„Medycy Medykom” – ogólnopolska konferencja więziennej służby zdrowia
Więzienna służba zdrowia codziennie odpowiada za zdrowie i życie dziesiątek tysięcy osadzonych w polskich zakładach karnych. 23–26 marca 2026 roku lekarze, pielęgniarki i ratownicy z całego kraju spotkali się, żeby porozmawiać o funkcjonowaniu i wyzwaniach stojących przed więzienną służbą zdrowia. Konferencję otworzył płk Łukasz Górny, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu. Podkreślał znaczenie codziennej pracy personelu medycznego w jednostkach penitencjarnych, doceniając ich profesjonalizm i zaangażowanie oraz szczególną odpowiedzialność. Głos zabrała też ppłk Anna Brzezińska, dyrektor Biura Służby Zdrowia Służby Więziennej, która mówiła o tym, że system opieki zdrowotnej w Służbie Więziennej się rozwija, ale wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji przez personel medyczny.
Merytoryczny program konferencji był gęsty i przekrojowy. Kpr. Krzysztof Dziechciarz z Zakładu Karnego w Głogowie tłumaczył, jakie uprawnienia ma ratownik medyczny za murami i gdzie kończy się jego kompetencja, a zaczyna odpowiedzialność karna. Mgr Joanna Halarewicz-Rutkowska, pielęgniarka oddziałowa w oddziale neurologicznym i leczenia udarów mózgu z głogowskiego szpitala powiatowego mówiła o ostrych stanach neurologicznych, gdy każda minuta decyduje, a pomoc jest o wiele trudniej dostępna niż na wolności. Dr n. med. Aleksandra Glińska, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej poruszyła temat trudny i często przemilczany dotyczący opieki paliatywnej osób pozbawionych wolności w warunkach izolacji. Paweł Kluska, specjalista chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej przekonywał, że wczesna diagnostyka onkologiczna jest możliwa nawet w warunkach izolacji, i że warto o nią walczyć, bo rak nie pyta o wyrok. Mjr dr n. med. Jarosław Gibek, lekarz naczelny Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi mówił o stomatologii więziennej, dziedzinie, o której mało kto myśli, a która bywa dla osadzonych jedynym kontaktem z dentystą od lat. Listę prelegentów zamknęła mgr Justyna Iżykowska, wykładowca akademicki, przypominając, że optometrysta to nie luksus, lecz element pełnowartościowej opieki zdrowotnej. Za całość, od pomysłu po finałowe podsumowanie, odpowiadała mjr Liliana Kamionka-Jaroszewska, lekarz naczelny Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu. To ona była inicjatorką konferencji i - jak zgodnie mówili uczestnicy - jej „dobrym duchem”. Na sali zasiedli też przedstawiciele samorządów: starosta głogowski Michał Wnuk, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz i prezes tamtejszego szpitala powiatowego Martyna Grzelak. Ich obecność to znak, że więzienna medycyna nie może działać w oderwaniu od lokalnego systemu opieki zdrowotnej.
Konferencja stanowiła również doskonałą możliwość do podnoszenia kompetencji zawodowych przez pielęgniarki w Służbie Więziennej, które dzięki uczestnictwu w wydarzeniu otrzymały 5 punktów edukacyjnych w ramach kształcenia ustawicznego.
oprac. AK
zdjęcia st. szer. Małgorzata Sobków, mł. chor. Damian Kościen









