Służba Więzienna w swojej działalności korzysta ze wsparcia funduszy europejskich.

W jednostkach penitencjarnych całej Polski ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowany jest projekt „Kompleksowe działania szkoleniowo-aktywizacyjne mające na celu przygotowanie osób odbywających karę pozbawienia wolności do skutecznego powrotu na rynek pracy i do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”. Projekt ma na celu resocjalizację osadzonych poprzez zajęcia z doradztwa i aktywizacji zawodowej a także kursy komputerowe oraz zawodowe.

W dniach 20-23 kwietnia 2026 r. w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze dziesięciu osadzonych uczestniczyło w szkoleniu z kompetencji ogólnych w zakresie aktywizacji zawodowej. W ramach zajęć zapoznawali się miedzy innymi z takimi zagadnieniami jak: racjonalne gospodarowanie czasem, autoprezentacja, sztuka rozmowy i spokojnego argumentowania, samoocena, radzenie sobie z negatywnymi emocjami, rozmowa z potencjalnym pracodawcą, współczesne metody poszukiwania pracy, przygotowanie nowoczesnych dokumentów aplikacyjnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak zajęcia z zarządzania budżetem i zakładania własnej działalności gospodarczej.

Plany na 2026 rok przewidują przeprowadzenie w tutejszej jednostce penitencjarnej kolejnych szkoleń z aktywizacji zawodowej a także kursów zawodowych. W ramach projektu osadzeni spotykają się ponadto z doradcą zawodowym, z którym wspólnie opracowują Indywidualny Plan Rozwoju Zawodowego.

Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu państwa oraz z funduszy Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi 191 070 000 złotych.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Przemysław Kierzek

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej