19 listopada 2025 r., grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, wraz z wychowawcą por. Pawłem Jędrzejukiem, w ramach zajęć kulturalno-oświatowych uczestniczyła w wykładzie motywacyjnym himalaisty - Krzysztofa Wielickiego.

Krzysztof Wielicki jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów - 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. W październiku 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem odebrał prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu - Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywanej hiszpańskim noblem.

Krzysztof Wielicki brał udział w czterech wyprawach na K2. Robił to w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak “wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów.

Krzysztof Wielicki, wyjątkowy mówca motywacyjny w swoim wykładzie podzielił się niezwykłymi doświadczeniami z wypraw. Opowiadał m.in. o walce z przeciwnościami losu, sile ludzkiego charakteru i determinacji w dążeniu do celu, której wielu z nas brakuje na co dzień. Podzielił się lekcją wyciągniętą ze swojego niezwykłego doświadczenia życiowego. Mogliśmy usłyszeć przesłanie, historię, która zabrałą nas w niezwykłą podróż, zmieniła sposób myślenia i wpłynęła kreatywnie na proces podejmowania decyzji. Pokonywanie przeciwności losu, przekraczanie barier, odnajdywanie i wykorzystywanie własnego potencjału, siły i pasji - Krzysztof Wielicki zainspirował i zmotywował uczestników do zmian oraz osiągania postawionych celów.

Podczas swojego wykładu, wygłoszonego w Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej udowodnił, że zarządzanie i zdobywanie górskich szczytów łączy ta sama filozofia pokonywania przeszkód i osiągania celów, a pasja, sport i biznes opierają się na tych samych umiejętnościach i wartościach. W swojej prelekcji przekazał unikatowe i refleksyjne spojrzenie na funkcjonowanie w dzisiejszym świecie, dostosowywania się do szybko wprowadzanych zmian i podejmowania wyzwań.

Inspiracją i motywacją na każdy kolejny dzień były słowa Krzysztofa Wielickiego, które wybrzmiały podczas wykładu...”Nawet wtedy, gdy wszystko zdaje się stracone - trzeba wstać, unieść głowę, dążyć do celu i nigdy się nie poddawać. 

 

 

 

 

 

Opracowanie : por. Paweł Jędrzejuk

Zdjęcia : Akademia Bialska, por. Paweł Jędrzejuk 

 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej