Nie tylko od święta, ale i na co dzień życzymy wszystkim Paniom tego co najlepsze!!!

Służba w formacji mundurowej wymaga nie tylko hartu ducha i profesjonalizmu, ale także ogromnej empatii i siły charakteru. Każdego dnia udowadniacie, że te cechy doskonale łączą się z kobiecą wrażliwością, co stanowi fundament nowoczesnej i skutecznej Służby Więziennej. Wasza rzetelność, opanowanie w trudnych sytuacjach oraz codzienne zaangażowanie budują prestiż naszej formacji.

W tym szczególnym dniu życzymy Wam:

  • satysfakcji z pełnionej misji, aby każdy dzień służby przynosił poczucie dobrze spełnionego obowiązku i zasłużone uznanie;
  • nieustającej energii, która pozwala godzić wymagające obowiązki zawodowe z życiem osobistym i rodzinnym;
  • zdrowia oraz spokoju, tak potrzebnego w naszej codziennej pracy;
  • wielu powodów do uśmiechu, nie tylko od święta, ale przez cały rok.

Dziękujemy za Waszą obecność, profesjonalizm i nieoceniony wkład w bezpieczeństwo obywateli. Dziękujemy za możliwość wspólnej służby, Waszą mądrość oraz siłę!!!

męska część funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej

 

Kobiety w Służbie Więziennej:

Kobiety służą w szeregach Służby Więziennej od początku jej istnienia. Usankcjonowały ten stan dekrety o tymczasowych przepisach więziennych z 8 lutego 1919 r. ogłoszone przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Według ich zapisów w Straży Więziennej służyć mogli/ły „dozorcy i dozorczynie, starsi dozorcy i starsze dozorczynie”. Natomiast Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 1 listopada 1935 r. o umundurowaniu i uzbrojeniu Straży Więziennej uwzględniało specjalne umundurowanie dla funkcjonariuszek.

Warto zwócić uwagę na fakt, że pozostałe formacje mundurowe zaczęły przyjmować w swoje szeregi kobiety dopiero kilka lat później.

Trochę historii:

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony 8 marca 1910 roku. Historia jego powstania związana jest z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że tradycja świętowania Dnia Kobiet sięga czasów starożytnych. Po raz pierwszy Dzień Kobiet świętowano i przeprowadzono w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech oraz Szwajcarii.
Od 1975 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), jako dzień uznania „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne”.

Stan obecny:

Aktualnie w szeregach Służby Więziennej pracuje coraz więcej kobiet. Pełnią służbę zarówno na stanowiskach cywilnych jak i mundurowych. Dzięki mocnym charakterom, ambicji, wsczechstoronnemu wykształceniu oraz doskonałemu wyszkoleniu realizują się zawodowo we wszystkich pionach służby, w tym licznie w działach ochrony, penitencjarnym, ewidencji, finansach, kadrach, organizacyjno-prawnym, kwatermistrzowskim czy też jako pielęgniarki w przywięziennych ambulatoriach. Kobiety coraz częściej piastują też stanowiska kierownicze oraz dyrektorskie budując nowe oblicze Służby Więziennej.

 

tekst: por. Dawid Makowski

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej