Lekcja profilaktyki w szkole!
Zajęcia zostały zorganizowane dla całej szkoły - około 350 uczniów od klasy 0 do VIII. Zajęcia zostały podzielone na dwie grupy. Dla uczniów klasy 0-III odbyła się pogadanka dotycząca tolerancji i prawidłowych zachowań wobec rówieśników i osób dorosłych oraz pokazu pracy psa specjalnego. Ponadto w trakcie zajęć przedstawione zostały również informacje dotyczące prawidłowego zachowania w sytuacji, gdy w naszym otoczeniu nastąpi atak padaczki, krwotok, poparzenie a także co należy zrobić w sytuacji gdy ktoś się zadławi. Dla uczniów z klas IV – VIII odbyły się zajęcia zarówno z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz z wykorzystaniem filmu profilaktycznego „Więzienie – stracony czas” przygotowanego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu.
Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej odbyły się użyciem manekina oraz defibrylatora. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej bardzo często okazuje się przydatna w codziennym życiu i nigdy nie wiemy kiedy przyjdzie nam ratować ludzkie życie. Na naukę zasad ratownictwa medycznego nigdy nie jest za wcześnie ani za późno a im szybciej młoda osoba uświadomi sobie istotę ratownictwa tym są większe szanse ze w przyszłości tę wiedzę wykorzysta. W trakcie trwania zajęć uczniowie zapoznali się z podstawowymi czynnościami pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli oceną zaistniałej sytuacji, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, oceną stanu poszkodowanego, w tym podstawowych funkcji życiowych: przytomność, oddech, odniesione urazy, wezwanie specjalistycznej pomocy oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb medycznych. W trakcie trwania uczniowie mieli możliwość ćwiczenia, m.in. resuscytacji krążeniowo – oddechowej na specjalnym fantomie, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej – bocznej.
Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości i demoralizacji nieletnich, a także przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości. W trakcie zajęć zostają omówione zasady odbywania kary pozbawienia wolności oraz ograniczenia z tym związane, odpowiedzialność karna nieletnich, negatywne skutki izolacji więziennej dla sprawcy oraz skutki psychiczne dla ofiary. Młodzi ludzie coraz częściej podejmują nieodpowiedzialne i ryzykowne decyzje, często sięgając po alkohol lub narkotyki. Takie zachowania mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Więzienie jest najgorszym ze scenariuszy dla młodego człowieka. Często zdarza się, że podjęte przez młodzież decyzje stoją w konflikcie z porządkiem prawnym i mogą rzutować na całe jego życie.
Opracowanie: mł.chor.Olga Nogaj