Studenci UMK w Toruńskim Oddziale Zewnętrznym
Współpraca z uczelniami
Toruń znany jest w Polsce jako miasto akademickie. Obok uniwersytetu funkcjonuje tu wiele uczelni. Z racji swojego położenia również Oddział Zewnętrzny w Toruniu może brać czynny udział w kształceniu młodzieży, stąd tak liczne i częste są wizyty studentów w jednostce penitencjarnej. Szczególnym zainteresowaniem Oddział Zewnętrzny cieszy się wśród studentów prawa, którzy na własne oczy mogą przekonać się na czym polega wykonywanie kary pozbawienia wolności oraz wykonywanie tymczasowego aresztowania. Tym razem jednostkę penitencjarną odwiedzili studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przebieg spotkania
Studenci zostali zapoznani z zasadami na jakich skazani odbywają karę pozbawienia wolności oraz na jakich wykonywane jest tymczasowe aresztowanie. Omówiono również metody oddziaływań jakimi posługują się funkcjonariusze jednostki w pracy z osobami pozbawionymi wolności. Jak zawsze najciekawszą częścią spotkania było oprowadzenie gości po jednostce. Wówczas studenci mogli na własne oczy zobaczyć oddział wraz z pomieszczeniami, w których pełnią służbę funkcjonariusze pracując z osadzonymi. Możliwość rozmowy i wymiany poglądów z „praktykami” zawsze nadaje szczególnego znaczenia teoretycznej wiedzy jaką studenci zdobywają w uczelni.
Cel wizyty
Wizyta jak zawsze nie była wyłącznie kurtuazyjnym spotkaniem, ale miała głównie wydźwięk merytoryczny. Celem wizyt studenckich jest stworzenie możliwości porównania wiedzy teoretycznej zdobytej w uczelni z praktycznym wykonywaniem przepisów prawa – w szczególności przepisów kodeksu karnego wykonawczego. Nie była to pierwsza tego typu wizyta w Oddziale Zewnętrznym. W ubiegłym miesiącu odwiedzili jednostkę studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a wcześniej studenci prawa Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Również studenci UMK są częstymi gośćmi w jednostce. To z pewnością nie ostatnie takie spotkanie.
Tekst: por. Krzysztof Spała
Zdjęcia: kpt. Dariusz Bauk









