Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Rzeszów Poleć znajomemu Drukuj

Wizyta Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na Podkarpaciu

2010-12-09 11:13

Jednostka: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

Dla każdej jednostki wizyta Dyrektora Generalnego jest wydarzeniem bardzo ważnym. Gorączkowe przygotowania i decyzje – to przecież szansa by pokazać to, co mają najlepsze. Niestety, zazwyczaj brakuje czasu by pokazać to wszystko co byśmy chcieli i aby zobaczyć to wszystko, co zobaczenia warte.

 

    W dniu wczorajszym i dzisiaj, na zaproszenie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie, z wizytą w wybranych podkarpackich jednostkach penitencjarnych przebywa płk Jacek Włodarski – Dyrektor Generalny Służby Więziennej. 

    W pierwszym dniu płk Włodarski odwiedził Aresztu Śledczego w Nisku. Ta niewielka jednostka, przeznaczona dla odbywających karę pozbawienia wolności kobiet, znana jest na Podkarpaciu z wdrażania nowatorskich rozwiązań resocjalizacyjnych. Jednym z głównych punktów wizyty Dyrektora Generalnego była wizytacja jednostki i zapoznanie się z pracą niedawno uruchomionego w tej jednostce oddziału terapeutycznego dla skazanych kobiet - uzależnionych od alkoholu. W trakcie rozmów z funkcjonariuszami Dyrektor wielokrotnie podkreślał, że oddziały terapeutyczne są kluczowym elementem w wypełnianiu jednej z podstawowych funkcji Służby Więziennej – resocjalizacji. „Nie zapominając o naszej roli w systemie bezpieczeństwa musimy pamiętać, że naszym zadaniem jest wychowywać. Pomagając w walce z uzależnieniem, eliminujemy jeden z czynników popychających ludzi do łamania prawa” – powiedział płk Włodarski.

     Drugi dzień wizyty na Podkarpaciu Dyrektor Generalny poświęcił  największej jednostce regionu. W trakcie wizytacji Zakładu Karnego w Rzeszowie najwięcej czasu poświęcił odwiedzinom w oddziale terapeutycznym dla osób z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi w tym dla sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Rzeszowska jednostka jako jedna z kilku w kraju prowadzi takie oddziaływania terapeutyczne. Zwizytowany został również dla tzw. oddział dla „niebezpiecznych”, gdzie Dyrektor długo rozmawiał z funkcjonariuszami pracującymi w tych szczególnych warunkach.  Nie zabrakło również chwili na zapoznanie się ze stanem prac nad budową nowego pawilonu mieszkalnego przeznaczonego dla tymczasowo aresztowanych.

     Pobyt w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie w całości poświęcony był spotkaniu pana płk Jacka Włodarskiego z dyrektorami podkarpackich jednostek, Zarządem Okręgowym NSZZFIP i przewodniczącymi organizacji terenowych.
W trakcie odprawy omówiona zostanie aktualna sytuacja w Aresztach Śledczych i Zakładach Karnych Podkarpacia. Goście z Centralnego Zarządu Służby Więziennej przedstawili najważniejsze zadania jakie stoją przed służbą więzienną w najbliższych miesiącach.

 

foto: Jarosław Wójtowicz