W ciągu ostatnich tygodni Areszt Śledczego w Elblągu podpisał nowe porozumienia z podmiotami działającymi na rzecz zwierząt – OTOZ Animals w Elblągu oraz OORZ „Jelonki”.

Współpraca z instytucjami wspierającymi zwierzęta wpisuje się w resocjalizacyjną misję Służby Więziennej. Sens kary pozbawienia wolności widać najdobitniej w momencie opuszczenia przez osadzonych izolacji więziennej – w momencie rozpoczęcia funkcjonowania w środowisku, w którym byli już osadzeni wykorzystywać będą nabyte podczas prowadzanych z nimi oddziaływań penitencjarnych umiejętności. Empatia, szacunek do istot w trudnej sytuacji, pomoc zwierzętom, które w przeszłości doświadczyły odrzucenia a często i przemocy - to kwestie mające istotny walor resocjalizacyjny. Wykorzystanie ich w oddziaływaniach penitencjarnych – programach readaptacji, zatrudnieniu, zajęciach kulturalno-oświatowych – pozwoli na kształtowanie właściwych postaw osób osadzonych.
Z kolei pomoc osadzonych przybierająca formę zorganizowaną pozwoli na sprawniejsze funkcjonowania ośrodków, które na co dzień przeprowadzają dziesiątki interwencji pomocowych i chroniących zwierzęta przed okrucieństwem. Warto wspomnieć, że OTOZ Animals w skali kraju prowadzi 9 schronisk, przeprowadza interwencje, opiekuje się zwierzakami i przygotowuje do adopcji. Ośrodek OORZ „Jelonki” skupia się na pomocy i rehabilitacji dzikich zwierząt, przywracając je do funkcjonowania w naturalnym środowisku. 

Tekst: kpt. Marcin Grodek
Zdjęcia: M. Grodek, R. Jakimczuk, archiwum jednostki

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej