W dniach 20–22 kwietnia 2026 r. w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, Oddziale Zamiejscowym w Sulejowie, odbyły się Międzyokręgowe ćwiczenia zgrywające Grup Interwencyjnych Służby Więziennej z okręgów Łódź, Warszawa i Olsztyn.

Celem szkolenia było doskonalenie współpracy, koordynacji działań oraz zwiększanie skuteczności funkcjonowania międzyokręgowych sił wsparcia w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku jednostek penitencjarnych. Zajęcia, prowadzone przez instruktorów samoobrony oraz taktyk i technik interwencji GISW, obejmowały część teoretyczną i praktyczną.

W trakcie ćwiczeń funkcjonariusze doskonalili techniki interwencji w małych i dużych przestrzeniach, działania zespołowe w różnych konfiguracjach, szyki ochronne podczas doprowadzania oraz procedury kontroli i zabezpieczania osadzonych w płaszczyźnie parterowej. Istotnym elementem szkolenia było również rozwijanie skutecznej komunikacji podczas interwencji oraz wzajemnego ubezpieczania się funkcjonariuszy.

Ćwiczenia były także okazją do wymiany doświadczeń oraz budowania sprawnej współpracy pomiędzy Grupami Interwencyjnymi Służby Więziennej różnych okręgów. Wspólne szkolenie potwierdziło, że regularne ćwiczenia zgrywające stanowią istotny element przygotowania funkcjonariuszy do realizacji wymagających zadań służbowych oraz wzmacniania bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych.

tekst: por. Anna Grdesińska-Klink

zdjęcia: GISW, por. Anna Grdesińska-Klink

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej