Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Poznań Poleć znajomemu Drukuj

OISW w Poznaniu: rozmowy o pomocy postpenitencjarnej

2011-12-02 12:45

Jednostka: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu

W siedzibie OISW w Poznaniu odbyło się 20 posiedzenie Rady Terenowej ds. Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Wielkopolskiego z udziałem Wicewojewody Wielkopolskiego Przemysława Paci i sędziego Włodzimierza Szyszkowskiego z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tematem przewodnim posiedzenia były zmiany w przepisach normujących pomoc postpenitencjarną.

W dniu 1.12.2011 r. w siedzibie OISW w Poznaniu odbyło się 20 posiedzenie Rady Terenowej ds. Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Wielkopolskiego z udziałem wicewojewody wielkopolskiego Przemysława Paci i sędziego Włodzimierza Szyszkowskiego z Ministerstwa Sprawiedliwości. Organizatorem spotkania był OISW w Poznaniu wraz z AŚ w Poznaniu i Radą Terenową. Tematem przewodnim spotkania były zmiany w przepisach normujących pomoc postpenitencjarną. Spotkanie rozpoczęło wręczenie mjr. Krzysztofowi Kościelskiemu Zastępcy Dyrektora ZK w Koziegłowach medalu za zasługi w pracy penitencjarnej przyznanego m.in. za aktywną działalność w Radzie, którego dokonał ppłk Marek Grześkowiak Zastępca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu. Następnie przewodniczenie obradom objął SSO Piotr Hejduk wiceprzewodniczący Rady. Główny temat spotkania przedstawił sędzia Włodzimierza Szyszkowskiego Sekretarz Rady Głównej ds. Readaptacji i Pomocy Skazanym, który w syntetyczny sposób omówił charakter zmian i ich ideę. Przedstawiciele więziennictwa mjr Z. Dolata specjalista OISW w Poznaniu i mł. chor. K. Piasecka mł. wychowawca AŚ w Poznaniu zaprezentowali praktyczną realizację przepisów w jednostkach penitencjarnych okręgu poznańskiego, a Irena Szostak Kurator Okręgowy SO w Poznaniu realizację przepisów w służbie kuratorskiej. Z kolei mjr J. Lech specjalista OISW w Poznaniu omówił zatrudnienie skazanych w jednostkach okręgu poznańskiego i wpływ zmian w przepisach na wielkość zatrudnienia, a tym samym na wpływy do Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej. Wystąpienia te były wstępem do dyskusji w której uczestniczył m.in. prof. W. Ambrozik z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.
Uczestnicy spotkania zgodzili się z tezą, iż zmiany w sposobie udzielania pomocy są widoczne ale nadal konieczne jest ich doskonalenia zwłaszcza wobec osób, które próbują wrócić do społeczności lokalnej.
Na koniec spotkania jego uczestnicy zostali zapoznani architekturą i codzienną pracą funkcjonariuszy AŚ w Poznaniu w czasie wizytacji jednostki, którą prowadził osobiście Dyrektor ppłk J. Wiśniewski.
tekst: mjr Zbigniew Dolata zdjęcia: kpt. M. Gołębiowski