Dzień Sekretarki i Asystentki w Służbie Więziennej
Skąd taka idea?
W roku 1952 Harry F. Klemfuss, przedsiębiorca, publicysta „The New York Tims’a”, po podjęciu współpracy z „Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek” chcąc docenić ich pracę i pozyskać nowych pracowników, zainicjował i współtworzył „Narodowy Tydzień Sekretarek”. Obchody te miały na celu zmianę postrzegania przez społeczeństwo roli sekretarek. Zachęcano również mężczyzn do robienia kariery w sekretariacie i na innych stanowiskach administracji. Z biegiem lat, podążając za ewolucją stanowiska i zakresu obowiązków, zmieniało się nazewnictwo dzisiejszego święta.
Kobiece centrum dowodzenia
Współczesne sekretarki i asystentki nie mają nic wspólnego ze stereotypem miłej pani parzącej kawę i odbierającej telefon, choć fakt jest taki, iż obsługa sekretariatów bydgoskich jednostek spoczywa na kobiecych barkach. Ich dobra organizacja, efektywność, komunikatywność i uśmiech na twarzy – to cechy, bez których obsługa sekretariatu nie byłaby możliwa. Często jednak ich praca polega na przyjmowaniu znacznej ilości korespondencji wpływającej do jednostki. Ich długi staż pracy sprawia, że wystarczy jedno spojrzenie na list, by wiedzieć, co należy z nim zrobić - który należy otworzyć i zarejestrować, a który tylko zarejestrować.
Zakres obowiązków osób obsługujących bydgoski i fordoński sekretariat obejmuje również prowadzenie rejestrów: delegacji służbowych, próśb, skarg i wniosków składanych przez funkcjonariuszy i pracowników, a także przyjęć interesantów przez dyrektora. To właśnie one czuwają nad kalendarzem spotkań dyrekcji jednostki, informują o odprawach. Niezbędnymi kompetencjami charakteryzującymi sekretarki w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy oraz Oddziale Zewnętrznym w Bydgoszczy-Fordonie są umiejętności komunikacji, otwartość, doskonała organizacja i sumienność. Mają one bowiem nie tylko kontakt z przełożonymi, czy współpracownikami, ale także interesantami spoza jednostki. Środowisko pracy w jednostkach penitencjarnych niesie ze sobą wyjątkowe wyzwania, a osoby na tym stanowisku muszą dostosowywać się do zmieniających się priorytetów i dbać o szczegóły, które często decydują o sprawnym funkcjonowaniu całej jednostki.
Podziękowanie i wyrazy uznania
Obchodząc Dzień Sekretarki, ppłk Mariusz Cychowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Bydgoszczy w imieniu swoim i wszystkich funkcjonariuszy i pracowników jednostki złożył życzenia i wyrazy uznania sekretarkom podkreślając, że ich codzienna praca nie tylko wspiera działania operacyjne jednostki, ale również buduje pozytywny wizerunek całej służby.
Tekst: ppor. Joanna Szadziul
Zdjęcia: st. szer. Kinga Nowaczewska









