Lekcja wychowawcza w areszcie
W dniu 11 kwietnia 2025 roku na terenie Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie odbyła się lekcja wychowawcza dla uczniów szkoły średniej. W spotkaniu zorganizowanym na terenie jednostki wzięło udział 21 uczniów oraz wychowawczyni, Pani Edyta Leszczyńska. Uczestnicy zostali zapoznani z rodzajami i typami zakładów karnych oraz różnicami wynikającymi z infrastruktury i stosowanych systemów zabezpieczeń. Ponadto wychowawca działu penitencjarnego szczegółowo omówił strukturę organizacyjną jednostki, główne zadania realizowane przez Służbę Więzienną, które związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa społeczeństwu i jednostce penitencjarnej oraz praworządnemu i humanitarnemu wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Poruszone zostały kwestie związane z naborem do Służby Więziennej oraz wymagania, jakie muszą spełniać kandydaci. Uczniowie poruszali się po terenie jednostki penitencjarnej w asyście funkcjonariuszy. Mogli zobaczyć jak wygląda oddział mieszkalny, świetlica, cela mieszkalna oraz cela zabezpieczająca.
W trakcie spotkania omówiono korzyści, jakie płyną z podjęcia nauki i zatrudnienia w formacji umundurowanej.
Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących codziennych obowiązków funkcjonariuszy i na własne oczy mogli przez chwile zobaczyć jak ta służba wygląda.
tekst: kpt. Przemysław Gadomski
fotografie: por. Agata Adamczyk, kpt. Przemysław Gadomski









