Uroczysta Msza Święta Wielkanocna
Msza Święta, której przewodniczył ks. abp Anrzej Przybylski była koncelebrowana przez proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach ks. dr hab. Andrzeja Nowickiego, kapelana Aresztu Śledczego w Katowicach ks. Mirosława Banasia oraz kapelana arcybiskupa ks. Bogdana Kanię. W przygotowanie liturgii oraz oprawę Mszy Świętej zaangażowali się alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
W uroczystości uczestniczyło kierownictwo jednostki: Dyrektor Aresztu Śledczego w Katowicach mjr Paweł Pisula oraz jego zastępca ppłk Michał Mudy. Na zaproszenie dyrektora w wydarzeniu wziął udział także Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Waldemar Ciszek.
W homilii arcybiskup skierował do osadzonych słowa pełne nadziei, nawiązujące do okresu wielkanocnego i tajemnicy Zmartwychwstania Jezus Chrystus. Podkreślił, że Chrystus nieustannie wyciąga rękę do każdego człowieka – niezależnie od jego przeszłości – i jest gotowy prowadzić go ku przemianie życia. Zaznaczył, że uchwycenie tej wyciągniętej dłoni oraz wytrwanie przy niej pozwala odnaleźć nadzieję, uporządkować swoje życie oraz przezwyciężać trudności, w tym uzależnienia i kryzysy.
Na zakończenie uroczystości mjr Paweł Pisula podziękował księdzu arcybiskupowi za obecność oraz przewodniczenie Mszy Świętej. Wyrazem wdzięczności ze strony osadzonych było przekazanie pamiątkowego obrazu, wykonanego w ramach zajęć kulturalno-oświatowych. Dzieło przedstawiało postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, którego życie i działalność stanowią inspirację do pracy nad sobą oraz duchowej przemiany.
Uroczysta liturgia była ważnym wydarzeniem dla społeczności aresztu, stanowiąc czas refleksji, modlitwy i umocnienia w nadziei na zmianę oraz nowe życie
Tekst i zdjęcia: por. Paweł Czajka









