Dzień Kobiet w Służbie Więziennej
Święto znane jako Międzynarodowy Dzień Kobiet (lub International Women’s Day, określany skrótem IWD) to najlepszy moment w roku, aby docenić obecność wszystkich pań. Jest to czas świętowania społecznych, ekonomicznych, kulturowych i politycznych osiągnięć płci żeńskiej. Zarówno Dzień Kobiet, jak i Międzynarodowy Dzień Kobiet swoje początki wiążą z jednym i tym samym wydarzeniem. Mowa tu o Narodowym Dniu Kobiet, jaki zorganizowano w Nowym Jorku w dniu 28 lutego 1909 roku. Co ciekawe, święto to znalazło spory odzew również poza obszarem miasta. Organizatorem obchodów była Socjalistyczna Partia Ameryki, a za pomysłodawczynię uważa się Theresę Malkiel. Flaga Międzynarodowego Dnia Kobiet nawiązuje do sprawiedliwości i godności (fiolet), nadziei (zieleń) i czystości (biel).
Służba Więzienna jako pierwsza formacja mundurowa dopuściła w swoje szeregi kobiety, już w Dekrecie o Tymczasowych Przepisach Więziennych z 1919 r. jest mowa o "dozorcach i dozorczyniach", a regulamin z 1935 r. uwzględniał już specjalne umundurowanie dla kobiet. Miało to m.in. związek ze wzrostem przestępczości wśród kobiet i nieletnich co naturalnie powodowało obowiązek zatrudnienia kobiet w szeregach formacji. Zatem od początku formowania się więziennictwa w niepodległej Polsce, część stanowisk w placówkach więziennych pełniły kobiety, które doskonale sprawdzały się w pracach biurowych, w księgowości, ewidencji, w kadrach. Nigdy więc wzrastającej reprezentacji kobiet w więziennictwie nie traktowano jako czegoś szczególnego, tak jak to miało miejsce w innych służbach mundurowych po transformacji w 1989 r., do tego stopnia, że dynamika ta stała się odrębnym obszarem poszukiwań badawczych.
Aktualnie w Służbie Więziennej zatrudnionych jest około 20% kobiet z czego większość z nich posiada wyższe wykształcenie i piastuje stanowiska oficerskie. W Służbie Więziennej nie ma również podziału na stanowiska „męskie” lub „kobiece”. O zajmowanym stanowisku decyduje wykształcenie i posiadane kompetencje. Wśród 295 osobowego personelu Zakładu Karnego w Czerwonym Borze zatrudnionych jest 87 pań. Wszystkim Paniom składamy przy tej okazji życzenia zdrowia, radości, pogody ducha spełnienia marzeń i realizacji planów, a także satysfakcji z wykonywania codziennych zadań.
opracował mjr Dariusz Śmiechowski
zdjęcia mjr Dariusz Śmiechowski