Wielkanocne ozdoby od serca
Wspólne warsztaty
Prace zostały wykonane w ramach zajęć kulturalno-oświatowych prowadzonych w jednostce penitencjarnej. Podczas warsztatów osadzone kobiety z dużym zaangażowaniem i starannością przygotowywały świąteczne dekoracje, wykorzystując różnorodne techniki rękodzielnicze. Każda z ozdób powstała z myślą o sprawieniu radości osobom starszym, dla których okres świąteczny bywa szczególnie ważny, ale także niekiedy trudny ze względu na samotność. Wielu podopiecznych DDP Kapuściska zaangażowało się w wykonywanie ozdób z włóczki oraz malowanie pisanek - wspólnie dzieląc się wspomnieniami i historiami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi.
To przykład działań o charakterze społecznym i integracyjnym, które pozwalają osadzonym aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Takie inicjatywy uczą empatii, wrażliwości na potrzeby innych oraz pokazują, że nawet niewielki gest może mieć ogromne znaczenie. Seniorzy z Kapuścisk z radością przyjęli przygotowane ozdoby. Wielkanocne dekoracje nie tylko udekorowały pomieszczenia placówki, ale przede wszystkim stanowią one symbol pamięci i życzliwości płynącej od osób, które mimo trudnej sytuacji życiowej chcą dzielić się dobrem z innymi.
Inicjatywa pokazuje, że działania resocjalizacyjne mogą przyjmować różne formy, a wspólne tworzenie i pomaganie innym buduje poczucie sprawczości, odpowiedzialności oraz więzi ze społeczeństwem. Dzięki takim przedsięwzięciom możliwe jest budowanie mostów między środowiskiem penitencjarnym, a lokalną społecznością.
Tekst: st. szer. Kinga Nowaczewska
Zdjęcia: st. szer. Arkadiusz Gondek









