FERS dla osadzonych
Główne cele projektu to:
Głównym założeniem projektu jest przygotowanie osób odbywających karę pozbawienia wolności do skutecznego powrotu na rynek pracy i do społeczeństwa, po zakończeniu odbywania kary. Realizacja tego zadania opierać się będzie na podjęciu kompleksowych działań na rzecz poprawy motywacji osadzonych oraz ich zdolności do podjęcia zatrudnienia. Będzie to miało wpływ na ich funkcjonowanie w społeczeństwie poprzez wzmocnienie potencjału zawodowego, eliminację występującego indywidualnie uzależnienia od hazardu patologicznego oraz wsparcie umiejętności ukierunkowanych na ograniczenie zjawiska wykluczenia cyfrowego.
Grupy docelowe:
Uczestnikami projektu będą na zasadach dobrowolnego udziału, kobiety i mężczyźni, którym pozostało nie więcej niż 3 lata do odbycia kary pozbawienia wolności lub nie dłużej niż 3 lata do nabycia uprawnień do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie, posiadający pozytywną opinię w zakresie możliwości udziału w projekcie, wydaną przez Komisję Penitencjarną. Ważne jest aby w pierwszej kolejności wsparciem byli objęci skazani nie posiadający żadnego wykształcenia zawodowego lub mający przerwę w wykonywaniu wyuczonego zawodu. Następnie wsparciem objęci zostaną również skazani posiadający wykształcenie zawodowe, średnie lub wyższe. Wsparciem będą objęte również osoby niepełnosprawne.
Projekt zakłada następujące zadania w ramach aktywizacji:
Podniesienie kompetencji zawodowych osadzonych z podziałem na dwa etapy: aktywizacja zawodowa oraz szkolenia zawodowe podnoszące kwalifikacje zawodowe osadzonych. Do realizacji działań w obszarze aktywizacji zawodowej, planuje się stworzenie 22 etatów dla doradców zawodowych (2 etaty w każdym okręgowym inspektoracie SW). Dopuszcza się także skorzystanie ze wsparcia podmiotów zewnętrznych (np. firm szkoleniowych specjalizujących się w doradztwie zawodowym. W odniesieniu do realizacji szkoleń o charakterze stricte zawodowym zakłada się skorzystanie z usług wyłonionych w trybie zamówień publicznych podmiotów zajmujących się działalnością szkoleniową.
Zakup sprzętu i materiałów dydaktycznych, które będą niezbędne do realizacji działań w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Zapobieganie zachowaniom związanym z uzależnieniem od hazardu patologicznego wśród osadzonych to zadanie ma na celu opracowanie programu terapeutycznego dla osadzonych uzależnionych od hazardu. Kolejny etap to szkolenie reprezentatywnej grupy funkcjonariuszy SW, którzy będą realizować program w oddziałach terapeutycznych dla skazanych uzależnionych.
Działanie Służby Więziennej z zakresu stosowania zasady dostępności (dwa obszary działania). Pierwszy z nich to organizacja szkoleń specjalistycznych dla kadry zarządzającej SW. Planowane w projekcie działania skupią się na organizacji szkoleń obejmujących swym zakresem zagadnienia dostępności architektonicznej, komunikacyjno-informacyjnej oraz cyfrowej. Drugi obszar dotyczy zakupu przez jednostki organizacyjne SW wyposażenia niezbędnego do niwelowania barier w obszarze dostępności (np. materace i krzesełka ewakuacyjne, pętle indukcyjne, lupy elektroniczne itp.).
Oficjalna strona internetowa poświęcona programowi: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (rozwojspoleczny.gov.pl)