W dniu 30 marca 2026 r. w Dzierżoniowie zostało podpisane czterostronne porozumienie, stanowiące istotny krok w kierunku pogłębienia współpracy pomiędzy podmiotami administracji publicznej, a dzierżoniowską jednostką penitencjarną.

Sygnatariuszami dokumentu byli: starosta dzierżoniowski – Grzegorz Kosowski, wójt gminy Dzierżoniów – Marcin Pięt, zastępca burmistrza miasta Dzierżoniów – Radosław Michałek oraz dyrektor Aresztu Śledczy w Dzierżoniowie – mjr Krzysztof Serek.

Podpisane porozumienie otwiera nowe możliwości współpracy, której celem jest zarówno wsparcie lokalnych instytucji, jak i skuteczniejsze przygotowanie osób odbywających karę do życia po jej zakończeniu. W jego ramach przewidziano szeroki zakres działań – od aktywności resocjalizacyjnych, społecznych i kulturalno-oświatowych, po inicjatywy sportowe oraz działania ukierunkowane na przeciwdziałanie zachowaniom destrukcyjnym i powrotowi do przestępstwa.

Osadzeni będą mogli angażować się w działania na rzecz lokalnej społeczności, w tym wykonywać prace wspierające instytucje samorządowe oraz uczestniczyć w zajęciach organizowanych poza jednostką penitencjarną m.in. w instytucjach kultury i sportu działających na terenie powiatu i gminy. Porozumienie przewiduje także udział osadzonych w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz realizację programu resocjalizacyjnego pn. „Powrót do Społeczeństwa”.

Podpisane porozumienie kładzie szczególny nacisk na kształtowanie postaw prospołecznych – odpowiedzialności, współpracy, empatii oraz poszanowania dobra wspólnego. To działania, które mają realny wpływ na proces przygotowania osadzonych do funkcjonowania w społeczeństwie.

Podkreślenia wymaga fakt, że przygotowanie do życia na wolności stanowi jeden z kluczowych elementów kary pozbawienia wolności. Możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym pozwala osadzonym nie tylko zdobywać doświadczenie, ale także zmienia sposób ich postrzegania. Takie działania sprzyjają przełamywaniu stereotypów i ograniczaniu stygmatyzacji osób opuszczających jednostki penitencjarne.

To inicjatywa, która pokazuje, że dobrze zaplanowana współpraca instytucji publicznych może przynosić konkretne i widoczne efekty – wspierać lokalną społeczność, a jednocześnie tworzyć realne warunki do powrotu skazanych do życia na wolności.

https://doba.pl/ddz/artykul/porozumienie-aresztu-sledczego-z-lokalnymi-samorzadami-zobacz-wideo-/81308/15

tekst: ppor. Eryk Pałus

foto: Powiat Dzierżoniów

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej