W dniach 15–17 kwietnia 2026 r. w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, Oddziale Zamiejscowym w Sulejowie, odbyła się odprawa specjalistów ds. penitencjarnych OISW w Łodzi z kierownikami działów penitencjarnych jednostek podległych.

W odprawie uczestniczyli Dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, płk Krzysztof Karwowski, Dyrektor Okręgowa Służby Więziennej w Łodzi, płk Małgorzata Banasiak, specjaliści OISW w Łodzi oraz kierownicy działów penitencjarnych. Odprawa była okazją do omówienia kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem działów penitencjarnych oraz wymiany doświadczeń.

Podczas narady poruszono m.in. kwestie nadzoru nad działaniami podległych funkcjonariuszy, profilaktyki presuicydalnej, dokumentowania oddziaływań oraz prowadzenia dokumentacji w CBDOPW. Omówiono także praktyczne aspekty kierowania osadzonych do zatrudnienia, realizacji projektu FERS, procedur wnioskowania o orzeczenie środków zabezpieczających, a także proces klasyfikacyjny i udzielanie zezwoleń na opuszczenie jednostki.

Ważnym elementem spotkania były zagadnienia związane z oddziaływaniami resocjalizacyjnymi, w tym dedykowanymi programami, oraz analizą w zakresie warunkowych przedterminowych zwolnień i Systemu Dozoru Elektronicznego. Poruszono również temat kontroli w jednostkach podległych oraz najczęściej występujących nieprawidłowości.

Odprawa pozwoliła wyznaczyć kierunki działań na 2026 rok, wspierające skuteczną readaptację osób pozbawionych wolności.

tekst: por. Anna Grdesińska-Klink

zdjęcie: por. Michał Góra

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej