W związku z istniejącą potrzebą promowania inicjatyw kulturalno-oświatowych i profilaktycznych wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności w dniu 18.03.2019r. w świetlicy administracji ZK Chełm odbył się spektakl teatralny Krakowskiego Teatru „Kurtyna”.

W dniu 18.03.2019 roku na terenie Zakładu Karnego odbył się spektakl teatralny dla skazanych przedstawiony przez teatr " Kurtyna" z Krakowa. Forma i sposób realizacji spektakli profilaktycznych są bardzo atrakcyjne nie tylko dla młodzieży, ale również dla ludzi dorosłych. Znajduje się także w idei resocjalizacji rozumianej jako forma wielowymiarowego przekazu, zawierającego elementy terapii, edukacji czy wychowania. Proponowane spektakle profilaktyczne mieszczą się w pełnej konwencji teatralnej, wzbogacane są o aranżacje muzyczne i prelekcje stanowiącą nieodłączny element spotkania. Teatralna realizacja „Więzy krwi” prowokuje pytania, na które odpowiedzieć będą musieli nie tylko bohaterowie spektaklu, ale i widzowie – dlaczego u zarania 21 wieku tak wielu ludzi nie może powstrzymać się od inicjacji związanej z przemocą, środkami psychoaktywnymi i od negacji przyjętych norm współżyciaspołecznego? Czy człowiek może skutecznie odsunąć od siebie współczesne zagrożenia, których źródłem jest bezrefleksyjna aprobata dla wzorców płynących z zafałszowanego przekazu medialnego? Czy współczesny model człowieka to ucywilizowane niewolnictwo, a usilna potrzeba zaspokojenia akceptacji ma unicestwić normy prawa?

Artyści na swoim koncie mają już wiele zagranych sztuk teatralnych w aresztach śledczych czy też zakładach karnych. Spektakl miał charakter szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień: tak od alkoholu, jak i środków odurzających lub substancji psychotropowych, wyciszanie zjawisk agresji. Jego głównym zamierzeniem było przekonanie odbiorców, że w życiu warto wybierać trzeźwą i świadomą drogę, zachowanie agresywne nie jest jedynym rozwiązaniem.

 

Tekst i foto:kpt. Radosław Truszkowski

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej