25 listopada, w konferencji pt. „Mowa nienawiści i agresja – ocena, reakcje, konsekwencje. Oczekiwania a przeciwdziałanie w praktyce”, zorganizowanej w murach Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, uczestniczyli funkcjonariusze z Aresztu Śledczego w Katowicach na czele z Dyrektorem mjr. Pawłem Pisulą.

Podczas obrad szczególną uwagę poświęcono diagnozie źródeł agresji, mechanizmom eskalacji przemocy słownej oraz konsekwencjom, jakie niosą za sobą zachowania nacechowane nienawiścią – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym czy prawnym. Uczestnicy konferencji analizowali również skuteczność obowiązujących rozwiązań prawnych oraz praktyczne metody reagowania na zjawiska przemocy i hejtu w przestrzeni publicznej, instytucjach edukacyjnych, środowisku pracy oraz w środkach masowego przekazu.

W konferencji czynny udział wzięli m.in. Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich - prof. dr hab. Marek Konopczyński, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej – ppłk Cezary Mecwaldowski oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb mundurowych.

Konferencja była także okazją do wymiany dobrych praktyk oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a formacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne. Podkreślono, że skuteczne przeciwdziałanie mowie nienawiści i agresji wymaga nie tylko reakcji represyjnej, ale przede wszystkim działań systemowych, opartych na edukacji, wczesnej diagnostyce zagrożeń oraz konsekwentnym budowaniu kultury dialogu.

 

Tekst i zdjęcia: por. Paweł Czajka

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej