Nietrzeźwi kierowcy najczęstszymi sprawcami wypadków
„Piłeś, nie jedź!”
W Oddziale Zewnętrznym w Strzelewie realizowany jest program psychokorekcyjny dla sprawców przestępstw drogowych popełnionych pod wpływem alkoholu pod nazwą „Piłeś, nie jedź!”. Program ten jest skierowany do osób, które popełniły przestępstwo z art.178a Kodeksu Karnego.
Niestety z przeprowadzonych badań i postaw wynika, że prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu jest dość powszechnym i akceptowanym zjawiskiem – szczególnie wśród osób młodych. Głównym założeniem programu jest uświadomienie osadzonym jak bardzo niebezpieczne i szkodliwe jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Ważne jest także zwrócenie ich uwagi na to, że prowadząc po spożyciu alkoholu mogą spowodować śmierć drugiego człowieka. Prowadzone oddziaływania psychokorekcyjne mają ponadto skłonić do refleksji oraz rozwagi. Są one skuteczną metodą na nabycie wśród osadzonych wiedzy na temat negatywnych skutków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu oraz wynikających z tego konsekwencji prawnych.
25 lipca
Dzień Bezpiecznego Kierowcy to święto obchodzone 25 lipca w Polsce od 2006 roku. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, który jest patronem wszystkich kierowców. Stąd też pomysł nazewnictwa święta na tę okoliczność.
Tekst: st.szer. Paweł Pieczka
Zdjęcie: chor. Roksana Dura









