Pamięć, która nie wygasa
Wczoraj, w samo południe, Park Planty stał się miejscem szczególnej lekcji historii i patriotyzmu. Pod pomnikiem bohaterskiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”, mieszkańcy Białegostoku oraz przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich wspólnie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystość była wyrazem najwyższego szacunku dla żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. To oni, w imię wolnej i suwerennej Polski, nie złożyli broni po 1945 roku, wybierając drogę oporu przeciwko narzuconemu reżimowi.
W wydarzeniu wziął udział również Dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku kpt. Paweł Kasprzak , który wraz z innymi delegacjami służb mundurowych oddał honor tym, którzy za wierność ideałom płacili najwyższą cenę – często w murach więzień i katowni. Obecność przedstawicieli Służby Więziennej podkreśliła ciągłość pamięci o trudnej historii, która wpisana jest w mury naszej jednostki.
Składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem „Inki”, przypomnieliśmy o wartościach, które nie podlegają przedawnieniu: honorze, męstwie i bezgranicznej miłości do Ojczyzny.
Cześć i Chwała Bohaterom!
zdjęcia mł. chor. Grzegorz Baran
tekst st. chor. Anna Sawicka









