Spotkanie ze służbą kuratorską
W domu przejściowym Aresztu Śledczego w Poznaniu w Oddziale Zewnętrznym w Koziegłowach, w dniu 11.02.2026r., odbyło się spotkanie ze służbą kuratorską.
Dom przejściowy został utworzony, jako efekt realizacji projektu pt. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”, w ramach Programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021. Przebywają w nim osadzeni, których dotychczasowe funkcjonowanie w warunkach izolacji penitencjarne wskazuje na wysoki poziom samodyscypliny oraz znaczące postępy w procesie resocjalizacji.
W spotkaniu, które miało miejsce w dniu 11.02.2026r., uczestniczyli: pani Grażyna Olejnik - Glumińska Kurator Okręgowa Sądu Okręgowego w Poznaniu, pani Teresa Iwińska Kurator Okręgowa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., kuratorzy i aplikanci kuratorscy wskazanych okręgów. Służbę Więzienną reprezentował Dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu ppłk Przemysław Banaszak oraz jego zastępcy ppłk Piotr Podeszwa i mjr Bartłomiej Nowacki. Współpraca Aresztu Śledczego w Poznaniu ze służbą kuratorską, jest oparta o przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego oraz Porozumienia z dnia 2 grudnia 2024 r., między Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Poznaniu, a Kuratorską Służbą Sądową realizującą zadania w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Jednym z zadań, wynikających z obowiązującego porozumienia o współpracy jest wymiana informacji i doświadczeń. Wizyta osób przygotowujących się do egzaminu kończącego aplikację kuratorską dała możliwość dokładnego poznania oddziaływań resocjalizacyjnych prowadzonych w zakładzie karnym typu półotwartego i założeń funkcjonowania domu przejściowego jako miejsca, w którym w sposób szczególny są prowadzone oddziaływania ułatwiające proces społecznej reintegracji. Przedstawiono również teoretyczny i praktyczny wymiar założeń bezpieczeństwa dynamicznego, którego elementy, już od momentu jego powstania, wdrażane są w nowym kompleksie penitencjarnym w Oddziale Zewnętrznym w Koziegłowach. Bezpośrednia rozmowa uczestników z wychowawcami, psychologami i terapeutami oddziału terapeutycznego oraz kuratorami realizującymi zadania na terenie jednostki penitencjarnej, oceniona została jako wartościowy element procesu kształcenia aplikantów kuratorskich.
Współpraca ze służbą kuratorską w domu przejściowym poprzez udział w komisjach penitencjarnych, systematyczne spotkania z mieszkańcami domu, organizowanie wspólnych przedsięwzięć i wymiana bieżących informacji, jest przykładem dobrej praktyki współpracy służb, których zadaniem jest przygotowanie skazanych do powrotu do społeczeństwa.









