II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Służby Więziennej i Uniwersytetu Łódzkiego
Konferencja, pod honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Sądzie Okręgowym w Łodzi, odbyła się 19 listopada 2025 roku na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego.
Skąd temat konferencji?
Coraz liczniejsza grupa osób osadzonych to młodzi urodzeni w drugiej połowie lat 90., stanowiący pierwsze pokolenie, które dorastało w świecie cyfrowym. Smartfony, aplikacje, Internet i media społecznościowe stanowią dla nich naturalny element życia. W jaki sposób radzą sobie w izolacji więziennej, która automatycznie powoduje, że tracą status bycia online? Chcieliśmy pochylić się nad szeregiem związanych z tym zjawiskiem zagadnień. Jakich problemów doświadczają, a także jakie wyzwania w tym zakresie stoją przed funkcjonariuszami Służby Więziennej? Konferencja stworzyła forum dla prezentacji najnowszej wiedzy, a także wymiany doświadczeń oraz dyskusji z udziałem środowiska akademickiego i funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Zagadnienia i prelegenci
- Od komendy do konwersacji: ewolucja stylów komunikacji od Baby Boomers do pokolenia Alfa (dr hab. prof. UŁ, Agnieszka Wierzbicka, Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii, UŁ);
- Gen Z pod lupą. Psychospołeczny portret pokolenia (Olga Zwardoń-Kuchciak, dr Paulina Szymańska, Instytut Psychologii, UŁ);
- Od stereotypów do współpracy. Pokolenie Z w środowisku pracy (por. dr Karolina Kostera, Instytut Penitencjarystyki, Akademii Wymiaru Sprawiedliwości);
- Młodzi dorośli jako użytkownicy wsparcia i pomocy społecznej (Agnieszka Sikora, Fundacja po DRUGIE, Warszawa);
- Pokolenie Z w izolacji więziennej – obraz statystyczny (Karolina Bloch, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa);
- Pokolenie Z jako sprawcy przestępstw seksualnych (por. dr Karolina Grzywińska-Aleksandrowicz psycholog, kierownik działu terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo ZK Nr 1 Łódź);
- Siła relacji - o wpływie więzi rodzinnych na proces socjalizacji i nieprawidłowe kształtowanie się osobowości skazanych za morderstwo por. Karolina Turlik-Wiśniewska psycholog, p.o. kierownika działu penitencjarnego AŚ Łódź);
- Planowanie i podejmowanie oddziaływań penitencjarnych w perspektywie specyficznych wartości i potrzeb Pokolenia Z (chor. Mateusz Bielaczyc młodszy psycholog działu penitencjarnego AŚ Piotrków Trybunalski);
- Pokolenie Z w warunkach izolacji więziennej jako uczestnicy badań naukowych (dr Krzysztof Biel, Akademia Ignatianum w Krakowie);
- Co w trawie piszczy? Pokolenie Z w więzieniu na łamach piśmiennictwa zagranicznego (dr hab. prof. UŁ Renata Szczepanik, Aleksandra Szczepaniak, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UŁ).
Uczestnicy konferencji
W łódzkiej konferencji organizowanej przez płk Małgorzatę Banasiak Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Łodzi oraz dr hab. Alinę Wróbel prof. UŁ Dziekana Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego brał udział zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Bartłomiej Turbiarz, Dyrektorzy Okręgowi, funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej różnych szczebli, przedstawiciele świata nauki z różnych ośrodków akademickich, instytucji państwowych, organizacji społecznych i studenci.
Partnerem wydarzenia był kwartalnik ministerstwa sprawiedliwości Probacja.
mjr Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Łodzi









