Techniki konwojowania - szkolenie funkcjonariuszy bydgoskiego aresztu
Dzielenie się wiedzą
W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. Funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennejw Bydgoszczy podzielili się wiedzą z zakresu technik bezpiecznego konwojowania oraz ochrony w czasie konwojowania osadzonych. Podczas szkolenia wspomniano również o sposobach zachowania się w sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia oraz metodach wzajemnego ubezpieczania się podczas konwoju. Mundurowi z bydgoskiego aresztu mieli okazję przećwiczyć rodzaje chwytów oraz sposoby używania kajdanek. Tego typu szkolenia odbywają się cyklicznie, co niewątpliwie wpływa nie tylko na podnoszenie kwalifikacji funkcjonariuszy, ale przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej, a także całemu społeczeństwu.
"Sposób realizacji konwoju przez funkcjonariuszy Służby Więziennej jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Podczas wykonywania czynności służbowych jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, mogą wydarzyć się sytuacje zagrożenia. Niektóre z nich wymagają natychmiastowych reakcji. Poprzez tego typu szkolenia chcemy wypracować u funkcjonariuszy nawyki w pewnym sensie intuicyjne. Tak, żeby każdy z nich w pracy czuł się pewnie i działał profesjonalnie” – mówił jeden z funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Konwojowanie osadzonych to ogromna odpowiedzialność i obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym nie tylko na terenie jednostki, ale także poza jej murami. W związku ze specyfiką pracy z osadzonymi w zakładach karnych, elementem kluczowym jest posiadanie umiejętności intuicyjnego, natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Umiejętności te doskonalimy właśnie dzięki tego typu szkoleniom.
Tekst: st. szer. Kinga Nowaczewska
Zdjęcia: st. kpr. Miłosz Kaźmierczak