Działalność studia wzbudziła duże zainteresowanie dziennikarzy – Radio Merkury wyemitowało reportaż o funkcjonowaniu studia w AŚ w Poznaniu w czasie Euro 2012. W Zakładzie Karnym w Rawiczu w dniu 2 czerwca zorganizowano EURO DZIEŃ SPORTU 2012 . Na boisku spotkały się cztery drużyny skazanych reprezentujących kraje grupy A EURO 2012 . W wyniku losowania I klasa Gimnazjum występowała jako zespół Czech , II klasa ZSZ - Polski , II klasa Technikum - Rosja , III klasa Technikum - Grecja . Mecze rozgrywano systemem każdy z każdym 2 x 10 minut . Po zaciętej walce zwyciężyła Grecja, przed Rosją, Czechami i Polską. Ponadto zorganizowano konkursy na wynik pierwszego i ostatniego meczu Euro, konkurs w typowaniu wyników rozgrywek w oddziale terapeutycznym i oddziale dla tymczasowo aresztowanych. Zorganizowano też PRZEGLĄD FILMÓW - HISTORIA FUTBOLU - PIĘKNA GRA w więziennej telewizji TV KUKIEL. Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Oddziale Zewnętrznym w Wałowicach, w ramach programu resocjalizacyjnego „CAŁA POLSKA KIBICUJE- ŚWIĘTO PIŁKARSKIE 2012”, wykonali makiety „stadionu marzeń”. Zarówno w Areszcie Śledczym w Lubsku jak i w Oddziale Zewnętrznym w Wałowicach przeprowadzane były konkursy wiedzy na temat Euro 2012. Wiedza laureatów konkursów na temat Mistrzostw Europy budzi podziw. W ramach programu przyłączono się do ogólnokrajowej akcji „Cała Polska śpiewa Hymn”. Podczas wspólnego oglądania meczów w ramach Euro 2012 w świetlicy oddziału, przed meczami z udziałem reprezentacji Polski odbędzie się wspólne uroczyste śpiewanie hymnu. Uczestnictwo w organizowanych konkursach, a zarazem wzajemne przeżywanie emocji związanych z grą piłkarzy ma na celu wzmocnić więzi i wpływać na pozytywną atmosferę w oddziale mieszkalnym.

12/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie
Rywalizacja sportowa od zawsze wzbudza emocje. Bez względu na rodzaj dyscypliny sportowej, na to czy uczestniczymy w niej jako zawodnicy czy tylko kibicujemy, czy znajdujemy się na stadionowych trybunach czy przed ekranem – kiedy ważą się losy meczu nerwy potrafią brać górę nad zdrowym rozsądkiem. Zdarza się również, że rezultatem takich sytuacji jest wyrok. W podkarpackich jednostkach penitencjarnych postanowiono wykorzystać okazję jaką są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, aby zaszczepić wśród osadzonych ideę sportowej rywalizacji. W każdym z dziewięciu zakładów karnych i aresztów śledczych staramy się wpoić osadzonym, że sport jest okazją do wspólnej zabawy a nie jedynie pretekstem do brutalnej walki pomiędzy pseudokibicami. Przygotowania do mistrzostw rozpoczęły się jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Skazani rozpoczęli od zbierania informacji o drużynach uczestniczących w rozgrywkach, o historii rozgrywek i samej piłki nożnej. Wkrótce w gazetkach redagowanych pojawiły się harmonogramy meczy, sylwetki gwiazd piłki nożnej i wszelkiego rodzaju „skarby” czy „niezbędniki” kibica. W audycjach więziennych radiowęzłów coraz więcej miejsca zaczęły zajmować audycje związane z UEFA EURO 2012. Podczas planowanie takich programów resocjalizacyjnych, jak „Polska Gola” w OZ Chmielów czy „Fair-Kibic” w Zakładzie Karnym Uherce nie mogło zabraknąć strefy kibica. I chociaż zazwyczaj jest to ta sama świetlica w której ogląda się wszystkie zawody sportowe, to własnoręcznie wykonane dekoracje, pożyczony na tę okazję duży telewizor i co najważniejsze wspólne kibicowanie daje możliwość poczucia odrobiny piłkarskiego święta. Oczywiście nie byłoby „piłkarskiego święta” bez gry w piłkę. Dlatego tam, gdzie była taka możliwość razem z mistrzostwami ruszyły rozgrywki drużyn „pawilonowych”. Chociaż skala dużo mniejsza, bo areną rozgrywek staje się „spacerniakowe” boisko lub miejscowy Orlik udostępniony przez lokalny samorząd – emocje wcale nie mniejsze niż na wielkich arenach sportowych w Warszawie czy Kijowie. Tam gdzie nie ma możliwości rywalizacji na murawie ruszyły rozgrywki konsolowe. Obojętne w jakiej formie po meczach zawsze przychodzi czas na radość zwycięzców i rozpacz pokonanych. Jak w prawdziwych mistrzostwach.
Mogło by się wydawać, że „strefy kibica”, gazetki, bieganie za piłką nie pasuje do „więziennej” atmosfery. Gdzie miejsce na resocjalizację, na poprawę. Gdzie wartości wychowawcze. Otóż są. Programy adresowane są głównie do skazanych młodocianych, którzy nie radzą sobie z własnymi emocjami, z agresją. Duża część uczestników odbywa kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności oraz porządkowi publicznemu, a także przestępstwa wynikające z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Są wśród nich „kibice” antagonistycznych fanklubów piłkarskich i osoby dla których kontakt ze sportem ograniczał się do wykorzystania kija baseballowego. Przy tworzeniu założeń programów brali udział psychologowie a jedną z najważniejszych zasad w trakcie ich realizacji jest fair-play. Wszelkie zachowania agresywne nie są tolerowane na boisku. W tekstach pisanych „hymnów kibica” nie ma miejsca na wulgaryzmy czy treści obraźliwe, nawołujące do przemocy, nienawiści czy nietolerancji (co wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań gdy doświadczenia z wolności podpowiadają „kwieciste” rymy z trybun boisk ligowych). Nie bez znaczenia jest fakt, że większość przygotowań wymaga sporych nakładów samodzielnej pracy osadzonych. Starano się stawiać przed nimi zadania wymagające współpracy – w końcu piłka nożna to dyscyplina drużynowa. Nie zawsze musi chodzić o strzelenie gola – czasami satysfakcja z przygotowanej wspólnie audycji czy zdobytych informacji do artykułu, daje równie dużą satysfakcję. Najciekawszą kulminację programu zaplanowano w OZ Chmielów. Do udziału w finałowych rozgrywkach na boisku miejscowego klubu piłkarskiego postanowiono zaprosić rodziny osadzonych. Będzie więc okazja aby pochwalić się przed synem wiedzą na temat piłki nożnej, będzie szansa na radosne przeżywanie emocji wspólnie z rodziną. Jest szansa, że ten model kibicowania nasi podopieczni zabiorą ze sobą poza mury.

13/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie
We wszystkich jednostkach podległych OISW Szczecin przygotowania do EURO 2012 rozpoczęły się już w marcu 2012. Atmosfera sportowa jest wyczuwalna. Skazani chętnie oglądają mecze. W jednostkach odbywają się konkursy, planowane są wystawy, prowadzone są programy readaptacyjne, emitowane są audycje, pogadanki na temat mistrzostw.
Areszt Śledczy Choszczno - m.in. zaplanowano konkursy „Wytypuj wynik meczu” i „Wytypuj mistrza”. W OZ w Choszcznie zaplanowano 2 mecze- skazani kontra funkcjonariusze. W świetlicach wykonano gazetki o tematyce EURO 2012
Areszt Śledczy Międzyrzecz - systematycznie aktualizowane są gazetki ścienne, prowadzone są zajęcia sportowe, dodatkowo uruchomiono boisko sportowe, realizowanych jest 9 konkursów o tematyce EURO 2012. Od kwietnia emitowane są pogadanki dotyczące etycznych wartości sportu, historii mistrzostw.
Areszt Śledczy Kamień Pomorski - aktualizowane są gazetki ścienne i emitowane pogadanki dotyczące EURO 2012. Realizowane są konkursy „Wiedza kibica” i „Co wiesz o EURO 2012”.
Areszt Śledczy Szczecin - każdy oddział stworzył własny wystrój na EURO 2012. Aktualizowane są gazetki ścienne. Odbywa się konkurs wiedzy na temat mistrzostw i emitowane są pogadanki na temat historii sportu. Radiowęzeł emituje mecze.
Zakład Karny Stargard Szczeciński - wydana została gazetka szkolna, w której dominowała tematyka Mistrzostw Europy, emitowane są programy nawiązujące do mistrzostw, rozegrane zostały turnieje „ w piłkarzyki” i wszystkim skazanym umożliwia się oglądanie meczów piłkarskich.
ZK Gorzów Wlkp - od marca realizowany jest program readaptacyjny „Kibic”- (uczestnictwo skazanych w zajęciach sportowych na orliku, na stadionie żużlowym, organizacja turniejów sprawnościowych), emitowane są audycje radiowęzła – „Sporowiec na medal”, prezentowane są piłkarze, drużyny i miasta biorące udział w EURO. 2012.Trwają konkursy plastyczne na najlepszą pracę pod hasłem „Portret dobrego kibica”, na plakat „ Kibicowanie bez agresji”- zaplanowano wystawy prac po zakończeniu konkursów i trwa konkurs na najciekawszą prezentację Kodeksu etycznego kibica. W OZ Słońsk odbędzie się konkurs żonglerki piłką nożną.
ZK Goleniów - w oddziałach wykonano gazetki o tematyce EURO 2012 i tabele, w których umieszczane będą na bieżąco wyniki rozgrywanych meczów i co tydzień odbywa się konkurs tematyczny dotyczący rozgrywanych meczów. Równocześnie z mistrzostwami rozpoczynają się dwa turnieje „Mini Euro 2012”- turniej w halowa piłkę nożną”. W turnieju uczestniczyć będzie 16 drużyn, podzielonych na 4 grupy- analogicznie do tego co dzieje się na EURO 2012, drużyny grać będą pod nazwą reprezentacji państw uczestniczących w EURO 2012. Emitowane są audycje dotyczące bieżących oraz historycznych już mistrzostw
ZK Nowogard - w każdym oddziale mieszkalnym realizowane są konkursy wiedzy o EURO 2012. Zaplanowano turniej 3x3 mini piłki nożnej, wydano specjalny numer gazety „Zamczysko”- w całości poświęcony Mistrzostwom Europy 2012. Zaplanowano konkurs muzyczny- odgadywanie utworów muzycznych o tematyce piłkarskiej. Na bieżąco emitowane są audycje dotyczące EURO 2012 oraz historycznych już mistrzostw

14/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie
W jednostkach penitencjarnych okręgu warszawskiego do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 przygotowywano się już od kliku miesięcy. Powstawały gazetki ścienne, plakaty, specjalne dekoracje, makiety stadionów sportowych. Za pośrednictwem radiowęzła emitowano codziennie audycje na temat piłki nożnej, drużyn piłkarskich i przygotowań do EURO 2012. Zorganizowano rozgrywki piłkarskie wśród osadzonych. Skazani włączyli się w ogólnopolskie konkursy związane z EURO 2012, wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez sekcje kulturalno-oświatowe. W jednostkach przygotowano specjalne strefy kibiców w udekorowanych w barwy narodowe, logo UEFA EURO 2012 i plakaty drużyny piłkarskiej i jej reprezentantów świetlicach i celach mieszkalnych.
W Zakładzie Karnym w Siedlcach gorączka futbolowa rozpoczęła się 21 maja, kiedy to został rozegrany pierwszy mecz w piłkę nożną przez skazanych, którzy na moment wcielili się w role zawodowych piłkarzy. Turniej „EURO SPOKO” został zorganizowany przez starszego wychowawcę ds. sportu. Zgłoszonych zostało 8 drużyn, rozgrywających mecze w barwach narodowych Polski, Anglii, Rosji, Francji, Szwecji, Grecji, Ukrainy i Czech. Przez 10 dni emocje w ZK Siedlce nie opadały, w tym czasie zostało rozegranych 26 meczy, przez łącznie 50 zawodników. W dniu 31 maja został rozegrany ostatni mecz finałowy, w którym do walki o puchar stanęła drużyna „Francji” i „Grecji” czyli więźniowie z oddziałów II i VII. Mecz zakończył się wynikiem 7:7, a o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, które wynikiem 4:1 uplasowały Greków zwycięzcą siedleckiego EURO SPOKO. Drugie miejsce zajęła „Grecja”, czyli osadzeni z oddziału II, trzecie miejsce zajęła „Anglia”, czyli skazani z oddziału I. Polska zdobyła IV miejsce, co może być dobrym znakiem przed zbliżającymi się meczami EURO 2012.
9 czerwca w Areszcie Śledczym w Grójcu 22 skazanych wzięło udział w organizowanych poza terenem jednostki zajęciach sportowych - w meczu piłki nożnej 2 drużyn, w skład których wchodzili uczestnicy zajęć wraz z wychowawcą ds. kulturalno-oświatowych i sportu. Mecze zostały rozegrane na boisku znajdującym sie przy hali sportowej "Spartakus" w Grójcu. W jednostce miały też i mają miejsce tematyczne pogadanki i konkursy.
W Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie w maju i czerwcu zostały przygotowane audycje radiowęzłowe oraz realizowane są konkursy o tematyce sportowej. Konkursy przygotowywane są zarówno przez wychowawców działu penitencjarnego jak i przez osadzonych, którzy wykazują się dużą znajomością tematu. W ramach audycji radiowęzłowych czytane są pogadanki min: „Znani i lubiani piłkarze”, „Historia piłki nożnej, „Historia UEFA EURO”. Audycje mają za zadanie przybliżyć zasady piłki nożnej, oraz podstawowe pojęcia z tej dziedziny, zapoznać z historią klubów piłkarskich. Grafiki świetlic zostały przygotowane w sposób umożliwiający oglądanie meczy przez osadzonych, którzy nie mają własnych odbiorników telewizyjnych. Osadzeni w ramach zajęć kulturalno – oświatowych przygotowali gazetki oraz dekoracje pawilonów mieszkalnych związane z tematyką EURO 2012.
W Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów w radiowęźle emitowane były pogadanki pt. „EURO”, „Etyka w sporcie”, „Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej”, „EURO ku pokrzepieniu serc”, konkursy sportowe dotyczące wiedzy o Mistrzostwach Europy oraz wiedzy o Stadionie Narodowym. Trzech skazanych wykonało makietę Stadionu Narodowego w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego konkursu „Piłkarskie Mistrzostwa Europy 2012”. W areszcie zorganizowany został konkurs plastyczny propagujący udział Polski w Euro 2012, który trwał w dniach od 15 marca do 11 maja. Podczas zajęć plastycznych skazani wykonali plakat reklamujący EURO 2012. Odbyło się wyjście skazanych korzystających z zajęć KO poza terenem Aresztu do Muzeum Sportu i Turystyki. Przedstawiciel muzeum odwiedził też skazanych w areszcie. 1 kwietnia w jednostce powołano zespół skazanych o cechach samorządu, który współpracuje z redakcją gazetki „Nasze Remedium” pod kątem zbierania opinii na temat EURO. W numerach marcowym i czerwcowym „Naszego Remedium” zostały umieszczone konkursy sportowe dotyczące wiedzy ogólnej o Mistrzostwach Europy. W numerach marcowym, kwietniowym, majowym i czerwcowym „Naszego Remedium” zamieszczono artykuły i felietony skazanych na temat EURO, informacje o drużynach biorących udział w EURO 2012, a także tabelę rozgrywek meczów EURO 2012. Od 8 czerwca w radiowęźle od godziny 18:00 emitowany jest Program I Polskiego Radia w którym trwają transmisje meczów EURO 2012. Skazani nieposiadający telewizorów w celi, mogą oglądać retransmisje meczów z poprzedniego dnia w Bibliotece Aresztu. Do 7 lipca trwa jeszcze konkurs na najciekawszą gazetkę w pawilonach mieszkalnych. Po zakończeniu Mistrzostw Europy ogłoszony zostanie konkurs pt. „Euro 2012 w Krzywym Zwierciadle” oraz konkurs na temat najlepiej rozegranego meczu przez Polskę. Na dzień 19 czerwca zaplanowano spotkanie z przedstawicielem PZPN panem Markiem Najderem.
Aktywnie w atmosferę Mistrzostw Europy w piłce nożnej włączyli się tez skazani z Aresztu Śledczego w Płońsku. Osadzeni wykonali gazetki w oddziałach mieszkalnych o tematyce sportowej związanej z mistrzostwami. Aby skazani mogli na bieżąco śledzić zmagania piłkarzy z szesnastu państw starego kontynentu, dyrektor jednostki, udostępnił maksymalną ilość telewizorów do cel mieszkalnych. Powstały w nich specjalne, małe strefy kibica. W areszcie przeprowadzono turnieje w PlayStation: Fifa 2010, Pro Evolution Soccer, zorganizowane w kompleksie penitencjarnym jednostki na dużym telewizorze. Osadzeni brali udział w tematycznych konkursach. Prawdziwą zdolność współżycia społecznego, osadzeni mogli wykazać podczas zajęć sportowych zorganizowanych poza terenem jednostki w bliskim położeniu tzw. Strefy kibica Płońsk. Prospołeczne postawy i nawyki osadzeni mogli również kształtować poprzez audycje własne emitowane przez radiowęzeł, które dotyczyły bieżącej sytuacji EURO 2012. Zajęcia są realizowane na bieżąco i będą trwały do końca EURO 2012.
W związku z EURO 2012 na terenie Zakładu Karnego Warszawa Białołęka został przeprowadzony wśród osadzonych konkurs Związany z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej pt.: „EURO 2012”. Za pośrednictwem zakładowego radiowęzła została wyemitowana wyczerpująca audycja poświęcona organizacji w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W pawilonach mieszkalnych zostały wykonane obszerne, kolorowe gazetki o powyższej tematyce.
Z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Oddziale Zewnętrznym w Popowie realizowany jest Program Readaptacji Społecznej ,, Fair Play – Euro 2012” mający na celu głównie: zapoznanie z zasadą Fair Play jako normą wartości w sporcie i życiu codziennym, wyrobienie w skazanych zdrowej rywalizacji, pobudzenie u osadzonych własnej wartości ruchowej. Podczas trwania programu organizowany jest mecz piłki nożnej pomiędzy skazanymi a piłkarzami reprezentującymi Parafię w Popowie, konkursy na temat historii Piłki Nożnej i Mistrzostw Europy, pogadanki na temat historii Piłki Nożnej i zasad kulturalnego kibicowania oraz turniej piłkarski pomiędzy skazanymi. Skazani mogą oglądać mecze EURO 2012 we własnych telewizorach. Jeżeli w którejś z cel zabraknie odbiornika telewizyjnego (na skutek transportu lub przemieszczeń) jest dostępna świetlica oddziałowa, w której taki odbiornik się znajduje. W godzinach 15.00 – 17.00 każdego dnia przez Radiowęzeł Oddziałowy są emitowane wyniki meczów z dnia poprzedniego oraz terminarz spotkań.
W Areszcie Śledczym w Radomiu przygotowano pogadankę nt. „Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej”, konkursy: „EURO 2012” i „Piłka Nożna w Polsce”. 31 maja odbyło się spotkanie osadzonych z RKS Radomiak. Tym razem w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej oraz awansem radomskiego klubu do II ligi skazani mogli porozmawiać ze swoimi idolami. Na spotkanie do aresztu przyjechali: trener I drużyny Armin Tomala, piłkarze m.in. Maciej Świdzikowski, Paweł Tarnowski, Marcin Figiel, Mateusz Radecki, Piotr Banasiak, Piotr Wlazło oraz żywa legenda radomskiego klubu Zdzisław „Hrabia” Radulski. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu skazanych, a wszystko rozpoczęło się od prezentacji – zawodnicy opowiadali o swojej drodze do sportu, a następnie przeszli do dyskusji. Skazani – wśród których jest wielu uprawiających amatorsko piłkę nożną – zaskakiwali znajomością tematu i fachowością pytań. W jednostce zorganizowano też turniej piłki nożnej dla skazanych. W gazetce więziennej „Szczególne Miejsce” zostało zamieszonych kilka artykułów dotyczących EURO 2012. W oczekiwaniu na rozpoczęcie Mistrzostw Piłkarskich EURO 2012 i na pierwszy mecz, Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka podjął szereg działań mających na celu przygotowanie skazanych do ważnego wydarzenia sportowego. Została zwiększona liczba zajęć kulturalno-oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem aktywności sportowo – rekreacyjnej. W Studio TVB7 Radiowęzła emitowane są stałe, cykliczne programy sportowe zawierające informacje sportowe, propagujące zdrowy styl życia, zasad czystej gry. Ponadto zostało opublikowanych kilka tematycznych audycji m.in. na temat historii piłkarskich mistrzostw Europy, zasad fair play w sporcie, kulturalnego kibicowania. Ogłoszono konkursy, które dotyczyły m.in. opisu dowolnego meczu bądź jego fragmentu (dowolna forma literacka), zaprojektowania plakatu lub maskotki EURO UEFA 2012 dowolną techniką, napisania tekstu i nagrania w Studio przyśpiewki - dopingu. Dużym powodzeniem i rywalizacją cieszył się konkurs na udekorowanie i przygotowanie oddziałów mieszkalnych jako stref kibiców. Korytarze zostały ozdobione kolorowymi gazetkami ściennymi z terminami rozgrywek, fotografiami uczestniczących w mistrzostwach drużyn piłkarskich oraz innymi ciekawostkami. Strefy osadzonych – kibiców, są wykonane z dużą starannością i inwencją twórczą, kolorowe, pełne ciekawych rozwiązań i pomysłów.
W Areszcie Śledczym Warszawa Służewiec przed rozpoczęciem mistrzostw w oddziałach mieszkalnych osadzeni przygotowali gazetki tematyczne, które wprowadzały atmosferę zbliżającego się święta piłki nożnej. W radiowęźle emitowane są audycje radiowe dotyczące mistrzostw Europy , oraz drużyn w nich uczestniczących. Wśród skazanych przeprowadzono quizy wiedzy o EURO 2012. Odbył się turniej gry w piłkarzyki – dwuosobowe drużyny skazanych, wybrały dla siebie nazwy zespołów, po czym w obecności wychowawcy dokonano losowań grup. Dla zwycięskiej drużyny przewidziane zostały nagrody. Ogłoszony został konkurs „Typer” na wytypowanie zwycięzcy EURO 2012, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród skazanych. Na boisku znajdującym się na terenie jednostki odbył się konkurs na najlepszego strzelca do celu – na bramkę. Kolejnym konkursem przeprowadzonym wśród skazanych na boisku był konkurs na najlepszego żonglera. Zwycięzcy turniejów mieli możliwość spotkać się ze znanym piłkarzem, reprezentantem Polski i trenerem piłkarskim Stefanem Majewskim.
W ramach trwającego EURO 2012, osadzeni w Oddziale Zewnętrznym w Grodzisku Mazowieckim wykonali gazetkę ścienną o tematyce piłkarskiej oraz o historii EURO, na której zamieszcza się aktualne wyniki poszczególnych meczy. W ukazującej się w oddziale co miesiąc gazetce, zamieszczono artykuł dotyczący EURO. W oddziale planowane są rozgrywki w podbijaniu piłki nogą.
W Zakładzie Karnym w Żytkowicach przez radiowęzeł emitowane są pogadanki i konkursy o tematyce piłkarskiej oraz bezpośrednio związane z Mistrzostwami Europy. W świetlicach pawilonów mieszkalnych, korytarzach umieszczone są gazetki informacyjne oraz tematyczne poświęcone mistrzostwom. Administracja jednostki na czas meczy zrezygnowała z wyłączeń energii elektrycznej, w świetlicach zorganizowano miejsca do wspólnego oglądania meczy, które są komentowane i analizowane w zorganizowanych przez wychowawców i skazanych klubach dyskusyjnych. Skazani wyróżniający sie zachowaniem otrzymali pamiątkowe plakaty reprezentacji Polski do swoich cel mieszkalnych. Po zakończeniu mistrzostw planowany jest przyjazd kilku znanych piłkarzy, którzy wezmą udział w spotkaniu ze skazanymi. Będzie to znakomita okazja do podsumowania wydarzeń sportowych i organizacyjnych Mistrzostw Europy.

15/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu
Ogromne zainteresowanie Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 przejawiają również więźniowie przebywający w dolnośląskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Jednostki przygotowały szereg udogodnień umożliwiających skazanym aktywne kibicowanie. Mistrzostwa stały się również okazją do realizacji wielu programów resocjalizacyjnych promujących właściwe postawy osadzonych. We wszystkich jednostkach zwiększona została ilość zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych. Od początku czerwca organizowane są konkursy o tematyce Euro dla skazanych. Zwiększono ilość audycji o tematyce piłkarskiej realizowanych przez radiowęzły i wewnętrzne telewizje więzienne. W oddziałach mieszkalnych pojawiły się tablice dekoracyjno-informacyjne o EURO. Osadzeni otrzymali informacje o zespołach, tabele rozgrywkowe. Osadzeni zaopatrzyli się w różnego rodzaju koszulki, czapeczki, szaliki w barwach narodowych. W zależności od typu jednostki i ich możliwości logistycznych pojawiło się szereg inicjatyw lokalnych.
W Zakładzie Karnym w Zarębie, we współpracy z Gminno-Miejskim Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim, planowane jest zorganizowanie „strefy kibica”. Na profesjonalnej, rozkładanej scenie, specjalnie na ten cel przywiezionej do jednostki, odbędzie się występ kapel i zespołów muzycznych działających przy Ośrodku Kultury.
W Zakładzie Karnym w Kłodzku realizowany jest program EUROFUN 2012. W jego ramach rozpoczęto realizację turniejów i konkursów związanych tematycznie z piłka nożną oraz wprowadzono zmiany w pracy radiowęzła. Rozpoczęto konkurs wiedzy Historia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Trwa turniej umiejętności piłkarskich oraz turniej piłkarzyków stołowych. Ogłoszono konkurs na Plakat EURO 2012. W ramach konkursu „Okiem kibica” uczestnicy piszą relacje z meczów EURO 2012. Konkurs na kulturalny doping polskiej reprezentacji odbywa się pod hasłem „Jesteśmy kibicami, a nie kibolami”. Prace konkursowe stanowić będą przyśpiewki, zawołania, teksty piosenek wymyślone przez uczestnika lub grupę uczestników. Nie mogą one zawierać treści o charakterze wulgarnym, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nienawiści czy nietolerancji. Z kolei konkurs „Strzał w dziesiątkę” to konkurs na typowanie wyników meczów EURO 2012. Radiowęzeł emituje „SERWIS EUROFUNA”. Jest to godzinna audycja nadawana od poniedziałku do piątku, zawierająca informacje dotyczące EURO 2012 oraz omówienie aktualności - wyniki, komentarze, zapowiedzi dotyczące konkursów i turniejów przeprowadzanych w ramach programu EUROFUN 2012.
W Zakładzie Karnym w Wołowie, 21 maja, rozpoczął się turniej piłki nożnej halowej "EURO WOŁÓW 2012. W turnieju udział bierze 16 drużyn (każda z drużyn reprezentuje jedno z państw występujących na EURO) liczących łącznie 96 skazanych. Turniej rozgrywany jest systemem obowiązującym na EURO. Dotychczas rozegrano 20 spotkań a do ćwierćfinałów awansowały m.in. Polska, Czechy i Portugalia. Codziennie w Telewizji Więziennej 6 jest nadawany program autorski skazanych dotyczący EURO 2012. W najbliższym czasie odbędzie się również quiz o tematyce związanej z EURO 2012. Od czerwca realizowany jest program resocjalizacyjny "FAIR PLAY" ukierunkowany na promowanie etycznych wartości sportu i edukowanie w zakresie radzenia sobie ze stresem poprzez aktywność fizyczną. W ramach programu osadzeni mogą również wziąć udział w turnieju piłkarzyków stołowych.
W Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie od marca nadawane są audycje o tematyce sportowej, propagujące wartości fair play i o historii Mistrzostw Europy. W gazetce więziennej opublikowano specjalny dodatek z informacjami o mistrzostwach, z planem transmisji meczów. Trwa konkurs wiedzy o historii Mistrzostw Europy. Skazani wykonali gazetki ścienne o tematyce związanej z piłką nożną. Zintensyfikowano zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, wyłoniono wśród skazanych drużynę piłkarską która wzięła udział w mini mistrzostwach zorganizowanych przez LZS z Piławy Dolnej. Dla skazanych, nie posiadających telewizorów w celach mieszkalnych, przygotowano świetlicę z 40 calowym telewizorem, gdzie codziennie mogą oglądać mecze mistrzostw.
W ramach Euro 2012 w Zakładzie Karnym Nr 2 we Wrocławiu realizowane są audycje własne radiowęzła dotyczące organizacji Euro 2012 (przygotowywane w ramach pracy radiowęzła) oraz retransmisja programów radiowych o tematyce promującej etyczne wartości sportu i Euro 2012. Ponadto zorganizowano konkurs wiedzy sportowej i konkursy biblioteczne. Zrealizowano Program sportowy "Piłka Nożna – Euro 2012” w ramach którego rozegrano turniej piłkarski pomiędzy pawilonami mieszkalnymi ZK. W oparciu o „Koło plastyczne” odbywa się konkurs plastyczny, na plakat promujący wartości sportowe. Jednocześnie w redagowanej na terenie ZK gazetce więziennej „Penicylinka” ukazał się cykl artykułów opisujących polskie stadiony oraz dodatek "Skarb Kibica" w którym zamieszczono wszelkie informacje dotyczące Euro 2012 oraz tabele do uzupełnienia przez czytelników. Jednostka jest także przygotowana na tzw. wycieczki interwencyjne – realizowane na prośbę organów administracji samorządowej, w celu pomocy przy pracach porządkowych w okolicach stadionu, stref kibica lub innych wskazanych przez zgłaszającego. W gotowości pozostaje grupa około 50 skazanych.
W ramach oddziaływań penitencjarnych w Areszcie Śledczym w Świdnicy zrealizowano lub planuje się zrealizować szereg imprez, które mają na celu zaangażować skazanych w Euro 2012. Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek na przełomie 2011/2012 roku w jednostce zorganizowano ogólnopolski konkurs na makietę jednej z aren Euro 2012. Konkurs ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem przysłano, aż 25 prac. Główną nagrodą w konkursie była koszulka reprezentacji Polski z własnoręcznym autografem Franciszka Smudy oraz Konsola PlayStation II. Wygrała makieta przedstawiająca gdańską PGE Areną, wykonana przez Zdzisława Piechotę z Zakładu Karnego w Potulicach. Od kwietnia 2012 roku na świetlicy aresztu zorganizowane są rozgrywki piłkarskie w grach telewizyjnych. Osadzeni rywalizują między sobą rozgrywając mecze piłkarskie. Natomiast równolegle z przebiegiem Euro będzie rozgrywany turniej osadzonych w grze Fifa 2012. Dzięki tym działaniom wyrabia się u osadzonych nawyk rywalizacji w duchu „Fair Play”, kształtuje zachowania i umiejętność zdrowej współrealizacji. Istotne znaczenie ma tutaj profilaktyka ukierunkowana na kształtowanie właściwych zachowań związanych ze środowiskiem kibiców piłkarskich. Na początku maja dzięki wspólnej inicjatywne Dyrektorów Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie i Aresztu Śledczego w Świdnicy oraz zaproszeniu byłego prezydenta miasta Świdnica Pana Bolesława Marciniszyna udało się zorganizować dla skazanych zwiedzanie stadionu Śląska Wrocław na którym odbędą się rozgrywki grupowe w trakcie Euro 2012. Zainteresowanie wyjazdem było bardzo duże, niestety liczba miejsc była ograniczona. W wycieczce uczestniczyło 17 skazanych. Wśród nich był również jeden z budowniczych makiet stadionów. Dzięki wizycie na jednej z aren Euro 2012 osadzeni mogli poczuć osobiście atmosferę przygotowań do mistrzostw. Obecnie trwa również konkurs na wypracowanie o tematyce Czym jest „fair play”? oraz Jak powinien wyglądać kulturalny doping sportowy? Najlepsze wypracowania zostaną nagrodzone nagrodami regulaminowymi wynikającymi z Kodeksu Karnego Wykonawczego. W czerwcu 2012 roku zostanie wydany specjalny numer gazetki więziennej „Kracik”, w całości poświęcony tematyce mistrzostwom Europy, a mecze piłkarskie będą transmitowane przez radiowęzeł do wszystkich cel mieszkalnych.

Wiodącym celem opisanych inicjatyw jest jednak przygotowanie skazanych do przyszłego, samodzielnego, właściwego funkcjonowania na wolności, a w szczególności wyrobienie właściwych nawyków kibicowania podczas rywalizacji sportowych.