Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Olsztyn Poleć znajomemu Drukuj

Zakład Karny w Barczewie powiększa swoją pojemność - otwarcie nowych pawilonów w OZ w Kikitach

2013-07-16 02:12

Jednostka: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie

12 lipca br. oficjalnie otwarto nowe pawilony mieszkalne Oddziału Zewnętrznego w Kikitach. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Zakładu Karnego w Barczewie kpt. Marek Kulwicki, który wraz z Dyrektorem Okręgowym SW w Olsztynie płk. Andrzejem Bartkiewiczem przecinając wstęgę dokonali symbolicznego otwarcia nowych pawilonów mieszkalnych powstałych na terenie dawnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Kikitach.

Uroczystość w Kikitach swoją obecnością zaszczycili, m.in. Komendant Miejski Policji w Olsztynie, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, kierownictwo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Burmistrz Barczewa, specjaliści OISW w Olsztynie, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu olsztyńskiego oraz szeroko reprezentowana załoga ZK w Barczewie oraz podległego mu Oddziału Zewnętrznego w Kikitach.
Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie zwracając się do zebranych, szczególnie dobitnie podkreślił zasługi i zaangażowanie funkcjonariuszy i pracowników, zarówno ZK w Barczewie jak również OISW w Olsztynie, na rzecz nowo otwartego obiektu.
Dyrektor Zakładu Karnego w Barczewie, oprócz podziękowań dla swojej załogi, wiele ciepłych słów skierował do dyrektorów tych zakładów karnych, z których w ostatnim okresie kierowano skazanych do pracy przy nowo powstającym obiekcie w Kikitach.
Ppor. Lech Łach, Kierownik Oddziału Zewnętrznego w Kikitach w prezentacji mulimedialnej przedstawił kolejne fazy adaptowania pawilonów letnich byłego ODKSW w Kikitach aż do stanu obecnego.
Burmistrz Barczewa, pan Lech Nitkowski w swoim wystąpieniu, oprócz życzeń dla załogi ZK w Barczewie i OZ w Kikitach, w nieco żartobliwy spoób "ubolewał" nad tym, że nowo otwarty obiekt nie jest położony na terenie Gminy Barczewo.
Następnie ks. abp Jacek Jezierski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej, w asyście księży kapelanów okręgu olsztyńskiego dokonał uroczystego poświęcenia nowo otwartego obiektu.
Po oficjalnym otwarciu bramy wszyscy goście zwiedzili teren oddziału zewnętrznego, m.in. pawilony, cele mieszkalne, salę widzeń, place spacerowe, część administracyjną. W świetlicy oddziału zorganizowano bardzo ciekawą wystawę prac artystycznych skazanych, z których Barczewo znane jest nie tylko w naszym okręgu. Wszystkich, mimo niesprzyjającej aury, urzekły "okoliczności przyrody", w jakich przyjdzie osadzonym odbywać karę pozbawienia wolności.

Oddział Zewnętrzny w Kikitach z pojemności 57 miejsc osadzenia dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz młodocianych w warunkach zakładu karnego typu półotwartego i otwartego powiększy swoją pojemność do 204 miejsc, a tym samym ZK w Barczewie osiągnie docelowo 1021 miejsc osadzenia. Jednostki okręgu olsztyńskiego zbliżają się do prawie pięciu tysięcy pojemności.

Tekst: kpt. Jarosław Witek
Zdjęcia: kpt. Robert Karabin, ppor. Tomasz Szewczak