Naukowa współpraca
Zajęcia akademickie w Domu dla Matki i Dziecka
Spotkanie podzielono na dwie części. W trakcie pierwszej części Kierownik Domu Matki i Dziecka mjr Diana Klaus przedstawiła historię i charakterystykę placówki. W dalszej części studentki przedstawiły propozycje planowanych wobec osadzonych matek oddziaływań. Zajęcia, które będą się odbywały w roku akademickim 2022/2023 mają na celu edukację matek, wdrażanie oraz trenowanie nowych umiejętności intrapsychicznych, a także interpersonalnych tych osadzonych kobiet, które zdecydują się na udział w wykładach i ćwiczeniach.
Cel zajęć
Głównym celem spotkań studentów z osadzonymi jest zbudowanie pozytywnej relacji oraz edukacji, która w konsekwencji ma wywrzeć dobroczynny wpływ na samą matkę, a tym samym na jej dziecko. Kierownik Domu Matki i Dziecka Zakładu Karnego w Krzywańcu przedstawiła potrzeby kobiet wychowujących dzieci w warunkach izolacji penitencjarnej. Ustalono termin oraz wstępny harmonogram kolejnego spotkania studentów z mamami. W dalszej części spotkania jedenaście studentek pod opieką Pani mgr Alicji Kozakiewicz odwiedziło dzieci oraz ich mamy w salkach mieszkalnych, przekazując najmłodszym przygotowane przez Koło Naukowe upominki. Współpraca pomiędzy środowiskiem naukowym jest niezwykle istotna dla resocjalizacji osadzonych w zakładach karnych. Kontakt ze studentami pozwala resocjalizować osadzonych między innymi poprzez prowadzoną edukację, kontakt osobisty z osobami spoza więzienia, które to przeciwdziałają poczuciu wykluczenia, a jednocześnie wzmacniają poczcie bycia akceptowanym w społeczeństwie.
Serdecznie dziękujemy mgr Alicji Kozakiewicz oraz studentom Koła Naukowego Libido za merytoryczną wizytę, która mamy nadzieję będzie pięknym początkiem owocnej współpracy na rzecz osadzonych matek i środowiska naukowego.
Tekst: mjr Diana Klaus, por. Piotr Hamera
Zdjęcia: mgr Alicja Kozakiewicz