Grupa osadzonych z Zakładu Karnego Nr 1 w Łodzi pojawiła się na terenie Schroniska dla Zwierząt w Łodzi aby wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania.

W ramach zawartego ze schroniskiem porozumienia, angażujemy skazanych w działania na rzecz poprawy warunków życia zwierząt. Osadzeni wspierają placówkę w pracach porządkowych i konserwacyjnych, dbając w ten sposób o czystość i estetykę terenu. W ramach bieżących potrzeb zajmują się także opieką nad zwierzętami i pomocą podczas organizowanych zbiórek żywności i innych artykułów. Prowadzone na terenie schroniska działania obejmują drobne remonty, naprawę ogrodzeń, czyszczenie boksów, czy rozładunek transportów z darami. Najważniejsze są jednak chęci i zaangażowanie widoczne podczas wykonywanych czynności.

Współpraca Zakładu Karnego Nr 1 w Łodzi ze schroniskiem ma charakter wielowymiarowy i stanowi wartościowy element oddziaływań resocjalizacyjnych. Chęć niesienia pomocy zwierzętom stanowi wspaniałą przestrzeń do budowania więzi społecznych. Zaangażowanie osadzonych w działania na rzecz innych kształtują postawę opartą na odpowiedzialności i empatii. W ten sposób łączymy niesienie pomocy z procesem readaptacji społecznej. Dla skazanych obecność w schronisku to cenna lekcja odpowiedzialności i sprawczości - dla nas istotny element wychowawczy, pokazujący że każdy może bezinteresownie zrobić coś dobrego.

 

Tekst: mł. chor. Anna Bakalarczyk

Zdjęcia: mjr Jarosław Małachowski, kpt. Michał Pietrasik

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej