Odprawa specjalistów ds. penitencjarnych i kierowników działów penitencjarnych OISW w Łodzi
W odprawie uczestniczyli Dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, płk Krzysztof Karwowski, Dyrektor Okręgowa Służby Więziennej w Łodzi, płk Małgorzata Banasiak, specjaliści OISW w Łodzi oraz kierownicy działów penitencjarnych. Odprawa była okazją do omówienia kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem działów penitencjarnych oraz wymiany doświadczeń.
Podczas narady poruszono m.in. kwestie nadzoru nad działaniami podległych funkcjonariuszy, profilaktyki presuicydalnej, dokumentowania oddziaływań oraz prowadzenia dokumentacji w CBDOPW. Omówiono także praktyczne aspekty kierowania osadzonych do zatrudnienia, realizacji projektu FERS, procedur wnioskowania o orzeczenie środków zabezpieczających, a także proces klasyfikacyjny i udzielanie zezwoleń na opuszczenie jednostki.
Ważnym elementem spotkania były zagadnienia związane z oddziaływaniami resocjalizacyjnymi, w tym dedykowanymi programami, oraz analizą w zakresie warunkowych przedterminowych zwolnień i Systemu Dozoru Elektronicznego. Poruszono również temat kontroli w jednostkach podległych oraz najczęściej występujących nieprawidłowości.
Odprawa pozwoliła wyznaczyć kierunki działań na 2026 rok, wspierające skuteczną readaptację osób pozbawionych wolności.
tekst: por. Anna Grdesińska-Klink
zdjęcie: por. Michał Góra









