Odbudować więzi - nowy program resocjalizacyjny
O programie
Program opiera się na koncepcjach resocjalizacji i readaptacji społecznej, zgodnie z którymi zachowania przestępcze kobiet są powiązane z deficytami w obszarze funkcjonowania rodzinnego, emocjonalnego i społecznego. Częstymi problemami, z jakimi borykają się kobiety w izolacji penitencjarnej są m. in. osłabienie lub zerwanie więzi z dzieckiem, deficyty kompetencji wychowawczych oraz trudności w zakresie regulacji emocji. Program "Odbudować więzi" ma na celu wzmocnienie odpowiedzialnego macierzyństwa, pracę z rodziną w kryzysie izolacji oraz ogólne wzmocnienie kompetencji rodzicielskich oraz wiedzy w zakresie procedur związanych z odzyskaniem pełni władzy rodzicielskiej i współpracy z instytucjami pomocowymi.
Kadra penitencjarna Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy od lat współpracuje z instytucjami zewnętrznymi, w tym przypadku również tymi wspierającymi rodzinę. Scenariusze spotkań związanych z programem opracowała Oktawia Zielińska - specjalista pracy z rodziną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, która prowadzi zajęcia edukacyjne w tematyce podniesienia kompetencji rodzicielskich.
Program skierowany jest do kobiet odbywających karę pozbawienia wolności, które posiadają dzieci oraz doświadczają ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Adresatkami programu są osadzone zainteresowane podniesieniem kompetencji rodzicielskich i odbudową relacji z dzieckiem po opuszczeniu zakładu karnego oraz wykazujące gotowość do refleksji nad dotychczasowym funkcjonowaniem oraz motywacji do zmian.
Program "Odbudować więzi" realizowany będzie w formie 9 sesji, prowadzonych w ustalonej sekwencji tematycznej, od wprowadzenia w rolę rodzicielską, poprzez rozwijanie kompetencji i umiejętności emocjonalnych, aż do opracowania indywidualnego planu odbudowy więzi z dzieckiem. Zajęcia będą odbywać się z umiarkowaną intensywnością, w wymiarze jednego spotkania tygodniowo, co umożliwia uczestniczkom przyswojenie przekazywanych treści, refleksję nad omawianymi zagadnieniami oraz realizację zadań między sesjami.
Tekst/ zdjęcia: st. szer. Kinga Nowaczewska/ st. szer. Natalia Olszewska









