Narodowe Święto Niepodległości oraz awanse funkcjonariuszy
Z kart historii
11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ sił potwierdzono ponad pół roku później, podpisując traktat wersalski. Ówczesne uwarunkowania polityczne w Europie stworzyły możliwości odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wydarzenia te bezpośrednio wpłynęły na polski system więziennictwa, bowiem w tym dniu przejęto także wszystkie więzienia w strefie okupowanej przez Cesarstwo Niemieckie.
Niedługo później – 8 lutego 1919 r. Naczelnik Józef Piłsudski podpisał „Dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych", stanowiący podstawy prawne do administrowania polskimi więzieniami, jak również do funkcjonowania samego systemu penitencjarnego po odzyskaniu niepodległości. Pomimo, iż Dekret nie był zbyt obszerny – stanowił ważny krok w kierunku kształtowania fundamentów do dalszej budowy polskiego więziennictwa i dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.
Przebieg uroczystości
Tego dnia wręczane były awanse na wyższe stopnie służbowe, wyróżnienia oraz odznaczenia „Za zasługi dla więziennictwa”. W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy oraz podległych mu jednostkach nadano wyższe stopnie służbowe 36 funkcjonariuszom. Aresztowe obchody rozpoczęło uroczyste wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu narodowego.
Następnie głos zabrał ppłk Mariusz Cychowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Bydgoszczy, który powitał wszystkich gości oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej i zaprosił do obejrzenia prezentacji historycznej dotyczącej odzyskania przez Polskę niepodległości i przedstawiającej inicjatywy podejmowane w 2024 roku przez Areszt Śledczy w Bydgoszczy. Dyrektor przekazał także serdeczne życzenia od płk. Andrzeja Gniota - Dyrektora Okręgowego Służby Więziennnej w Bydgoszczy - dla wszystkich odznaczonych, wyróżnionych i awansowanych funkcjonariuszy, który osobiście ni emógł wziąć udziału w uroczystości.
Ppłk Mariusz Cychowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Bydgoszczy - w uznaniu za pełnioną służbę i zasługi penitencjarne wręczył funkcjonariuszom Służby Więziennej awanse – 75 funkcjonariuszom.
Odznaka „Za zasługi dla więziennictwa”, o której mowa w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej art. 36 ust. 1: „może być nadawana funkcjonariuszom lub pracownikom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w służbie lub pracy”. Takie odznaczenie otrzymało: 2 funkcjonariuszy - odznaki brązowe; 1 funkcjonariusz odznaczenie państwowe, a także 4 osoby odznakę Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa.
Gratulacje
W dalszej części wystąpienia głos zabrał mjr Sebastian Kłosiński, Prezes Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa, który podziękował funkcjonariuszom za trud włożony w pełnienie służby, za poświęcenie i czas w służbie społeczeństwu, a także pogratulował wszystkim awansowanym podkreślając, że służba wymaga od funkcjonariuszy profesjonalizmu, empatii i wyjątkowego zaangażowania.
Na uroczystość przybyli także wyjątkowi goście - przedstawiciele służb mundurowych oraz związków zawodowych. Ten dzień był doskonałą okazją do złożenia podziękowań za wysiłek włożony w codzienną służbę. Funkcjonariusze Służby Więziennej robią wszystko, aby zapewnić naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo i pewność. Wszystkim funkcjonariuszom z okazji awansów, wyróżnień i odznaczeń raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia, gratulacje i życzymy dalszego rozwoju i sukcesów na ścieżce zawodowej.
Galeria zdjęć z dzisiejszej uroczystości - kliknij.
Tekst/ zdjęcia: st. szer. Kinga Nowaczewska