Dyrekcja Aresztu Śledczego w Gdańsku gościła przedstawicieli więziennictwa z Norwegii.

Wizyta przedstawicieli więzienia Hustad

Spotkanie odbyło się na prośbę Sebastiana Lizińczyka, Eksperta Zespołu do spraw Projektów Finansowanych ze Środków Europejskich Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem wizyty było nie tylko zapoznanie się ze specyfiką polskiej Służby Więziennej, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń w zakresie oddziaływań psychologicznych i resocjalizacyjnych stosowanych wobec osób pozbawionych wolności. Istotnym elementem spotkania była również dyskusja nad systemowymi rozwiązaniami obowiązującymi w jednostkach penitencjarnych w Polsce i Norwegii.

Przebieg spotkania

Po rozpoczęciu spotkania por. Dawid Chomicz, Zastępca Dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku przywitał przedstawicieli Norweskiego Związku Więziennictwa i Kuratorów, po czym zaproszeni goście zostali zapoznani z głównymi celami i zadaniami Służby Więziennej w Polsce. Na przykładzie Aresztu Śledczego w Gdańsku ukazano jak realizowana jest misja trzeciej co do wielkości formacji mundurowej w Polsce, czyli ochrona, bezpieczeństwo i resocjalizacja. Po przedstawieniu informacji o jednostce zaproszeni goście udali się na teren aresztu, aby w bezpośredni sposób zobaczyć jak wygląda polski system penitencjarny pod względem pojemności, warunków bytowych, oddziaływań penitencjarnych, czy aspektów bezpieczeństwa. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć zarówno współcześnie funkcjonujące pawilony mieszkalne, jak i miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. W trakcie zwiedzania zaprezentowano cztery pomieszczenia pełniące niegdyś funkcję cel dla więźniów politycznych. To właśnie tam przetrzymywani byli m.in. Danuta Siedzikówna (Inka) oraz Feliks Selmanowicz (Zagończyk) – postacie ważne dla historii Polski.

 

Tekst/ zdjęcia: mjr Marek Stuba

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej