Podróż w czasie i spacer po Krakowie – osadzeni z wizytą w Kamienicy Szołayskich
Ekspozycja poświęcona polskiemu designowi oraz modzie pozwoliła osadzonym przenieść się w lata 60., 70., 80. i 90. ubiegłego wieku. Podczas zwiedzania osadzeni mieli okazję zobaczyć kilkanaście sylwetek projektantów oraz ubiory o różnym charakterze – od kompletów plażowych, przez suknie dzienne i wieczorowe, aż po eleganckie płaszcze. Jednak nie tylko moda przyciągała uwagę. Prezentowane zastawy stołowe, sprzęty AGD i RTV oraz umeblowanie z dawnych lat wywołały wśród uczestników falę osobistych refleksji. Dla wielu była to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa i młodości, pozwalająca na chwilę wytchnienia od więziennej codzienności.
Wizytę w muzeum dopełnił spacer w wiosennym słońcu ulicami wokół krakowskiego Rynku oraz Plantami. Była to okazja by zaobserwować budzącą się do życia przyrodę i pierwsze oznaki wiosny w sercu miasta. Tego typu wyjścia poza mury jednostki stanowią istotny element procesu resocjalizacji. Kontakt ze sztuką, historią oraz przestrzenią miejską pomaga osadzonym w utrzymaniu więzi ze światem zewnętrznym, budzi wrażliwość estetyczną i motywuje do pozytywnych zmian w życiu.
Tekst: st. szer. Anna Gut
Zdjęcia: ppor. Łukasz Dobrzański









