Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie
Aktualnie przebywasz na: Strona główna Aktualności

Aktualności Drukuj

Skuteczne negocjacje

2013-06-04 01:46

Dwóch negocjatorów - funkcjonariuszy Służby Więziennej, na co dzień pełniących służbę w grudziądzkich zakładach karnych, miało praktyczną możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Z powodzeniem.

23 maja br., w godzinach popołudniowych, przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu telefonicznie poprosił ppłk Helenę Reczek - zastępcę dyrektora ZK Nr 1 w Grudziądzu o wsparcie działań Policji w związku z trwającą na terenie miasta interwencją. Mężczyzna, wobec którego policjanci podejmowali działania, „uzbrojony” w noże kuchenne, groził popełnieniem samobójstwa przez powieszenie. Sytuacja była trudna a policyjny negocjator mógł przybyć na miejsce zdarzenia dopiero po pewnym czasie.  Ppłk Helena Reczek powiadomiła por. Hannę Kłodawską - negocjatora  w grudziądzkiej „jedynce” o potrzebie podjęcia interwencji. Por. Kłodawska niezwłocznie udała się na miejsce. Towarzyszył jej mąż - por. Robert Kłodawski, także negocjator. Prowadzone przez nich negocjacje, po kilkudziesięciu minutach, przyniosły pozytywny efekt. Mężczyzna odrzucił noże i zdjął pętlę z szyi. Został „przejęty” przez policjantów.

Za skuteczną interwencję podziękował funkcjonariuszom SW podinsp. Mirosław Elszkowski - Komendant Miejski Policji w Grudziądzu. W spotkaniu, które odbyło się w Komendzie w dniu 29 maja br., oprócz państwa Kłodawskich uczestniczyli także ppłk Helena Reczek i ppłk Jan Maternowski (ówczesny dyrektor ZK Nr 2 w Grudziądzu).

Por. Hanna Kłodawska od 1 lutego 2009 roku jest zastępcą kierownika działu ochrony w ZK Nr 1 w Grudziądzu. Por. Robert Kłodawski, od 1 lipca 2012 roku, pełni służbę na stanowisku kierownika działu penitencjarnego w ZK Nr 2 w Grudziądzu. Oboje ukończyli szkolenie dla negocjatorów organizowane przez Biuro Penitencjarne CZSW a prowadzone przez Komendę Główną Policji, oraz szkolenie prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Nabyte umiejętności, do tej pory, wykorzystywali przede wszystkim podczas zdarzeń aranżowanych na potrzeby ćwiczeń ochronnych. W realnej sytuacji - nie zawiedli.

Tekst: mjr Aleksandra Gapska
Zdjęcia: por. Marcin Zygmunt  
  
 

Szkolenia w zakresie negocjacji kryzysowych organizuje Biuro Penitencjarne Centralnego Zarządu Służby Więziennej wspólnie z Komendą Główną Policji raz lub dwa razy w roku. Przeznaczone jest dla funkcjonariuszy działów penitencjarnych w aresztach śledczych  i zakładach karnych. Aktualnie w jednostkach penitencjarnych pracuje 183 funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy takie szkolenie ukończyli.

Zespół Prasowy CZSW