W ramach zajęć kulturalno-oświatowych zorganizowanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej z działu penitencjarnego Aresztu Śledczego w Sosnowcu kolejna grupa skazanych recydywistów odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu.

W dniu 06.03.2026 r. teren sosnowieckiej jednostki penitencjarnej opuściła grupa 8 skazanych recydywistów, by wraz z wychowawcami zobaczyć wystawy eksponowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu. Były to m. in.. wystawy pt. "Cisza" Janusza Lecha Wojcieszaka oraz "Opowieści o kobietach z rodzin górniczych" z fotografiami Karoliny Jonderko. Ich zwiedzanie odbyło się w towarzystwie pracownika Biblioteki.

Zajęcia kulturalno-oświatowe realizowane w instytucjach kultury i sztuki takich jak muzea, teatry czy biblioteki, mogą stać się inspiracją do zmiany spojrzenia na świat oraz odkrycia nowych lub rozwijania dotychczasowych zainteresowań. Pozwalają one na poszerzanie horyzontów oraz kształtowanie postaw społecznych. Kontakt z kulturą i sztuką pomaga w budowaniu pozytywnej samooceny i umiejętności społecznych, co jest kluczowe w procesie resocjalizacji. Wspólne zwiedzanie i dyskusje nad eksponatami często stają się również - co miało miejsce choćby w czasie dzisiejszych zajęć - okazją do subiektywnych refleksji.

Zajęcia kulturalno-oświatowe, które odbywają się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu są efektem zawartego porozumienia pomiędzy jej Dyrekcją a Dyrektorem Aresztu Śledczego w Sosnowcu.

Tekst: kpt. G. Kantor

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej