Funkcjonariusze z Aresztu Śledczego w Sosnowcu reprezentując Służbę Więzienną z Okręgowego Inspektoratu SW w Katowicach wzięli udział jaworznickich Dniach Bezpieczeństwa.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, Stowarzyszenie "Aktywne Jaworzno" oraz Fundację URBO i odbyło się w dniach 27 i 28 kwietnia 2026 r. na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, które również współorganizowało imprezę. "Dni Bezpieczeństwa" zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb mundurowych, inni zaproszeni goście oraz młodzież jaworznickich szkół.

Na terenie szkoły przedstawiciele służb medycznych, mundurowych oraz innych instytucji odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo prezentowali młodzieży swoje wyposażenie służbowe, opowiadali o specyfice swojej pracy, zachęcali uczniów do zasilenia swoich szeregów. Dostępne były również punkty informacyjne i edukacyjne.

W trakcie "Dni Bezpieczeństwa" nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Służby Więziennej z sosnowieckiego aresztu, którzy zaprezentowali wybrane środki przymusu bezpośredniego oraz środki ochrony osobistej, będące na wyposażeniu jednostki penitencjarnej oraz omawiali przypadki ich stosowania. W czasie trwania imprezy zorganizowano wiele prelekcji, a jedną z nich przeprowadziła psycholog Aresztu Śledczego w Sosnowcu, przybliżając uczniom działalność sosnowieckiej jednostki penitencjarnej oraz psychologiczne konteksty odbywania kary pozbawienia wolności.

Impreza była doskonałą okazją do przybliżenia zainteresowanym powagi i odpowiedzialności pracy wykonywanej przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych. Na stanowisku informacyjnym Służby Więziennej funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Sosnowcu odpowiadali na pytania dotyczące realiów pełnienia służby z osobami pozbawionymi wolności. Zainteresowanym wyjaśniano w jaki sposób Służba Więzienna realizuje swoje ustawowe zadania, takie jak m. in. ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w aresztach śledczych i zakładach karnych, prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec osób skazanych na kary pozbawienia wolności. 

"Dni Bezpieczeństwa" były również doskonałą okazją do promocji rekrutacji. Zachęcano młodych ludzi do wstąpienia do Służby Więziennej, przedstawiając liczne korzyści płynące z zasilenia jej szeregów. Zainteresowanym przedstawiono zakres działalności funkcjonariuszy poszczególnych pionów służby oraz przebieg postępowania rekrutacyjnego. Wszystkie niezbędne informacje zawarto również na specjalnie przygotowanych ulotkach i materiałach reklamowych, które rozdawano w trakcie trwania imprezy.

Tekst: kpt. G. Kantor

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej