Przedświąteczny okres budzi w większości z nas pozytywne uczucia, jest też czasem, w którym ożywiają się refleksja, wspomnienia, a nierzadko tęsknota – za tym, co minęło, za dzieciństwem, radością i beztroską.
Dla wielu osadzonych ten okres często wiąże się jednak z poczuciem wzmożonego napięcia i osamotnienia - to kolejne święta spędzone „za murami”. Z tego względu ważnym jest, aby nawet w warunkach izolacji penitencjarnej, w okresie przedświątecznym, budować i wzmacniać poczucie wspólnotowości. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, 24 listopada 2025 r. osadzone z Aresztu Śledczego w Krakowie wzięły udział w warsztatach dekupażu. Zajęcia te odbyły się dzięki inicjatywie wychowawców działu penitencjarnego, we współpracy z p. Joanną Sztuką (pedagożką resocjalizacyjną i terapeutką zajęciową) oraz jej praktykantami z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.
Podczas zajęć osadzone miały możliwość własnoręcznego wykonania kartek świątecznych oraz ozdobienia bombek choinkowych, które będą mogły podarować bliskim. W trakcie wykonywania zadań manualnych uczestniczki nie tylko rozwijały swoją kreatywność, ale także dzieliły się wspomnieniami, opowiadając o domowych tradycjach i obyczajach świątecznych. 
Zajęcia artystyczne i twórcze stanowią istotny element procesu resocjalizacji. Proces twórczy wymaga planowania, precyzji i cierpliwości, co bezpośrednio przekłada się na doskonalenie pozytywnych cech charakteru. Ukazuje on także jak można gospodarować wolny czas w sposób produktywny i konstruktywny. 
 
Tekst i zdjęcia: st. szer. Anna Gut
Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej