Alarm w jednostce
Na szczęście był to tylko alarm ćwiczebny, sprawdzający mobilizację oraz szybkość przybycia do jednostki podległych funkcjonariuszy. Podczas tego długiego dnia w jednostce odbyły się szkolenia ogólnozakładowe z materiałów dydaktycznych zaprezentowane przez funkcjonariuszy z poszczególnych pionów służby. Następnie przeprowadzono kontrolę generalną jednostki, podczas której dokonano przeszukania wszystkich cel mieszkalnych oraz pomieszczeń znajdujących się w tutejszej jednostce. Taka kontrola zawsze przeprowadzona jest z naciskiem na sprawdzenie stanu zabezpieczeń techniczno-ochronnych oraz obecność przedmiotów niebezpiecznych i niedozwolonych. Podczas tej kontroli wykorzystano również obecność psów służbowych wyszkolonych do wykrywania nielegalnych substancji psychotropowych.
Zwieńczeniem alarmu i kontroli generalnej były przeprowadzone ćwiczenia ochronne. Ćwiczenia przeprowadzone były wg zatwierdzonego scenariusza chociaż dobór metod i środków podczas rozwiązywania problemów podejmował wyznaczony funkcjonariusz (Dowódca Zmiany). W przeprowadzonych manewrach uczestniczyły współpracujące z naszą formacją służby tj. Straż Pożarna oraz funkcjonariusze Policji. Ćwiczenia składały się z kilku wariantów w tym z nagłego najścia grupy pseudokibiców pod mury aresztu oraz wypowiedzeniem nieposłuszeństwa osadzonych przebywających na placu spacerowym. Wszystkie te sytuacje niewątpliwie w warunkach nie zaplanowanych tzn. podczas zwykłej, codziennej służby stanowiłby duże zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki, dlatego stałe podejmowanie ćwiczeń praktycznych jest w pełni uzasadnione.
tekst i zdjęcia: plut. Piotr Leśko









