Areszt na Pierwszym Spotkaniu Rodzin Elbląskich Weteranów
W wielu polskich rodzinach historie i biografie naznaczone są doświadczeniami wojny oraz XX wiecznych totalitaryzmów. W obecnych czasach, zdominowanych przez media i przekaz wiralowy, ważne jest aby znaleźć sposoby na dotarcie ze skomplikowaną i często niejednoznaczną narracją do najmłodszych odbiorców wiedzy historycznej. Wzruszające w spotkaniu było to, że uczestnicy wieczornego spotkania stali się świadkami spotkania różnych, w tym najmłodszych pokoleń.
Wydarzenie stało się kanwą prezentacji osób wpisanych do ewidencji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i spoczywających w mogiłach oznaczonych tabliczką „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Polski” osób oraz przestrzenią dyskusji na temat prezentowania udziału mieszkańców Elbląg w walce o wolność oraz realizowanym projektom objętym patronatem IPN.
Zwieńczeniem uroczystości stało się podpisanie Apelu Pamięci, na którym w imieniu Dyrektora Aresztu Śledczego w Elblągu ppłk. Krzysztofa Szczepańskiego podpis złożył kpt. Marcin Grodek.
Tekst – kpt. Marcin Grodek
Foto – mł. chor. Klaudia Ignasz









