Dzień Edukacji Narodowej za wysoki murem
Dorośli uczniowie
Nauczanie dorosłych bywa dla nauczycieli wyzwaniem. Powodów jest wiele. Ludziom dorosłym jest czasami trudniej zdobywać nową wiedzę i umiejętności, szczególnie gdy wiąże się to z weryfikacją dotychczasowego obrazu świata i silnych nawyków myślenia i reagowania. W przypadku osób osadzonych bywa to szczególnie trudne, ponieważ w większości przed osadzeniem przebywali w środowiskach, gdzie nauka nie była dominującą wartością życia codziennego. Dodatkowo wśród uczniów - więźniów, widoczny jest lęk przed oceną, która może podważyć budowany przez nich do tej pory wizerunek i związane z nim poczucie własnej wartości. W procesie edukacji osadzeni muszą być gotowi do zmiany przekonania o sobie i otaczającym świecie oraz sposobu funkcjonowania. Powyższe trudności wymuszają na nauczycielach przyjmowanie innych metod nauczania niż te, które mogą wykorzystywać w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Efektywność
Aby proces nauki za murami był skuteczny nauczyciele dążą do partnerskiego stylu nauki, wolnego od ocen i pouczeń. Stymulują uczniów do dyskusji, stwarzają przestrzeń do dawania wyborów, pamiętając jednocześnie o realizacji celów nauczania. Przygotowują uczniów do matury, uczą zawodów, dzięki, którym po odbyciu kary będą mogli podjąć zatrudnienie. W grudziądzkim Centrum Kształcenia Ustawicznego pracują nauczyciele przedmiotów podstawowych takich jak matematyka, język polski itp. oraz specjaliści przyuczający osadzonych do wykonywania różnych zawodów. Zdawalność egzaminów przez skazanych jest zbliżona do średniej szkół w całym kraju, co potwierdza sumienność pracy nauczycieli za murami.
Jedyna szkoła dla kobiet za wysokim murem
W Grudziądzu skazane kobiety od 1957 roku mogą uzupełniać wykształcenie. Jest to jedyna przywięzienna placówka edukacyjna dla skazanych kobiet w kraju. Najpierw był to Zbiorczy Zakład Szkolny, później – Zespół Szkół dla Dorosłych, dziś – Centrum Kształcenia Ustawicznego. Chociaż na przestrzeni lat zmieniały sie nazwy placówki i kierunki kształcenia to podstawowy cel kierowania do nauczania zawsze był ten sam - zdobycie wykształcenia, wiedzy i umiejętności, które pozwolą na podjęcie zatrudnienia, zarówno podczas pobytu w warunkach izolacji, jak i po opuszczeniu więziennych murów.
Nowy rok szkolny - nowe możliwości
Centrum Kształcenia ustawicznego jest jedyna szkoła dla kobiet przebywajcacyh w warunkach izolacji. W roku szkolnym 2024/2025 naukę kontynuować będzie łącznie 85 osadzonych kobiet. Kształcenie w CKU odbywać się będzie na poziomie liceum ogólnmokształcacego (na VIII semestr będzie uczęszczało 11 osadzonych), szkoły podstawowej (10 skazanych) oraz na poziomie kwalifikacyjnych kursów zawodowych (64 osadzone). Nauczanie zawodowe będzie realziowane na kierunkach: projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych, przygotowanie i wydawanie dań oraz produkcja wyrobów cukierniczyc.h W rozpoczynającym się semestrze pracę w szkole będzie prowadziła kadra pedagogiczna składająca sie z 18 nauczycieli. Szkoła jest przygotowana do edukacji wg wytycznych MEN, MZ i GIS.
Tekst/ zdjecia: kpt. Karolina Goss