Uratował życie sąsiadki
Dramatyczne zdarzenia rozegrały się na jednym z warszawskich osiedli. St. szer. Marcin Kowalski, który na co dzień pełni służbę w dziale kwatermistrzowskim Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, zauważył przed blokiem swoją sąsiadkę. Kobieta w podeszłym wieku była wyraźnie osłabiona, skarżyła się na silny ból i miała widoczne problemy z poruszaniem się.
Funkcjonariusz natychmiast ruszył z pomocą. Zaoferował wsparcie i pomógł sąsiadce dotrzeć do jej mieszkania. Sytuacja stała się jednak krytyczna chwilę później. Stan kobiety gwałtownie się pogorszył. Sąsiadka straciła przytomność.
W obliczu realnego zagrożenia życia, st. szer. Kowalski zachował zimną krew. Podejrzewając zatrzymanie krążenia, bezzwłocznie powiadomił służby ratunkowe, ułożył kobietę w bezpiecznej pozycji i przystąpił do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki jego profesjonalizmowi i opanowaniu, chora została zabezpieczona jeszcze przed przyjazdem karetki.
Kobieta trafiła pod opiekę lekarzy w szpitalu. Jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, doceniając profesjonalizm i obywatelską postawę swojego podwładnego, wyróżnił go krótkoterminowym urlopem nagrodowym.
oprac. AK









