79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu
Rys historyczny
W czasie okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej, Potulice znalazły się w granicach III Rzeszy. Nazwę wsi zmieniono na Potulitz, a później Lebrechtsdorf. We wsi założono niemiecki obóz przesiedleńczy i obóz pracy Lebrechtsdorf. Obóz zaczął funkcjonować z dniem 1 lutego 1941 roku. Szacuje się, że na terenie obozu przebywało około 25 tys. osób.
Teraźniejszość
Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu w Potulicach miały miejsce na pobliskim cmentarzu oraz przy pamiątkowym obelisku, usytuowanym przed tutejszym zakładem karnym. Udział w uroczystościach wzięło wielu gości oraz byli więźniowie wraz z rodzinami. Uroczystości takie jak ta pokazują, że nie zapomnimy o wydarzeniach, które miały miejsce w Potulicach.
Wśród obecnych gości byli przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, instytucji i organizacji społecznych, służb mundurowych, a także wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów. Służbę Więzienną reprezentowała delegacja funkcjonariuszy na czele z ppłk. Piotrem Kijewskim, Dyrektorem Zakładu Karnego w Potulicach.
Szacunek do wydarzeń historycznych
Szacunek do przeszłości nie jest obciążeniem – przeciwnie jest podstawą do tworzenia, planowania i rozwoju. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie takich wartości jak wolność, poszanowanie godności człowieka i jego praw. Delegacja z tutejszej jednostki penitencjarnej potwierdziła, że chcemy uczestniczyć w kultywowaniu pamięci kart historii.
Tekst: por. Justyna Sejdowska-Szrajber
Zdjęcia: Szymon Niemczewski