W dniu 14 sierpnia 2025 roku dwaj funkcjonariusze Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich – st. sierż. sztab. Piotr Zając oraz sierż. Rafał Podwyszyński – wykazali się wzorową postawą i czujnością, podejmując zdecydowaną interwencję wobec nietrzeźwego kierującego.

Zauważyli niebezpieczną jazdę

Jak wynika z informacji przekazanych przez Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Opolskich funkcjonariusze, jadąc na służbę nocną na godzinę 18:00, w centrum Strzelec Opolskich zauważyli samochód, którego tor jazdy wzbudził ich niepokój. Pojazd poruszał się niestabilnie, często przekraczając linie jezdni, co mogło świadczyć o tym, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu.

Gdy kierowca zjechał na parking jednego ze sklepów, funkcjonariusze postanowili obserwować jego zachowanie. Mężczyzna, widząc, że pojazd funkcjonariuszy znajduje się w pobliżu, nagle wycofał i gwałtownie zmienił kierunek jazdy, próbując oddalić się z miejsca. Po chwili zatrzymał się na kolejnym parkingu, gdzie znów próbował zmylić śledzących go funkcjonariuszy, jednak gdy zorientował się, że jest obserwowany, ponownie odjechał, tym razem z dużą prędkością.

Zgłoszenie i ujęcie kierowcy

W trakcie pościgu jeden z funkcjonariuszy zadzwonił pod numer alarmowy 112, przekazując operatorowi szczegółowe informacje o sytuacji i lokalizacji poruszającego się pojazdu. Nie rozłączając się, na bieżąco relacjonował przebieg zdarzenia oraz kierunek jazdy nietrzeźwego kierowcy, co pozwoliło służbom szybko zareagować.

Po kilku minutach mężczyzna zatrzymał się na parkingu w rejonie stacji PKP w Strzelcach Opolskich, gdzie wysiadł z samochodu. Wtedy funkcjonariusze zakładu karnego uniemożliwili mu dalszą jazdę, zabierając kluczyki od pojazdu, do czasu przyjazdu patrolu Policji.

Po przybyciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich i przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że kierowca miał 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wzorowa postawa funkcjonariuszy

Dzięki czujności, odwadze i zdecydowanemu działaniu st. sierż. sztab. Piotra Zająca oraz sierż. Rafała Podwyszyńskiego udało się zapobiec potencjalnej tragedii i wyeliminować z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcę, który mógł stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Ich postawa stanowi przykład najwyższego poczucia obowiązku, odpowiedzialności i profesjonalizmu, które towarzyszą funkcjonariuszom Służby Więziennej nie tylko w trakcie pełnienia obowiązków służbowych, ale także poza nimi.

Słowa uznania

Dyrektor Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich płk Dariusz Kaczorowski  podziękował funkcjonariuszom za właściwą reakcję i skuteczne działanie, wyróżniając ich urlopem nagrodowym. Ich zachowanie potwierdza, że funkcjonariusze Służby Więziennej kierują się wartościami służby i bezpieczeństwa publicznego w każdej sytuacji, stając na wysokości zadania, gdy wymaga tego dobro społeczne.

tekst i zdjęcia: ppor. Karolina Stąpor

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej