2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja Dzień Flagi RP
Drugiego maja obchodzimy święto flagi państwowej. Służba Więzienna, jako świadoma patriotycznie formacja mundurowa angażuje się w szereg inicjatyw związanych z upowszechnianiem tożsamości narodowej oraz szerzeniem wiedzy o symbolach narodowych. W związku z powyższym nie mogło nas zabraknąć wśród przedstawicieli służb regionu warmińsko - mazurskiego przed Warmińsko-Mauzurskim Urzędem Wojewódzkim. Przy udziale Wojewody Radosława Króla, a także przedstawicieli administracji zespolonej oraz pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt.
Historia Święta Flagi RP
20 lutego 2004 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór padł na 2 maja i z pewnością nie był przypadkowy. Poprzedza Święto Narodowe 3 Maja. Data ta również przypomina Polakom o szczytnych kartach historii Polski, o latach świetności Państwa, ale i o latach zniewolenia, kiedy czczenie symboli tradycyjnie związanych z Rzeczpospolitą było zabronione. Podkreśla także przypadające na 2 maja obchody Światowego Dnia Polonii i Polaków za granicą.
Symbole Polski
Flaga bez wątpienia jest jednym z najważniejszych symboli każdego kraju. Polakom przez lata towarzyszyła podczas wszystkich dążeń i walk o niepodległość, której stała się nieodłącznym symbolem. Barwy narodowe utrwalone na fladze historycznie wywodzą się z herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła – godła Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, godła Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. W heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła, stąd na polskiej fladze biel znalazła się u góry. Od początków państwa Piastów nasze ojczyste symbole pomagają rodakom określić swoją narodowość. W 1295 roku, kiedy to odbyła się koronacja Przemysła II, obraz flagi został ujednolicony na znak zjednoczenia ziem. Proces tworzenia flagi państwowej zakończył swą koronacją Władysław Łokietek w 1320 roku. Utrwalił on wizerunek orła białego jako godło i flagę państwa. Chorągiew z orłem towarzyszyła wszystkim ważniejszym wydarzeniom w dziejach państwa pierwszych Jagiellonów. Flaga i godło reprezentowały króla polskiego za granicą i na wszystkich podległych mu ziemiach. Na nią przysięgali książęta lenni podczas uroczystych hołdów: „mocną i niezruszoną wiarę królowi i Koronie Polskiej”. Kult flagi zakorzenił się tak głęboko, że jej symbole na zawsze utkwiły w pamięci wszystkich rodaków. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała swą niepodległość wraz z symbolami narodowymi. 1 sierpnia 1919 r. sejm uchwalił ustawę o godle i barwach Rzeczpospolitej Polskiej, która określała wygląd flag, chorągwi i sztandarów. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne.
Bądźmy dumni z naszej flagi!
Wywieśmy ją na naszych domach, jako znak naszego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny!
Zredagowała: mjr Magdalena Socha
Fot. mjr Magdalena Socha