Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Warszawa Poleć znajomemu Drukuj

OISW Warszawa: Spotkanie noworoczne

2012-01-22 08:51

Jednostka: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

19 stycznia 2012 r. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie, Naczelny Kapelan Więziennictwa, dyrektorzy aresztów śledczych i zakładów karnych, kierownicy oddziałów zewnętrznych i kapelani więzienni wzięli udział w tradycyjnym, dwudziestym już spotkaniu noworocznym.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, Podsekretarz Stanu Piotr Kluz, J.E. ks. Biskup Marek Solarczyk, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski.

Po raz pierwszy spotkanie opłatkowo- noworoczne dyrektorów jednostek organizacyjnych okręgu warszawskiego z kapelanami odbyło się w 1992 roku i miało szczególne znaczenie. Wspomniał je były dyrektor okręgowy płk Grzegorz Dobrański - „Spotkanie to było bardzo ważne, bo zwracało uwagę na ogromną rolę duszpasterstwa więziennego w pracy penitencjarnej”.

W trakcie kolejnych spotkań omawiano metody pracy penitencjarnej, kwestie pracy duszpasterskiej w zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu warszawskiego, zastanawiano się jak postawy religijne mogą sprzyjać resocjalizacji, jak łączyć pracę kapelanów, wychowawców i psychologów, aby osiągnąć zamierzone cele wykonywania kary pozbawienia wolności.

W tym roku okolicznościowe noworoczne referaty wygłosili : Dyrektor Zakładu Karnego w Żytkowicach mjr Michał Lenard nt. „Duszpasterstwo więzienne z perspektywy osób świeckich zatrudnionych w zakładach karnych i aresztach śledczych”, prawosławny kapelan Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie ks. Adam Ostapkowicz nt. „Aktywizacja instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych w obszarze pracy postpenitencjarnej”, siostra zakonna z Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie Grażyna Wawrzyńska nt. „Wpływ pracy katechetycznej na przywrócenie jednostki ludzkiej społeczeństwu” i kapelan Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie ks. Wawrzyniec Grotek nt. „Nadzieja, a codzienność w życiu osadzonego i funkcjonariusza Służby Więziennej”.

Panel dyskusyjny „Współczesne duszpasterstwo penitencjarne. Nowe wyzwania w pracy kapelana więziennego” poprowadzili moderatorzy spotkania ppłk Anna-Osowska-Rembecka i ks. dr Paweł Wojtas.

W czasie wystąpień prelegenci podkreślali rolę posługi kapłańskiej i katechetycznej w przywracaniu jednostki ludzkiej społeczeństwu, w oddziaływaniu moralnym i etycznym na człowieka w perspektywie konieczności dokonania u niego trwałych zmian postaw. Kapelani zwracali uwagę na dobrą, sprzyjającą posługom religijnym, współpracę w tym zakresie z dyrektorami i kadrą penitencjarną. Kościół i nauka religii w jednostkach penitencjarnych okręgu warszawskiego pełnią bardzo ważną rolę. Kapelani i katecheci służąc człowiekowi w izolacji realizują między innymi cele resocjalizacyjne i readaptacyjne.

Siostra zakonna mówiła o grupie teatralnej „Nadzieja”, stworzonej w ubiegłym roku w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie i o tym jak dzięki otwartości dyrektora jednostki grupa może się rozwijać. Występują w niej skazane kobiety, odbywające karę pozbawienia wolności ; kobiety, które popełniły w życiu wiele błędów, dokonały niewłaściwych wyborów i przez te błędy i złe decyzje trafiły do więzienia, które doświadczały negatywnych emocji. Teraz dzięki grze w teatrze, dzięki pracy katechetycznej opiekunów grupy siostry Grażyny i ks. Rafała Rausa mogą zmienić swoje życie, zrozumieć co się z nim stało i jak może się odmienić.

Prelegenci i uczestnicy dyskusji mówili o wspólnych spotkaniach świątecznych, wigilijnych i wielkanocnych, o pasterkach, mszach okolicznościowych, sakramentach bierzmowania, w których z własnej woli uczestniczą zarówno funkcjonariusze jak i osadzeni. Zwrócono uwagę, że kapelani więzienni służą pomocą i są otwarci na problemy nie tylko skazanych, ale także pracowników więziennictwa.

Podkreślano ogromną rolę wzajemnego działania na rzecz człowieka uwięzionego zarówno służby penitencjarnej, kapłańskiej, oraz fundacji, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z okręgiem warszawskim, poprzez wspólną aktywność w zakresie tworzenia programów resocjalizacyjnych opartych na założeniach religijnych, aktywność kulturalno-oświatową i sportową z wykorzystaniem wartości religijnych i autorytetu osób duchownych oraz działalność charytatywną i pomocową. Wszyscy byli zgodni co do tego, że resocjalizacja przez wiarę jest nie tylko możliwa, ale wręcz oczywista; zwraca bowiem uwagę na aspekt miłości i miłosierdzia Bożego, nawrócenia, uzdrowienia duchowego, uzyskania wybaczenia, odzyskania szacunku dla siebie i poszukiwania właściwej drogi życiowej.

W kontekście wypracowanego w trakcie spotkania założenia konieczności wspólnej działalności, o nowym pomyśle, przygotowania przez skazanych, w ramach prac społecznych, stacji Drogi Krzyżowej w Mieni opowiedział zebranym Prezes Fundacji „Sławek” Marek Łagodziński.

„ Mam nadzieję, że nadchodzący czas będzie dla Państwa okresem pomyślnej i owocnej współpracy opierającej się na wzajemnym szacunku. Przed nami w tym roku jeszcze wiele miesięcy, a więc wiele wyzwań i zadań. Tak więc niech starczy nam sił i determinacji do ich realizacji. Myślą przewodnią spotkania było "aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę”, zatem zachęcam Państwa do wspólnej drogi w kierunku służby drugiemu człowiekowi” – powiedziała podsumowując spotkanie Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie ppłk Anna Osowska-Rembecka, a Dyrektor Generalny gen. Jacek Włodarski dziękując wszystkim dyrektorom, kapelanom i przedstawicielom fundacji za dotychczasową współpracę życzył dalszej owocnej pracy tak w 2012 roku, jak i w latach kolejnych.

kpt. Elżbieta Krakowska
rzecznik prasowy OISW w Warszawie