Kobiecy świat w nowym wymiarze resocjalizacji.

Dzisiejszy dzień w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Białymstoku przy ul. Hetmańskiej upłynął pod znakiem ważnych zmian i budowania nowej jakości w polskim systemie penitencjarnym.

Uroczyście zainaugurowaliśmy działalność nowoczesnego oddzialu mieszkalnego, dedykowanego kobietom odbywającym karę pozbawienia wolności.

Ranga wydarzenia zgromadziła liczne grono znamienitych gości, których obecność podkreśliła wspólne zaangażowanie w rozwój nowoczesnej resocjalizacji. Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pani Maria Ejchart - Wiceministra Sprawiedliwości

Pani płk Renata Niziołek – Dyrektor Generalny Służby Więziennej,

Pani ppłk Ewa Jarmuszewicz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz lokalnych:

Pan Michał Gąsowski Wicewojewoda Podlaski

Pan Marek Masalski – Zastępca Prezydenta Miasta Białystok

Również niezwykle cenna była dla nas obecność Dyrektorów Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, Aresztu Śledczego w Hajnówce, Aresztu Śledczego w Suwałkach oraz funkcjonariuszy jednostek penitencjarnych, a także funkcjonariuszy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie, których codzienna służba stanowi fundament bezpieczeństwa i profesjonalizmu naszej formacji.

Wydarzenie uświetnili także Przedstawiciele Sądu Okręgowego w Białymstoku, na czele z Prezesem oraz Panią Przewodniczącą oraz Sędziami IV Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych.

Obecni byli również przedstawiciele Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku reprezentujący świat nauki, z którym nasza jednostka rozwija partnerską współpracę.

Uroczystości towarzyszyły wydarzenia artystyczne, które nadały spotkaniu głęboki, refleksyjny charakter. Goście mogli podziwiać wystawę ikonografii połączoną z warsztatem tej szlachetnej techniki, ukazującą resocjalizacyjną moc twórczości.

Niezwykle poruszającym punktem programu była wystawa fotografii Pani Małgorzaty Smieszek, która w przejmujący sposób zobrazowała życie kobiet w izolacji oraz zaprezentowała wyjątkowy projekt poświęcony ich najskrytszym marzeniom.

Nowy obiekt zapewnia 53 nowoczesne miejsca zakwaterowania, umożliwiając osadzonym kobietom odbywanie kary jak najbliżej miejsca zamieszkania. To klucz do utrzymania więzi rodzinnych i fundament ich powrotu do społeczeństwa.

Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że nowoczesne więziennictwo to połączenie bezpieczeństwa, profesjonalizmu i empatii.

Dziękujemy wszystkim za wspólną obecność w tym ważnym dniu!

 

Zdjęcia kpr. Magdalena Himik
Tekst st. chor. Anna Sawicka

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej